23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Halkın zararı ne olacak?”
28 Ocak 2012 Cumartesi 13:23

“Halkın zararı ne olacak?”

Uzlaşıyla sonuçlanan Elektrik Kurumu’ndaki 6 günlük grevin izleri hâlâ dururken Haberdar’a konuşan sektör temsilcileri yetkililere sordu:

Rana SARRO

 

Ülke ekonomisine büyük zarar veren ve halkı günlerce perişan eden grev akabinde eylem ve sabotajların ardından anlaşmaya varılması yüreklere su serperken, Kuzey Kıbrıs’ın, son altı günde yaşadığı mağduriyetler de unutulmadı.        

 

Soğuk kış günlerinde vatandaşlar ısınmadan ve insanca yaşamdan mahrum kalırken, elektriğin günlerce kesik olması nedeniyle, büyük zarara uğratılan yüzlerce işletme ve ciddi bir darbe alan turizm sektörü de hala kan ağlıyor.

 

Ülkede günlerce yaşanan elektrik ve telefon kesintilerinin esnaf ve sanatkârlara sıkıntılar yaşattığı, binlerce esnaf, zanaatkâr ve sanatkârın günlerce iş yapamadığı bildirilirken, bütün sektörlerin bu nedenle zarara uğradığı tespit edildi.

 

Haberdar, Kuzey Kıbrıs’ın karanlığa gömüldüğü sürede, halkın yaşadığı sıkıntının yanı sıra elektriksizlikten ötürü tüm sektörlerin yaşadığı mağduriyeti hemen her kesimden dinledi.

 

 

 

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Mehmet Dolmacı:

 

“Ülkenin 100 otelinde zarar var”

 

“Ülkedeki elektrik ve internet kesintilerinden ötürü, KKTC’deki 100 otelinin tümünde de mağduriyet var. Her otel kendi çapına göre büyük oranda zarar gördü.

 

 Otellerin uğradığı mağduriyeti iki kategoride belirleyebilir. Ekonomik kayıp yani altı gün boyunca harcanan mazot masrafı, müşterinin yaşadığı memnuniyetsizlik, post cihazlarından ötürü ödemelerde aksaklık durumudur. Ayrıca, kullanmak zorunda oldukları jeneratörleri patlayanlar da oldu. Bir diğer mağduriyet de şudur. Turizm, güvenliğin olduğu ülkelerde gelişir, aksi halde turistler buralara rezervasyon yaptırmazlar. 2012’de bu tarz grevlerle turizme büyük darbeler vuruluyor.” 

 

 

“Turist mağdur ve tedirgin edildi”  

 

“Otellerde, konaklayan insanlar internet olmadığı için işlerini halledemedi telefonla da konuşamadılar. Elektrik olmadığı için dışarıya çıkmaya korktular çünkü yiyecekleri yemeklerin sağlıklı olmadığı endişesine kapıldılar. Ülke genelinde faaliyet gösteren yüz otelin zararları ve mağduriyetleri ileriki günlerde değerlendirilecektir.” 

 

 

“Ülkenin genel menfaatleri düşünülmeliydi”

 

“Sendikalar, sivil toplum örgütlerinin hak aramasına kesinlikle karşı değiliz ancak, bu hak aranırken, ülkenin uğrayacağı zarar konusunda çok dikkatli olunması lazımdır. Grev ve eylem gibi kararlar alınırken, ülkenin genel menfaatleri düşünülmelidir. Ülkenin geleceği için gerek sendikalar gerekse sivil toplum örgütlerinin sektör olarak yanlarında oluruz, yeter ki aldıkları eylem kararları ülkenin ekonomisine ve menfaatlerine ters düşmesin.”  

 

 

 

Esnaf ve Sanatkârlar Merkez Birliği Genel Başkanı Kemal Altuncuoğlu:

 

“Mağduriyet büyük”

 

Hükümet ile uzlaşıldı diye bu iş burada kalmamalıdır. Bu 6 günde, esnaf ve sanatkâr olarak büyük bir mağduriyet yaşadı. Bu mağduriyet halkın yanına kalmamalıdır. Esnaf ve sanatkârlar, iş yerlerini açamadı, insanlar evine ekmek götüremez duruma geldi. Banka sistemlerinin çalışmaması nedeniyle insanlar taksit yatıramadığından faiz ödeyecektir.”

 

Kaportacı, oto elektrikçisi, elektrikli cihaz tamircileri, dülger, marangoz, mobilyacı, demirci, bilgisayar sistemiyle çalışan makinistler, matbaalar ve bunun gibi sanatkârlar yanında, market, bakkal, kafeteryacı, restoran, berber, kuaför, mağazalar ve tüm esnaf günlerdir iş yapamadı. Sadece makinistleri ele alırsak, bir aracın yalnız servisi 400-500 TL’dir, dolayısıyla bu ülkedeki zararı düşünün. Yani hesap çok büyüktür.”

 

 

“Zarar tespiti yapılacak”     

 

“Elektrik ve internet kesintilerinin neden olduğu zarar çok büyük ve önemli bir rakamdır. Tüm bölge birlikleri olarak, esnaf ve sanatkârın zarar ziyanını, tespit etmek için çalışma başlatılacak. Esnaf ile sanatkârın, çalışmadığı günler ile hasar gören cihazların toplam zararını tespit edip kamuoyuna duyuracağız. Halk da bunlardan hesap sormalıdır.”

 

 

“Halk bir araya gelip dava etmeli!”

 

“Halkın tamamının bir araya gelip tümünü dava etmesi lazımdır. Dava edilmesi gereken merci, El-Sen ve Tel-Sen’dir, çünkü bunlar grev değil, iş bırakma eylemi yapmıştır ve bu da yasa dışılıktır. Bu, ülkeyi batırmak demektir.” 

 

 

 

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği Başkanı Ulus Ese:

 

“Halkın suçu neydi?”

 

“Güzelyurt çarşısı elektriklerin kesik olduğu altı gün süresince hiç işlemedi. Güzelyurt halkının yanı sıra esnafı, elektriksizlikten ve elektriklerin sürekli gidip gelmesinden ötürü büyük mağduriyet yaşamıştır. Üretim yapan marangoz, mobilyacı, oto elektrikçisi, makinist, demirci, tornacı, fırıncı, pastaneci ve buna benzer üretim ve tamirat işi yapan iş yerleri olumsuz etkilenmiştir. Yine bilgisayarla iş yapan, yazarkasası bilgisayara bağlı olan, ayrıca post cihazı çalışmadığı için esnaf ve zanaatkârlar büyük zarar görmüştür. Benzinciler de aynı şekilde zarara uğramıştır.

 

 

“Faturası halka ödettirildi”

 

“En önemlisi insanların psikolojisi bozulmuş, moral olarak tamamen çöküntü yaşanmıştır. Bu durum ülke genelinde olduğu gibi Güzelyurt’a da büyük bir darbe oldu. 6 günlük yaşananların faturasını halka ödettirildi. Yapılan grev, eylem ve sabotajlar sonucu ülkede yaşanan durumun zararı halka ve esnaf ile zanaatkâra çektirilmiştir. Halkın suçu neydi ki halka ceza kesildi.  Ayrıca, elektrik sorununda dolayı elektrikli cihazlar bozulan esnaf ve vatandaşları Kaymakamlık ve Elektrik Kurumu ile sigortalara gönderiyoruz, tabi ki bunun takibini de yapacağız.”

 

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası'nın (KTEZO) Başkanı Hürrem Tulga:

 

“Esnaf ve sanatkâr 6 gün iş yapamadı”

 

“Elektrik bu çağda sonuçta hayati öneme sahiptir. Bugün ilaç ve doktordan vazgeçilir ama elektrikten vazgeçilemez. Evde ısınma sorunu bir yana, makinelerin çalışmaması, üretim araçlarının kullanılamaması, üretim yapılamamasından ötürü esnaf ve zanaatkârın yaşadığı mağduriyet, iş kaybı yanında her bölgede yaşanan cihazların yanmış olmasından da büyük mağduriyet yaşandı.

 

Her açıdan elektriğe o kadar bağımlıyız ki, esnaf ve zanaatkâr açısından muazzam bir mağduriyet meydana geldi. Ekonomik krizden dolayı bir sıkıntı zaten mevcuttu, bir artı olarak da elektrikten yaşandı. Çünkü hem iş yapamama hem de eldekinden olma durumu yaşandı. Zarar ölçülecek gibi değildir, çok büyüktür. Öte yandan insanların psikolojisi de bozuldu. Hayatın durduğu yerde kimse, bir eğlence yerine, restorana, otele gitmek istemez.”

 

“Biz artık bu şekilde yaşamaktan usandık. Yaşanan her şey yanımıza kaldı. Başından uzlaşma çağrısı yapmadığı için ve bu kadar mağduriyet yaşandıktan sonra uzlaşma yapıldığı için Hükümeti dava edeceğiz.”

 

 

 

Kıbrıs Türk Narenciye İhracatçılar Birliği Başkanı Gökhan Saraç:

 

“Ticari itibar büyük zarar gördü”

 

“Haberleşmenin ortadan kalktığı, banka transferlerinin yapılamadığı bir ortamda, alıcı ve satıcı arasında güven sorunu yaratmıştır. Bu da ticari itibara büyük zarar vermiştir. En büyük sıkıntı da budur. Tüccarın yapmış olduğu bağlantıları, internet aracılığıyla yapıyor olması ve internetin de kullanılamaması karşıda kontak kurulan firmaya anlatılamaz bir durumdur. Dolayısıyla mal alma ve para transferi yapmada büyük sıkıntı yaşanırken, güven kaybı oluşmuştur, bunun telafisi de zordur. Ayrıca bankaların da çalışmamış olması, alacaklının alacağını zamanında alamamış olması ve yapılamayan tahsilâttan dolayı faiz ödemek zorunda bırakılmıştır. Ayrıca yurtdışından getirilecek kesim işçisinin evraklarının faks ve internet ortamının ortadan kalkmış olmasından, işçi getirilmesine de olanak verilmemiştir.”    

 

 

 

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak:   

 

“6 günde 3 aylık elektrik maliyeti”

 

“Kasapların bu yaşanan elektrik sorunundan ötürü, çok ciddi oranda zararı vardır. Haklı tarafı olsa dahi, eylemcikendi hakkını kazanmaya çalışırken, başkalarının haklarına tecavüz edemezler. Bu altı gün süresince, ülke genelinde kasaplar, doğru düzgün hayvan kesemedi, etlerin muhafaza edilebilmesi için tüm gün jeneratörler çalıştı. Jeneratörler patlama noktasına geldi birçoğu da bozuldu. Her gün için ciddi miktarlarda mazot parası ödedik. Yakmış olduğumuz mazot bedelinin, üç ayda ödeyeceğimiz elektrik parasından fazla olduğu kesindir. Daha az hayvan kesip müşterinin ihtiyacını karşılayamaz duruma geldik. Zaten piyasada ciddi bir sıkıntı vardır, bir de bu durum eklenince kasaplar oldukça olumsuz etkilendi. Ayrıca insanların evlerindeki buzluklar da çalışmadığından insanlar et almaktan ciddi şekilde uzaklaştı.”

 

 

“Süt sektörü de zarar etti”

 

“Öte yandan As Başkanı olduğum Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği adına da konuşmam gerekirse, süt sektöründeki işletmelerde de süt ürünlerinin bozulmasına kadar bir durumla karşılaştık. Fabrikamıza bozuk denecek nitelikte sütler gelmeye başladı ve birçok fabrika bu sütleri reddetmek geri çevirmek zorunda kaldı. Hem fabrikalar düşük randımanla çalışmak zorunda kaldı hem de üreticiden gelen sütlerin bozuk olmasından dolayı üretici de zarar etti.

 

Her iki birlik olarak da bir anlaşma sağlanmaması durumunda almış olduğumuz bir karar vardı ki, hem hayvan kesmeyecektik, hem de süt alıp işlememe kararımız vardı. Şuanda biz de o kararı askıya aldık.”  

 

 

 

Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları: 

 

“Hayvancı, memlekette jeneratör bırakmadı”

 

“Hayvancı bu altı gün içinde büyük mağduriyet yaşadı. Büyükbaş hayvancı memlekette jeneratör bırakmadı. Büyük baş hayvancılar sabah akşam yapması gereken sağımlarını zamanında yapamadı. Dolayısıyla hayvan üreticisi, cebindeki parayı jeneratör almak için harcamak zorunda kaldı. Ve çok büyük mağduriyetler meydana geldi. Çok büyük maliyeti olan jeneratör almak durumunda kalan büyük baş hayvan üreticisinin zararını kim karşılayacaktır?”

 

 

 

Karaoğlanoğlu Muhtarı Hüdaverdi Tutku:

 

“Bu duruma düşmemeliydik”

 

“Elektrik üretip Rum’a elektrik verirdik, sonra da biz kendi kendimize elektrik veremedik. Karaoğlanoğlu’nda ana cadde üzerinde ve sanayi bölgesine altı gün boyunda hiç elektrik gelmedi. Köy muhtarı olarak, köylüden bana çok şikâyet geldi. Yaşlı insanların yanı sıra, çocuklar açısından çok zor günler yaşandı. Tüm köylümüz büyük sıkıntıya girdi. Cihazları yanan insanlar da oldu. Yüksek voltaj verilerek cihazların yanmasına neden olundu. Köylümüz polise ulaşmak istedi, telefonlarda sorun olduğu için polise ulaşılmadı. Bunların yaşanmaması gerekirdi. Bizler böylesi durumlara layık değiliz.”    

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ