22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güzelyurt’un gülümseten yüzü
16 Nisan 2011 Cumartesi 15:34

Güzelyurt’un gülümseten yüzü

Güzelyurt’ta 360 öğrenciye tam donanımlı ve ayrıcalıklı eğitim veren bir ilkokul. Kurtuluş İlkokulu...

Rana SARRO- GÜZELYURT

 

Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu 1975 yılından beridir, Güzelyurt bölgesi öğrencilerine eğitim veriyor. Okulda, 8’i branş öğretmeni olmak üzere, 15 sınıf öğretmeni, 1 müdür ve 2 müdür muavini ile geleceğe ışık tutacak öğrenciler yetiştiriyor. Güzelyurt ve civar köylerden gelen 360 öğrenci okulda eğitim görüyor. Okulda, eğitim gören öğrenciler, bilgisayar ve akıllı tahta aracılığıyla aldıkları kaliteli eğitimin yanı sıra, daha küçük yaşlardan çalgı aleti çalmayı da öğreniyor.

 

Okulda, 9 yıldır hizmet veren Okul Müdürü İlksen Kutlar, “KKTC’nin en iyi okuluna sahibiz” diyerek, Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu’nu Haberdar gazetesine anlattı.

 

 

Kurtuluş İlkokulu Müdürü İlksen Kutlar:

“Öteki okullarda

olmayana sahibiz”

 

“Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu’nda seramik fırınımız var. Seramik fırınını okulun kendi imkânlarıyla aldık ve adada hiçbir devlet okulunda seramik fırını yoktur. Yine okulumuzda her okulda olmayan bir çim saha var. İyileştirme gerektirse de mevcut iki tane çocuk parkımız var. Birisini okul aile birliğinin yardımlarıyla yaptık, ötekini de Sivil Savuna ve Belediye’nin desteğiyle yaptırdık. Bilgisayar destekli eğitim odamız mevcuttur ve dersler odada bulunan projeksiyon makinesine yansıtılarak eğitim veriliyor. Resim iş atölyemiz de bulunuyor ancak bir atölye daha yapmak istiyoruz.”

 

“AB destekli 2 projemiz var”

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Yenilik ve Değişim İçin Okulların Önceliği Hibe Projesi kapsamında okulun iki projesi bulunduğunu anlatan Okul Müdürü İlksen Kutlar, projenin amacının öğrencilerin, teknolojik araçlarla tanışıp enteraktif olarak ders yapması olduğunu kaydetti. Müdür Kutlar, proje dahilinde 3 adet dersliğe 1’er adet akıllı tahta, 1’er adet projeksiyon makinesi, 7’şer adet bilgisayar ve 1’er adet de fotokopi, printer ve scaner sağlandığını belirtti. Mevcut bilgisayar laboratuarına bir adet akıllı tahta ve projeksiyon makinesi alındığını ifade eden Kutlar; “Toplamda 4 adet akıllı tahta ünitesi, 35 adet bilgisayar ve hızlı internet hattı kazandırıldı. Kendi imkanlarımızla da aldığımız akıllı tahtaların sayısı 8’dir” dedi.

 

“Öğrenci ve öğretmenlere bilgisayar kursu”

 

Okulda 70 öğrenci ve tüm öğretmenlerin bilgisayar ve internet kursu aldığını da dile getiren Kutlar; “Bu proje sonunda çocuklarımız internete girmeyi öğrenince yeni bilgiler edinmek için, internete başvurmayı öğrendi, yeni bir dünyaya açıldılar” diye konuştu.

 

“Dersler akıllı tahtada öğretiliyor”

 

Çekingen ve derse ilgi duymayan öğrencilerin akıllı tahta sayesinde derse katılımının sağlandığını ve öğretmen ve öğrencilerin zamanı daha verimli kullanmaya başladığını anlatan İlksen Kutlar; “Tüm öğretmenlerimiz de bilgisayar ve internet kullanmayı öğrenmiş oldu” dedi.

 

“Yazarak zaman harcanmıyor”

 

Okul Müdürü Kutlar, akıllı tahta sayesinde verilen ayrıcalıklı eğitimi: “Öğretmen evde hazırladığı konuyu flaş memori ile tahtaya yansıtıyor. Ders işlendikten sonra öğrenci de konuyu flaşa alıyor, durup yazı yazarak zaman harcamıyor” diye anlattı.

 

“Çocuklar enstrüman kullanmayı öğreniyor”

 

İlksen Kutlar 31 Aralık 2009 tarihinde tamamlanan birinci projenin akabinde, okulun ikinci projeden de yararlanmaya hak kazandığını kaydederek, her bireyin enstrüman kullanabilmesi gerektiği düşüncesinden hareketle, okula güçlü bir ses yayın sistemi, mikrofonlar, konserler için koro basamakları satın alındığını belirtti. Projenin amacının çocuklara müziği sevdirmek, müzik dersini daha cazip hale getirmek olduğunu kaydeden Kutlar; “Çünkü müziksiz bir yaşam düşünülemez” diyerek, proje kapsamında okula kazandırılan müzik aletlerinden de bahsetti. Kutlar, proje dahilinde, öğrencilere müzik eğitimi veren öğretmenlerin de ücretli olarak okula getirtildiğini söyledi.

 

“Diyetisyen eğitimi veriliyor”

 

Eğitim Bakanlığı ile Diyetisyenler Birliği’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında pilot okullarda beslenme kulüpleri olduğunu anlatan Kutlar, bu yıl pilot okul olarak Güzelyurt bölgesinden, Kurtuluş İlkokulu’nun seçildiğini ve diyetisyenlerin öğrencilere bilgi verdiğini söyledi.

 

“Okulun bazı eksikleri de var…”

 

Okulda toplam 23 öğretmenin eğitim verdiğini belirten İlksen Kutlar, 15’inin sınıf öğretmeni, 8 de branş öğretmeni olduğunu, okulda resim, müzik, beden eğitimi ve İngilizce branşlarının mevcut olduğunu kaydetti. Her yıl iki müzik öğretmeninin eğitim verdiği okulda, bu yıl tek müzik eğitimi öğretmeni olduğundan söz eden Müdür İlksen Kutlar, okulda müzik eğitimi veren tek öğretmen olmasını da bir talihsizlik olarak değerlendirdi. Buna gerekçe olarak okuldaki öğrenci sayısının gösterildiğini kaydeden Kutlar; “Eğitimde toplam kaliteyi düşünüyorsak yeterli sayıda müzik öğretmeninin okulda olması şarttır” dedi.

 

Tuvalet ve lavabolar inşa edildi

 

Müdür Kutlar, okul aile birliği katkılarıyla modern tuvalet ve lavabolar inşa edildiğini belirterek, bunda Belediye’nin ve Eğitim Bakanlığı’nın da katkısı olduğunu söyledi.

 

Okul Aile Birliği’nin hedefleri

 

Okul Aile Birliği’nin hedefinin ise, okula mevcut resim iş atölyesine ilaveten bir atölye ile resim odası kazandırmak olduğunu da ekledi.

 

 

Müdür Muavini Ufuk Gündüz:

 

“Okulumuzda okumak bir ayrıcalıktır”

 

Müdür Muavini Ufuk Gündüz de; “Okulumuz devlet okulları içerisinde en iyi konumda olan bir okuldur. Bölgede de tartışmasız en iyi okuldur. Teknolojiyi çok yakından takip eden ve donanımlı bir okuldur” diye konuştu. Alile ve okul ilişkilerinin de güçlü olduğundan söz eden Gündüz, okulun kadrosunun da güçlü olduğunu kaydederek; “Bu okulda okumak bir ayrıcalıktır” dedi.

 

 

Beden Eğitimi Öğretmeni Alpay Ayhan

 

“Önemli kazanım”

 

Beden Eğitimi Öğretmeni Alpay Ayhan da, okulun mevcut çim sahasının her okulda bulunmadığını söyleyerek, bunun okul açısından önemli bir kazanım olduğunu söyledi. Okulun çim sahasının bu yıl iyileştirildiğini de söyleyen Ayhan, çim sahanın akşamları da faaliyette olduğunu kaydetti. Güzelyurt bölgesinde mevcut iki saha olduğunu, birisinin Belediye’ye ait bir diğerinin de okullarındaki çim saha olduğunu söyleyen Alpay Ayhan; “Okulumuz maç yapmak isteyenlere de kiralanıyor ve okulumuz bundan gelir de sağlıyor” diye konuştu.

  

 

Öğrenciler okullarını çok seviyor

 

Mislina Bozkurt:

“Okulumu çok seviyorum. 5’inci sınıfta okuyorum. Sınıf öğretmenimden çok memnunum. Her şeyi bize öğretiyor. Bazı okullarda olmayan şeyler bizim okulumuzda var. Büyüdüğümde polis olmak istiyorum.”

 

Aynur Takımcılar:

 

“Öğretmenim Erhan Çağlı’yı çok seviyorum ve ondan çok memnunum. Müdürümüz de bizleri düşünerek, okulumuzdaki halı sahayı ve tuvaletleri tamir etti. Sınıflarımıza daha akıllı tahtalar alındı. Müdürümüz her şeyi düşünüyor. Ben ileride öğretmen olmak istiyorum.”

 

Naciye Yılmaz:

 

“5’inci sınıfta okuyorum. Öğretmenlerimiz bizlere her şeyi öğretiyorlar. Okulumuzda her şey var. Kantinimiz çok güzel, bilgisayarlarımız ve akıllı tahtamız var. Derslerimizi akıllı tahta ve bilgisayarda öğreniyoruz. Ben de büyüdüğüm zaman doktor olmak istiyorum.”

 

 

Sude Ayyıldız:

 

“Kurtuluş İlkokulu tüm okullardan daha güzeldir. Okulumuzda halı saha var. Sınıflarımızda bilgisayar ve akıllı tahta var, derslerimizi akıllı tahta ile bilgisayarda öğreniyoruz. Okulumu bitirdiğim zaman hemşire olmak istiyorum.”

 

 

Emine Tuzluca:

 

“Okulumu ve öğretmenlerimi çok seviyorum. Okulumuz çok güzel. Öğretmenlerimiz bize her şeyi öğretiyor ve okulumuzda istediğimiz her şey var. Ben de her şeyi öğrenip doktor olmak istiyorum.”

 

Seyit Taçmamedov:

 

“Okulumu ve arkadaşlarımı seviyorum. Okulumuzun en çalışkanlarından birisiyim. Okulumuzdaki halı sahayı çok beğeniyorum. Böyle bir halı saha bazı okullarda yoktur. Ben büyüdüğümde polis olmak istiyorum.”

 

 

Sonay Beşkardeşler:

 

“Okulumdan çok memnunum ve çok seviyorum. Öğretmenlerimizi seviyorum. 5’inci sınıfa kadar matematik dersini sevmezdim. Öğretmenim bana matematik dersini sevdirdi. Ben de öğretmen olmak istiyorum. Ana sınıf öğretmeni olacağım.”

 

 

Ayfen Döngel:

 

“Derslerimi öğretmenlerim sayesinde sevmeye başladım. Okulumuzda çalgı aletleri, bilgisayarlar, akıllı tahtalar ve çok güzel lavabolar var. Ben de öğretmen olacağım. İngilizce öğretmeni olmak istiyorum.”

 

İzge Özbarker:

 

“Basketbol potaları eskiden kırıktı. Şimdi tamir edildiler. Eskiden hiç arkadaşım yoktu, şimdi yeni gelenler hep arkadaşım oldu. Okulumu seviyorum. Ben de ana okul öğretmeni olmak isterim.”

 

 

Yeliz Saydam:

 

“Güzelyurt’ta Özgürlük İlkokulu’ndan bu yıl Kurtuluş İlkokulu’na geldim. Kurtuluş İlkokulu, Özgürlük’ten daha güzel bir okul ve okulumu çok severim. Okulumdan memnunum. Ben de öğretmen olmak istiyorum.”

 

 

Servet Soydam:

 

“Okulumdan, öğretmenlerimden, müdürümden çok memnunum. Hademe teyze de tuvaletlerimizi tertemiz yapar. Okulumun her şeyini çok seviyorum. Ben büyüdüğümde, ana okul öğretmeni olmak isterim.”

 

Ayça Takımcılar:

 

“2 A sınıfında okuyorum. Okulumu ve öğretmenlerimi çok seviyorum. Okulumuzda her şey vardır. Akıllı tahtalarımız oldu. Tuvaletlerimiz tertemiz ve yenilendi.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ