20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haberdar’dan yeni bir tür lale
05 Nisan 2011 Salı 15:49

Haberdar’dan yeni bir tür lale

Haberdar Karpaz muhabiri yeni bir lale türü buldu!

Ayşe BULUT

 

Medoş lalesiyle ünlü olan Avtepe’de, yeni bir lale türü keşfedildi. KKTC’nin endemik bitkileri arasında yer alan Medoş lalesinin ardından Avtepe’nin, Kuruova bölgesinde bulunan yeni lale türü incelemeye alındı. Agenensis türü olarak bilinen bitkinin bir alt sınıfından olduğu düşünülen yeni tür için Çevre Dairesi’nden açıklama bekleniyor.

 

Belediye ve Çevre Dairesi araştırıyor

Gaziköy bölgesinde açan Çadır lalesine benzerliğiyle dikkat çeken yeni lale, Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, tarafından görevlendirilen ekipler tarafından incelemeye alındı. Haberdar gazetesinin ortaya çıkardığı yeni lale türü Çevre Dairesi, biyologları tarafından da araştırılmaya başlandı.

 

Açıklama bekleniyor

Öte yandan Yenierenköy Belediyesi basın bürosundan yapılan açıklamaya göre; Çevre Dairesi yetkililerinden konuyla ilgili açıklama beklendiği belirtildi.

 

Kamer: Medoş’tan farklı

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Behram Kamer ise, Haberdar gazetesinin, Yenierenköy Belediyesi’ne yapmış olduğu ihbar üzerine hareket geçtiklerini, bölgede inceleme yapıldığını ve bulunan yeni lale türünün, Medoş lalesinden farklı olduğunu vurguladı.

 

Uzmanlar daha yakından inceleyecek

Kamer, Çevre ve Koruma Dairesi botanik uzmanlarının söz konusu laleyi yerinde tespit ederek incelediğini, lalenin ilk belirlemelere göre, Medoş’tan farklı bir türde olduğunun belirlendiğini ancak yurtdışındaki uzmanlar tarafından da incelenerek, daha detaylı araştırma yapılacağı açıklandı.

 

Medoş’la aynı dönemde açıyor

Diğer yandan uzmanlar yeni bulunan lalenin, Medoş Lalesi’nden farklı olarak olduğu teyit etti. Yeni lalenin üç renkli, çiçek yapraklarının sivri olduğu belirten uzanmalar, söz konusu lalenin Medoş Lalesi ile aynı dönemlerde açtığı, medoş lalesine göre daha sık toprakta çıktığı kaydedildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ