16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halk merakta, Bakanlar telaşta
06 Nisan 2011 Çarşamba 15:12

Halk merakta, Bakanlar telaşta

İddialar, kamuoyundan fazla bakanların merak ve endişe konusu

Kabine değişikliği iddiaları, kamuoyundan fazla bakanların merak ve endişe konusu haline gelirken. Bugün değişmesi beklenen kabinenin bakanları ve adı geçen bakan adayları Haberdar’a konuştu...

 

Rana SARRO

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin iki yıllık iktidarlığı döneminde koalisyon ve kabine değişikliği iddiaları neredeyse gündemden hiç düşmüyor. UBP içerisinde kabine değişikliği olacağı ve bazı bakanların kabine dışı kalacağı iddiaları da gündemdeki yerini koruyor. İddialara göre, UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, yeni kabineyi bugün Cumhurbaşkanı Eroğlu’na resmen sunacak.

 

İrsen Küçük’ün parti içinde de suskunluğunu koruduğu dikkati çekerken, kabine dışı isimler arasında yer alan Bakanlar’ın ise merak ve endişe içerisinde oldukları söyleniyor. Ülke gündemini aylardır meşgul eden ve UBP’de kabine değişikliği iddialarında adı geçen bakan ve milletvekilleri Haberdar’a konuştu.

 

Yeni kabinede kimler var?

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel'in getirilmesi beklenirken, Zorlu Töre'nin yerine Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na ise Ali Çetin Amcaoğlu'nun atanacağı iddiaları gün boyu siyasi kulislerde gündeme geldi.

 

Sağlık Bakanlığı'nda da değişiklik yapılacağını iddiaları da, Ahmet Kaşif'in yerine Şerife Ünverdi'nin görev alacağını ifade ederken, Kaşif’in ise Hamza Ersan Saner'in yürüttüğü Ulaştırma Bakanlığı’na atanacağı kaydediliyor.

 

Türkay Tokel'in de kabine dışı isimler arasında yer alacağı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan'ın getirileceği öngörülüyor.

 

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı'yla birleştirilmesi de iddia edilirken, Ekonomi ve Maliye Bakanılığı'nda ise şu anki Ekonomi ve Enerji Bakanı olan Sunat Atun’un mu yoksa Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın mı görevlendirileceği ise bilinmiyor.

 

Başbakan açıklamada bulunmadı

Başbakan İrsen Küçük’e yakınlığıyla bilinen Mutlu Atasayan’nın yanı sıra bakanların da kabine değişikliğiyle ilgili iddiaları basından takip ettikleri ve Başbakan İrsen Küçük’ün parti içinde bakanlarla kabine değişikliği konusunda herhangi bir teması olmadığı belirtiliyor. Bu konuda Başbakan’ın kedilerine henüz bir açıklama yapmadığını belirten UBP’li Bakanlar, geçmiş yıllarda kabine değişiklik önerisinin Cumhurbaşkanı’na sunulmasıyla birlikte parti içerisinde öğrenildiği de anımsatılıyor.

 

 

Saner: Parti içinde bilgilendirme olmadı

 

Kabine değişikliği konusunda parti içerisinde düne kadar herhangi bir görüşme veya bilgilendirme olmadığını belirten Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de; 'Başbakan'ın inisiyatifindedir. Bizlere yorum yapmak düşmez, partimizden aldığımız disiplin bu yöndedir' demekle yetindi.

 

 

Tokel: Görev talep edilmez görev takdir edilir

 

UBP’de kabine dışı kalacak olan bakanlar arasında ismi geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel; ‘görev talep edilmez görev takdir edilir’ dedi.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kendisine layık gördüğü bakanlık görevini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığını ancak yine kabine değişikliğinin Başbakan ve Genel Başkan İrsen Küçük’ün takdirinde olduğunu söyledi.

 

‘Basından duyuyoruz’

‘Kabine değişikliği iddialarını ben de basından duyuyorum. Bana söylenen herhangi bir şey yok, bu konuda herhangi bir işaret de almış değilim’ diyen Bakan Tokel; ‘Genel Başkan’ın takdirindedir’ dedi.

 

‘Birçok icraatımız var’

 

Bakanlığı döneminde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini ifade eden Bakan Tokel şöyle konuştu:

‘Bakanlıkta başarılı olup olmadığım Genel Başkan ve vatandaşın takdirine kalmıştır. Göreve geldiğim günden beridir birçok proje üzerinde çalışmalarımız var. Ülke ve halk yararına çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz. 60 – 70 yıllık Lapta huzurevi binasından yaşlılarımızı yeni bir merkeze taşıyabilmek için bir adım attık ve bir veya bir buçuk yıl içerisinde de yeni bina tamamlanacak. Bu insanların hayatlarının son dönemlerini huzur içinde geçirebilmek için çalışmalarımız sürüyor. Yine engelli vatandaşlarımız için özel rehabilitasyon merkezi için çalışmalarımız var. Kayıtdışı işçilikle ilgili de bilindiği gibi büyük bir mücadelemiz vardır. Gerçekleştirdiğimiz operasyonlar sonucunda büyük bir kısmını kayıt altına almayı da başardık. Ayrıca teşvik prim sistemi üzerinden binlerce gencimizin özel sektörde istihdamı için birçok proje ürettik. 2 bine yakın gencimizi istihdam ettik ve daha bazı projelerimiz vardır. Sosyal güvenlik ve sosyal sigortalarda yaşanan sıkıntının aşılabilmesi için de yasal hazırlık yaptık.’

 

 

Töre: Değiştirilmesi gereken Bakan pozisyonundayım

Yine kabine dışı kalacağı söylenen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre de; ‘görevime devam ediyorum. Bunların dedikodudan ibaret doğru olup olmadığını bilmiyorum’ dedi.

‘Belirli çevreler içerden veya dışarıdan kabinede değişikliği olmasını istiyor ve bu yönde yıpratma politikası var’ diye konuşan Bakan Töre şöyle konuştu:

 

Kabinede değişiklik ya şimdi olur ya da hiç olmaz

‘Kabinede değişiklik olup olmayacağını bilmiyorum. Olacaksa da bugün yarın olur, olmazsa da hiç olmaz. Kabine içinde bu konuda bize gelen bir bilgi olmadı. Basında dedikodu gazeteciliği aracılığıyla kulağımıza geliyor. Ben görevimin başındayım ve icraat yapmaya devam ediyorum. Kabinede değişikliği olacaksa da o benim bileceğim şey değildir.’

 

‘En aktif ve pozitif bakanım’

 

Halkın beğenisini kazandığına olan inancını belirten Töre; ‘Ben en aktif en pozitif bakanım. Bir ay önce anketlerde en beğenilen en başarılı bakandım. Bir ay sonra da değiştirilmesi gereken bakan pozisyonuna düşürülmeye çalışılıyorum. Bu konuda takdir Genel Başkan’ındır’ diye konuştu.

 

 

Tancer: Değişikliği yapıldıktan sonra öğrenebiliriz

 

Yine bir dönem bakanlık teklifi aldığı yönünde gündeme gelen iddialarla birlikte bağımsız milletvekili iken UBP’ye katılan Mehmet Arif Tancer ise şöyle konuştu:

 

‘Kabine değişikliği konusunda ben de hiçbir şey bilmiyorum. Kimse bana ne fikrimi sordu ne danıştı ne de bir söz söyledi. Olabilir da tabi ki, geçmişte kimsesinin haberi olmadan bir günde kabine değişikli olduğu da hatırlardadır. Kabinede böyle bir değişiklik yapılacaksa bundan sorumlu Başbakan’dır ve tüm yetki de kendisindedir. Başbakan’ın uygun göreceği şekilde olur bu konuda yorum yapmak da bize düşmez.’ 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ