15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haberdar Köyünüzde: Taş evlerin kenti...
16 Nisan 2011 Cumartesi 14:08

Haberdar Köyünüzde: Taş evlerin kenti...

Adım adım köyleri dolaşmaya başlayan Haberdar muhabirlerinin ilk durağı Taşkent köyü oldu..

 Devrim EYYUBİ

 

Eski bir Rum köyü Sihari yani şimdiki adıyla Taşkent. Kıbrıs’ın Kuzey ve Güney diye yollarını ayırmadığı, Barış Harekâtı’nın gerçekleştirildiği 1974 yılına kadar da Rum köyü olmaya devam etti Sihari. Sihari yanında Yukarı Vuni olarak da bilinen köy 1974 yılından sonra yeni sakinleri Larnaka’ya bağlı Taşkent’te yaşayan Türklerin göç etmesiyle adını da yeniler ve Taşkent olur... Koca koca kayaların üstüne kurulduğu bir yana bölgedeki evlerin hemen hepsinin taştan yapılmış olması da etken olur köyün bu ismi almasına...

 

Şehitlikler ah çektirdi...

 

Taşkent’i ziyaretimizde köyün 24 yıllık muhtarı Ersoy Talu ile eski ve yeni Taşkent hakkında uzun soluklu bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Talu’nun sohbetimizin başında ‘bölgedeki evlerin hepsi taştan yapıldı, toprak ev bulamazsınız bu köyde. O yüzden adı da Taşkent’ diyerek köyün adını nasıl aldığını anlattı bizlere.

 

Köy içerisinde bulunan şehitlikler hakkında bilgi istediğimiz zaman ise derin bir ah çekerek söze başlayan Ersoy Talu hem büyükleri hem de kendi yaşadıklarını tek tek anlatmaya başladı...

 

“Hepsini kurşuna dizdiler...”

 

Talu, eski Larnaka bölgesindeki Taşkent’te Rumlar ile birlikte yaşadıklarını ve her gün sabah “Günaydın be Hacıbarli, günaydın be Ayyagi” gibi sohbetler yaptıkları Rum arkadaşlarının 14 Ağustos 1974 tarihinde Taşkent’in tüm erkeklerini toplayarak geceyi Rum okulunda geçirdikten sonra 15 Ağustos’ta hepsini otobüse bindirerek Limasol esir kampına götüreceklerini söylediklerini ancak esir kampı yerine Ayafila dağına götürdüklererek kurşuna dizdiklerini anlattı.

 

Yaşanan bu acı ve bir o kadar da cani katliamın birlikte yaşadıkları ve her gün oturup sohbet ettikleri Rumlar arkadaşları tarafından yapıldığının altını çizen Ersoy Talu, 15 Ağustos’taki katliamın birinci gömü yerinin açıldığını ve 43 şehidin bulunduğunu söyledi. Toplam 83 şehisin olduğunu da belirten Talu, ‘Geriye 40 şehit kaldı. Gerçekelştikten kısa süre sonra duulan katlimadan ikinci gömü yeri aranıyor. Onların da bulunmasını bekliyoruz.” dedi. Girne Şehit Aileleri ve Mahlûl Gaziler Derneği Girne Bölge Başkanı olduğunu da belirten Ersoy Talu ve tek dileklerinin geriye kalan 40 şehidin de bulunarak Taşkent Şehitliği’nde ayrılan yere gömülmesi olduğunu dile getirdi.

 

İnanmıyoruz güvenmiyoruz

 

Yaşadıkları kötü olaylardan sonra ne Rumlara ne de Barış Gücü’ne inançlarının kalmadığını da dile getiren Ersoy Talu “Asla birlikte yaşamak istemiyoruz. 70-80 yıl birlikte yaşadık, yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmedi, sonra yaşadıklarımız ve gördüklerimizden dolayı artık ne Rumlara ne de Barış Gücüne güvenimiz yoktur. Türk askerinin kıymetini yalnız savaşta değil her zaman bilelim” diyerek de nasihatta bulundu.

 

Taşkent şehitlik ve müze ile donatılmış

 

Taşkent köyünde hemen hemen tüm sokak isimleri şehitlerin isimlerinden oluşuyor ve Taşkent içersinde çoğu evde Türk bayrakları bulunmaktadır. Yine köy içerisinde bulunan şehitlikler ve şehitlere ait eşya ve resimlerden oluşan bir de Taşkent Müzesi yer alıyor.

 

Taşkent köyünün şu anki durumunun iyi olduğunu dile getiren Talu, Dikmen Belediyesi’nin de köylerine katkı yaptığını ve köyün şu anki durumunun iyi olduğunu dile getirdi. Köy içerisinde camileri ve futbol takımları olduğunu da belirten Talu kendinin muhtarlık yaptığı dönemde de köy gençlerine 33 adet kırsal kesim arsası dağıtıldığını ve bu sebepten dolayı da köy gençleri göç etmediğini ve köy içerisinde ev yapmaya başladıklarına dikkat çekti.

 

Taşkent’te kadın kursları

 

Haftanın üç günü köy kadınları için kurslar düzenlendiğini ve her yıl geleneksel olarak kurslarda yapılan işlerden sergi açtıklarını dile getirdi. Köyün bir de dağ eteğinde piknik alanları olduğunu ve güzel günlerde piknik için Taşkent piknik alanını seçtiklerini de söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ