22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Haddini bilecek!”
10 Mayıs 2011 Salı 12:08

“Haddini bilecek!”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’a sert çıktı…

Yurdagül BEYOĞLU

 

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’ın "Kıbrıs'ta İmam Hatip Liseleri ve ilahiyat fakülteleri kurulması şart" şeklindeki konuşmasını eleştirerek, “bizim fiziki bilimlere, uzay bilimine ihtiyacımız var” dedi.

 

KKTC’nin bunlarla kalkınmayacağını ifade eden Çakıcı, “Din İşleri Başkanı kim ki konuşacak. Herkes haddini bilsin” ifadesini kullandı.

 

Vatandaşlık konusunda da hayli iddialı konuşan Çakıcı, “yeni vatandaşlıklar verilirse ben Ferdi Bey gibi defteri yırtmayacağım. Sizi dünya ülkelerine şikâyet edeceğim” dedi. Çakıcı bunun bir tehdit olduğunu vurgulayarak, meclisin bir partisi olarak bunu yapacağını belirtti.

 

Dünkü Meclis oturumunda söz alan Mehmet Çakıcı, Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’a yüklendi. “Din İşleri Daire Başkanı kim ki konuşacak! Herkes haddini bilsin. Eğitimi tamam yaptık ta ortaya din adamları ihtiyacı mı çıktı? Anlaşılır gibi değil” diyen Çakıcı, ülkenin fiziki ilimlere, uzay ilmine ihtiyacı olduğunu, bu noktada tasavvufla uğraşmanın doğru olmadığını söyledi.

 

 

“Daha Türk görünesiniz diye her tarafta bayrak”

 

İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakültelerinin ülkeye ne getirisi olacağını soran Çakıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir vizyonu mu var hükümetin? Başbakandan duymak isterim. Din İşleri Başkanı niye konuşuyor? Her tarafta bayrak, daha Türk görünesiniz diye. Her yere cami, her yere külliye…Bu ülkenin kendine has yapısı var. bir ihtiyaç olsa oturup değerlendirelim. ‘İlahiyat Fakültesi, İmam Hatip açmak zorundayım. Haddini bil diyorum. Başbakan söyleyemezse biz söyleyelim.”

 

 

“Kemal Derviş’e benzetiyorum ama değil”

 

Vatandaşlık konusunun da en hayati konu konulardan olduğunu kaydeden Çakıcı, Büyükelçi Halil İbrahim Akça’yı eleştirdi. TC-KKTC ilişkisinin iki ayrı devlet statüsünde olması gerektiğini vurgulayan Çakıcı, buna herkesin saygı göstermesi gerektiğini dile getirdi. Çakıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Akça ekonomiyle, vatandaşlıkla ilgili açıklamalar yapıyor, nüfus konusuna müdahale ediyor. Ekonomi politikası ortaya koyuyor. Maliye Bakanı, Başbakan gibi davranıyor. Kemal Derviş’e de benzetiyorum ama hükümet üyesi değil. Elçiliğin parçasıydı, elçi oldu. Ya eski durumda kalmalıydı, ya da elçi gibi davranmalıydı.”

 

 

“Ben defter yırtmayacağım, şikâyet edeceğim”

 

Çakıcı, Halil İbrahim Akça’nın konuşması “haddini aşan bir konuşma” olarak değerlendirdi. “Sen bu ülkede vali değilsin, elçisin. Vali edasıyla konuşma” diyen Çakıcı, yeni vatandaşlıklar verildiği taktirde Ferdi Sabit Soyer’in dediği gibi defteri yırtmayacağını, tüm dünya ülkelerine, AB’ye şikayet edeceğini kaydetti.

 

Sendikaların değil de mecliste grubu bulunan bir partinin şikâyetinin daha etkili olacağını savunan Çakıcı, “bunu sendika yapmayacak. Meclisten bir parti yapacak. Sendikal platformu takmayabilirler. Bu ülkenin sosyoekonomik yapısını değiştirerek nüfus aktarıldığını söyleyerek sizi şikâyet edeceğim. Bu tehdittir. Bunu yaparım” ifadelerini kullandı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ