18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Halkı yanıltıyorlar”
08 Mayıs 2011 Pazar 13:21

“Halkı yanıltıyorlar”

Altı üretici örgütü ortak basın açıklamasında bulundu

KKTC’de farklı alanlarda üretim yapan altı üretici örgütü, ithalatçıların bir süreden beridir reklam, mesaj ve basın açıklamaları yoluyla “fonların hayat pahalılığı getirdiği” yönünde propaganda yapmasına tepki göstererek, Başbakanlık önünde basın açıklaması yaptı.


Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği (KTHÜYB), Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB), Kıbrıs Türk Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği (ZEY-BİR) ile İçme Suyu Üreticileri Birliği imzasını taşıyan ortak basın açıklaması, KTSO Bakanı Ali Çıralı tarafından okundu.


Ortak açıklamada, son dönemde 5-6 ithalatçının reklam, SMS ve basın açıklamalarıyla fonların hayat pahalılığını artırdığına yönelik çalışmasını “propaganda terörü ve lobi” olarak değerlendirerek buna tepki gösterildi.
 


“Halk yanıltılıyor”

 

Açıklamada, “yalan haber ve bilginin medya, el ilanları, broşür, SMS vb araçlarla sürekli halkın bilgisine getirilmesiyle bir süre sonra bunun gerçek olduğu sonucunun yaratıldığı” ifade edilerek, propagandayla halkın yanıltıldığı ileri sürüldü.

 

İthalatçı örgütleri halkı yanıltmaya çalışmakla suçlayan ve televizyon ekranlarında açık oturama davet eden üretici örgütleri, “Kimse kuşku duymasın bu 5-6 ithalatçının yalanlarını hafta başından itibaren tüm kamuoyuyla paylaşacağı” ifadelerini kullandı.
 

 

Yüz bin TL para harcadılar


Açıklamada, ithalatçı örgütlerin bir ay içinde propaganda için yüz bin TL’den fazla para harcadığı da iddia edildi ve Sanayi Odası ile üretici birliklerinin böyle bir bütçeye sahip olmadığı kaydedildi.
 

 

“Amaçları için yapamayacakları şey yok”


Halkı kandırmanın, toplumu yanıltmanın suç olduğu ifade edilen açıklamada, “fonlara karşı çıkan bu insanların amacına ulaşmak için yapmayacakları şeyin olmadığı, bu 5-6 kişinin toplum ve ekonomiye zarar verdiği, bunun fonların açıklanmasından bir ay sonra fiyatlara uyguladıkları orantısız artışlarla ispat edildiği” kaydedildi.
 


“Bilmezden geliyorlar”

Ortak açıklamada, ülkede üretimi korumaya yönelik fonların yüzde 5-7 arasında bir fonla desteklendiği, bu oranın dünyada uygulananların altında olduğu da ileri sürüldü.
Açıklamada, Türkiye, AB, ABD, Japonya ve diğer ülkelerde ihracatın (üretimin) desteklendiği, propaganda yapanların ise bunu bilmezden geldiği ifade edildi.


“Topluma açıklasınlar”

Açıklamada, ülkede dış ticaret açığının 2006’da 1.3 milyar, 2007’de 1.45 milyar, 2008’de 1.59 milyar, 2009’da 1.25 milyar ve 2010’da 1.4 milyar Dolar olarak gerçekleştiği ifade edilerek, “Gıda ithalatçıları ekonomiden birazcık anlıyorlarsa, sürdürülebilmesi mümkün olmayan bu ticaret açığının kimler tarafından kapatılacağını topluma açıklasınlar” denildi.


Beş yılda 7 Milyar Dolar kaynak dışa akıtılırken, bugün fonlara karşı çıkan ihracatçıların cebine ne kadar para girdiğinin merak edildiği ifade edilen açıklamada, fiyat istikrar fonunun sadece KKTC’de olmadığı, liberal sayılan AB’de tüm gıda ürünlerinde fon uygulaması olduğu belirtildi.Gazioğlu: Üretimde ısrarlıyız


İçme Suyu Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Gazioğlu da, kendisini bildi bileli en kötü şartlarda bile üretimde ısrarlı olduğunu anlatarak, fonların fiyatlara yükselttiği ve kalitesiz malların pahalıya satılmasına neden olduğu değerlendirmesinin doğru olmadığını söyledi.Avunduk: Hayata tutunmaya çalışıyoruz


Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk ise, yıllardır üretim yaparak hayata tutunmaya çalıştıklarını, bundan sonra da bunu yapmaya devam edeceklerini belirterek, bunun için mücadele etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.
 


Çelik: Dünya piyasasına girmek istiyoruz


Kıbrıs Türk Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik de, birliğin iki ay önce kurulduğunu ve hedefinin dünyanın en güzel zeytinyağı olan Kıbrıs zeytinyağını marka haline getirerek dünya piyasasına girmek olduğunu söyledi.


Çelik, ZEYKO Yağ Fabrikası’nın yıllardır atıl durumda olduğunu ifade ederek, buranın birliğe tahsisini de istedi.

 


“Verilen söz tutulmadı”

Öte yanda bir grup patates üreticisi, Başbakan İrsen Küçük’ün patatesteki zararın yarısının karşılanacağı konusunda söz vermesine karşın bunun yerine getirilmediğini ve zor durumda kaldıklarını anlatarak, Küçük’e tepki gösterdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ