14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Halkın alım gücü düştü”
16 Şubat 2012 Perşembe 11:39

“Halkın alım gücü düştü”

Karşılıklı alışverişlerin neden düşmüş olabileceğini Haberdar'a yorumlayan vatandaşlar ortak noktada buluştu:

Rana SARRO   

 

2011 Ocak ayı ile geçtiğimiz Ocak ayı Kuzey ile Güney Kıbrıs arasındaki karşılıklı kredi kartı kullanım rakamlarına göre, Rumların Kuzey, Kıbrıslı Türkler’in de Güney Kıbrıs’taki harcamalarında düşüş olmasını vatandaşlar, halkın alım gücünün düşmesine bağlıyor.

 

Haberdar, Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki karşılıklı alışverişlerde düşüş olması konusunda vatandaşların görüşünü aldı.

 

Vatandaşlar, dünyada etkili olan ekonomik krizden Güney Kıbrıs’ın yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ın da olumsuz etkilendiği, dolayısıyla her iki toplumun da harcamalarında kısıtlamaya gitmek durumunda kaldığı düşüncesini belirterek, karşılıklı harcamalarda düşüş olmasını buna bağladı.  

 

2011 yılının Ocak ayında kredi kartları ile Rumların KKTC’de yaptıkları 525 bin 41 Euro’luk toplam harcamanın bu yılın aynı döneminde 431 bin 737 Euro’ya düştüğü tespit edildi.

 

Kıbrıslı Türklerin ise, kredi kartları ile Güney Kıbrıs’ta yaptıkları alışverişin toplam tutarı 1,37 milyon Euro olarak hesaplanırken, geçtiğimiz Ocak ayında toplam rakamın 1,25 milyon Euro olarak kaydedildiği belirtiliyor.  

 

 

 

VATANDAŞ NE DEDİ?

 

Seyit Yassıkaya:

 

“Halkın cebinde para yok”

 

“Rum Kuzey’den, Kıbrıslı Türklerin de Güney’den alışveriş yaparsa, kendi memleketini sevmez demektir.  Kapıların açılmasıyla Kıbrıslı Türklerin Güney’den, Rumların da Güney’den alışveriş yaptığı oluyordu tabi ki ancak şimdilerde gelirin az olması, halkın cebinde para olmaması hem ülkedeki alım gücünü hem de karşılıklı alışverişleri etkiliyor.”

 

 

 

İsmail Karatut:

 

“Herkesin harcaması kısıtlı”

 

“Kuzey ile Güney Kıbrıs arasındaki karşılıklı alışverişlerde düşüş olması ortamın refahına bağlanabilir. Bilindiği gibi halkın tümü bankalara bir şekilde bağlıdır. Dünyadaki ekonomik krizin Kıbrıs’a yansıması ve insanların harcamalarının kısıtlı olması nedeniyle karşılıklı alışverişlerin de düştüğünü düşünüyorum.”

 

 

 

Arif İskeleli: 

 

“Para yok harcamalar düşüyor”

 

“Karşılıklı alışverişlerdeki düşüşün nedeni fiyatların dengelenmesi değildir. Fiyatlar dengelenmiş değildir, Güney’de fiyatlar daha ucuzdur. Kıbrıs’ta özellikle de Güney Kıbrıs’ta ekonominin bozuk olması nedeniyle insanların cebinde para yok, dolayısıyla da insanların harcamaları düşüyor.”

 

 

Çağan Yorgozlu:

 

“İnsanlar sadece ihtiyacını alıyor”

 

“Kıbrıslı Türk ve Rum halkının harcamalarında düşüş olmasının Güney ve Kuzey ile hiçbir ilgisi yoktur. Biliyorsunuz dünyada ve ülkemizde ekonomik kriz vardır. Dolayısıyla herkesim insan da bundan etkilenmektedir. Halk ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmaya başladı, alımlarını minimuma indirdi. Şu anda eskisinden farklı olarak insanlar yalnızca ihtiyacı olanı alıyor. Rum tarafına bakarsak, orada da durum öyledir. Yunanistan örnek olarak karşılarında duruyor ve onlar da ülkelerindeki ekonomik sıkıntıdan ötürü alımlarını kısıtlamıştır.”

 

 

 

Ümit Demirci:

 

“Cebimizde para yok”

 

“Bunun nedeni insanlarda para olmamasıdır. Para olsa yine Kıbrıslı Türkler gidip Güney’de alışveriş yapacak. Ancak paranın iç piyasada dönmesi lazım ki piyasa rahatlasın. Çünkü bu bir zincirdir. Parayı piyasada tutarsan istikrar o kadar çok olur. Ancak insanımızdaki mantık biraz farklıdır. Dolayısıyla gerek Kıbrıslı Türklerin gerekse de Rumların cebinde para olmadığı için alışveriş yapamıyor.”

 

 

 

Öngün Akkor:   

 

“Ekonomi daraldı”

 

“Kuzey ile Güney arasındaki harcamaların azalmasının nedeni ekonomik daralmadır. Genel ekonomik durgunluk, işsizlik ve maaşların düşmesi, kişilerin darboğaza girmesi nedeniyle hem Güney’de hem de Kuzey’de insanların alım gücü düşmüştür. Dolayısıyla Güney ve Kuzey fark etmiyor insanlar genel olarak harcamalarını kısıtlamıştır.”

 

 

 

Dürü Çoban:

 

“İnsanlar kısıtlamaya gitmek zorunda”

 

“Kazanç düştü yani Kuzey’de de Güney’de de insanlar artık kısıtlamaya gitmek zorundadır. Kazandık sonra insan alışveriş yapar, kazancı düştüğü zaman da kısıtlar. Esnaf vergilerini ödeyemezken, önceden haftada bir et yiyen insanlar şimdi eti ayda bir yiyebiliyor. İhtiyaç olan dahi artık en ucuza bakılarak alınır. Halk artık cebindeki paraya göre yürümek zorundadır, Güney’den ve Kuzey’den yapılan karşılıklı alışverişlerin nedenini ben buna bağlıyorum.”

 

 

 

Filiz Çelik:

 

“Sınırlardaki sorunlar etken”

 

“Güney Kıbrıs’ta fiyatların daha ucuz olmasına rağmen, giriş çıkışlarda karşılıklı olarak sorun çıkarılması nedeniyle alışverişlerde düşüş olduğunu düşünüyorum. Alışveriş yapan halk, hem Güney Kıbrıs’ta hem de Kuzey Kıbrıs’taki sınır kapılarında sorun yaşam 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ