10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haberdar Dikmen’deydi
03 Nisan 2011 Pazar 21:46

Haberdar Dikmen’deydi

Haberdar Gazetesi Yönetimi ve yazarları dün Dikmen’i ziyaret etti

Abbas ELMAS

 

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi’nin daveti üzerine Haberdar Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat, Genel Müdür Enver Karakaya, köşe yazarlarından Harun Denizkan, Ferhat Atik, Gökan Altıner ve İstihbarat Müdürü İbrahim Özdamlı dün Dikmen’i gezdi, sorunları dinledi.

Dikmen Belediyesi binasında bir araya gelen Haberdar ekibi ve Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ile de kahve içerek belediyenin sorunları hakkında bilgi aldı.

Yüksel Çelebi, gazetemize yaptığı açıklamalarda iki dönemdir yürüttüğü belediye başkanlığı görevinde birçok güçlüklerle karşılaştığını ancak, verdiği sözlerin hemen hepsini yerine getirdiğini dile getirdi.

 

Çelebi: Çok şey değişti

Belediyenin içinde bulunduğu sıkıntılara değinen Başkan Yüksel Çelebi, kendisinin başkanlık görevini devraldığı dönemde Belediye’nin aylık tahsilât miktarının yüzde 12 olduğuna dikkat çekerek, şu anda aylık tahsilât oranının yüzde 75’lere yükseldiğini belirtti.

Kendisinden önceki yönetimde insanlardan oy almak uğruna hiçbir tahsilât ve icraat yapılmadığını anlatan Yüksel Çelebi, görevi devralmasının ardından birçok kampanya ve faiz indirimleri uygulayarak vatandaşların borçlarını ödemesini sağladığını ve şu anda vatandaşların ödeme alışkanlığını kazandığını dile getirerek hiçbir sorunun olmadığını kaydetti.

 

“2012 başında birinci olacağız”

Geçtiğimiz başkanlık döneminde birçok projeye imza attığını dile getiren Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, son dönemde belediye işçilerinin sosyal yatırımlarının da geriye dönük olarak ödenmeye başladığını dile getirerek, 2012 başlarında Dikmen Belediyesi’nin ada genelindeki belediyeler arasında en sorunsuzu olacağını iddia etti

 

“Devlet politikası yanlış”

Belediye olarak hak ettiklerinin yarısını aldıklarını söyleyen Çelebi, devletin belediyeler ile ilgili yürüttüğü politikanın çok yanlış olduğuna da dikkat çekti.

Bir belediyeden kesip diğerine vermenin doğru olmadığını belirten Belediye Başkanı Çelebi, 2008 yılında civar köylerin de bir genelge yayınladığını ve bu köyleri de belediye bünyesi altına almak zorunda kaldıklarını söyledi.

Civar köylerin belediyelere bağlanmasının ardından söz konusu köylere 2006 yılından kalma vergi borçlarının gönderildiğini söyleyen Başkan Yüksel Çelebi, bu borçların toplanmasında da büyük sıkıntılar çektiklerini dile getirdi. O dönemdeki devlet yetkililerinin vatandaşların şikâyet etmesi üzerine “borçları ödemeyin bir şey olmaz” dediğine de dikkat çekti.

Köy sakinleriyle kısa bir süre sorunlar yaşadıklarını belirten Yüksel Çelebi, kendileri tarafından yapılan açıklamaların ardından her şeyin yoluna girdiğini anlattı.

 

“Bakanlar Kurulu’nu bekliyoruz”

Dikmen bölgesinde söz verdikleri projelerin nerdeyse tümünü bitirdiklerini dile getiren Belediye Başkanı Çelebi, projelerin tamamlanmış olmasına rağmen Belediye’nin geride kalan borcu olmadığına da dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl yapılan Dere Islah Projesi’nin kendilerini çok uğraştırdığına dikkat çeken Çelebi, proje kapsamında derelerin üzerinin kapatılacağını ancak Girne Kaymakamlığı tarafından engellendiğini ve Bakanlar Kurulundan çıkacak, olan kararın beklendiğini dile getirdi.

 

“Devletin işini de biz yapıyoruz”

Dikmen bölgesindeki 5 sosyal konut bölgesini toplamda 595 Bin TL’ye asfaltladıklarını anlatan Çelebi, devletin yapması gereken işleri de kendilerinin yaptığını dile getirdi.

Boğaz bölgesine bulunan binlerce konutun su şebekesine sahip olmadığı için tankerlerle her gün su taşındığını anlatan Çelebi, yıllık araç bakımlarının yaklaşık 600 Bin TL olduğunu ve söz konusu masrafları kısmak için bölgeye su şebekesi çekme projesi başlattıklarını ancak, devlet yetkilileri tarafından bunun da engellendiğini söyledi.

Söz konusu bölgeye sadece su şebekesi çekilmesiyle her yıl araç bakımına harcanan paradan tasarruf edeceklerini anlatan Çelebi, yetkililerin bu davranışlarına bir türlü anlam veremediklerini dile getirdi.

 

Kahvaltı keyfine diyecek yoktu

 

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Dikmen Parkı’nda Haberdar ekibine hazırladığı kahvaltıya Yukarı Dikmen Muhtarı Hüseyin Barbet’de katıldı. Bir tek kuş sütünün eksik olduğu kahvaltı sofrasında keyifli anlar yaşandı. Belediye Başkanı Çelebi ve Yukarı Dikmen Muhtarı Hüseyin Barbet’in sık sık söz düellosuna girdiği kahvaltıda hem keyifli anlar yaşandı hem de eski zamanlara gidilerek hatıralar tazelendi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ