20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hadlerini bilmelidirler
25 Nisan 2011 Pazartesi 14:02

'Hadlerini bilmelidirler'

Avcı, 'Rumlar yeni mecera peşinde' dedi ve ekledi:

 

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, “Rum Yönetimi’nin her koşulda gösterdiği haddini bilmezlik ve maceracı tavırlarından bir türlü vazgeçmediğini görmenin, Kıbrıs Türklerini bir kez daha hayal kırıklığına uğrattığını” belirtti.


Avcı, Rumların son dönemdeki askeri hareketleriyle ilgili bir değerlendirme yaparak, bir taraftan masa başında eşit ve adil koşullarda geleceğin paylaşılacağı bir çözüm oluşturmak için müzakereler sürdürülürken, diğer yandan Rumların Kıbrıslı Türklere karşı silahlanmalarının, Rum Yönetimi’nin, güvenilmez, ikiyüzlü olduğunu ve geçmişten ders almadığını gösterdiğini kaydetti.


 

“Kime karşı kullanacaklar?”


Avcı açıklamasında şöyle dedi: “Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) sınırlara yakın bölgelerde ağır silahlarla donatılmış acil müdahale gücü oluşturma girişimi, Rum lider Hristofyas tarafından ‘RMMO’nun caydırıcı güç olduğu ve ihtiyaç duyulması halinde en iyi şekilde kullanılacağı’ açıklamasıyla ne yazık ki doğrulanmış oldu.


Rumlar, ağır silahlı acil müdahale güçlerini kime karşı kullanacaklardır? Bir yandan silahlanıp saldırı planları yaparlarken, diğer yandan kabul edilmez bir biçimde müzakerelerde nasıl yüzümüze bakabiliyorlar? Bu soruların yanıtları, Kıbrıs Türklerinin üzerinde defalarca düşünmesi gereken gerçekleri ifade etmektedir. Bu gerçekler; Rumların geçmişten ders almadığı, kışkırtıcılıklarını ve maceracı ruhlarını korudukları ve en önemlisi de güvenilmez olduklarıdır.”
 

 

“Vazgeçilmez güvencemiz”


Avcı, ülkede, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman Mehmetçiklerinin bulunmasının, Kıbrıs Türkleri’nin vazgeçilmez güvencesi olduğunu ifade ederek, son gelişmelerin, bir kez daha, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin varlığının, Kıbrıs Türkü’nün varlığı için vazgeçilmez, gerekli ve Rum maceracılığını durduracak yegane gücü olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.


 

“Bizleri aldattıklarını düşünüyorlar”


ÖRP Genel Başkanı Avcı şöyle devam etti:


“Rumların iki yüzlü politikaları, Kıbrıs Türklerine karşı aşırı silahlanmaları ve güven vermez tavırları sürdüğü sürece, KKTC’de ve dolayısıyla Kıbrıs adasında Türk askerinin varlığının vazgeçilmez olduğu bir kez daha kanıtlanmış oluyor. Rumlar, bir yandan silahlanırken, bir yandan da müzakere masasında oyunlar oynayıp bizleri aldattıklarını düşünüyorlar.


ÖRP olarak, Rumların kirli oyunları ve Rum ikiyüzlülüğü sürdüğü sürece Anavatan’ın desteği ile birlikte KKTC’nin bağımsız ve egemen kimliğini güçlendirmek için diplomatik çabalara hız verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kıbrıs Türkleri, Rumlara muhtaç değildir ve sonsuza kadar müzakere masalarında oyalanmak niyetinde değillerdir.
 

 

“Boşuna macera aramasınlar”


ÖRP olarak, bu gerçeğin Rum Yönetimi’ne hükümetimiz ve tüm siyasi partiler tarafından da hatırlatılması gerektiğine inanıyoruz. Rum Yönetimi liderliği asla unutmasın ki, istedikleri kadar silahlansınlar, Kıbrıs Türkleri olarak güçlüyüz, kararlıyız, Anavatanımıza ve kahraman Mehmetçiklerimize güvenimiz tamdır. Boşuna macera aramasınlar.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ