24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güzelyurt ve Girne’de coşku
01 Mayıs 2011 Pazar 19:43

Güzelyurt ve Girne’de coşku

Ertlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri dün yapıldı

 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dün saat 08.30’da Atatürk Anıtı önünde ve ardından Güzelyurt Zafer Stadı’nda düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.
 


Atatürk Anıtı önündeki tören,anıta çelenklerin konulmasıyla başladı. Ardından, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle tören sona erdi.Güzelyurt Zafer Stadı’ndaki törene Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de katıldı.
 

 

Güzelyurt zafer stadında tören düzenlendi


 

Etkinlikler öğrencilerin bayramlarının kutlanmasıyla başladı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile sürdü. Türk Çocuğunun Andı, Atatürk Maarif Anaokulu öğrencisi Baran Aslan önderliğinde tüm öğrenciler tarafından okundu.Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Barış İlkokulu öğrencileri Cenkay Tomay, Emel Leman Yeğensoy, Salime Atalar ve Vedat Sonışık yaptı.Barış İlkokulu Müdürü Gökçen Kubilay’ın, egemenliğin önemine işaret ettiği konuşmasının ardından Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de çocuklara seslendi.
 

 

Dürüst: sizlere güveniyorum
 

Atatürk ve onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti sayesinde KKTC’de güven içerisinde yaşandığını çocukların iyi bilmesini isteyen Dürüst, devletin korunarak yaşatılması ve yüceltilmesi konusunda çocuklara güveninin tam olduğunu da sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından tören, şiirler okunması ve resmi geçitle devam etti.Tören, müzik ve dans gösterileriyle tamamlandı.

 Girne’deki 23 nisan törenleri23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Girne’de de kutlandı.Kötü hava şartları nedeniyle ertelenen Girne’deki törenlerin ilki Kordonboyu Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. Törende anıta çelenklerin konulmasının ardından, saygı duruşu yapıldı, İstikal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi, şiir okundu.
 

 

20 Temmuz Stadı'nda tören düzenlendi
 

İkinci tören 20 Temmuz Stadyumu’nda yer aldı ve çocuklar gösterilerini sundu.Saygı duruşu ile başlayan stadyumdaki törende de İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi, Türk Çocuğu’nun andı okundu.Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Girme Maarif Anaokulu Müdürü Enver Ejderoğlu ile Şehit Hasan Cafer İlkokulu öğrencisi Sevim Kendir gerçekleştirdi.
 

 


Ejderoğlu: 23 Nisan çocuklara verilen değerdirGirne Maarif Anaokulu Müdürü Enver Ejderoğlu konuşmasında, 23 Nisan 1920’nin Türk Milletinin iradesini temsil eden birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve egemenliğini ilan ettiği gün olduğunu belirterek, TBMM’nin aldığı yüce kararlarla, Anadolu’nun büyük bölümünü işgal eden düşmanların kovularak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığını kaydetti.Ulu Önder Atatürk’ün, 23 Nisan’ı Türk çocuklarına armağan ederek çocuklara ne kadar değer verdiğini, güvendiğini ve ülkenin geleceğini onlara emanet ettiğini göstermek istediğini kaydeden Ejderoğlu, “Hepimizin sizlerden beklediği gayretli, başarılı, kendine ve topluma yararlı, milletini seven birer insan olmanızdır” diyerek tüm çocukların bayramını kutladı.

 Kendir: Atamızın bize emanet ettiklerine sahip çıkacağızKaraoğlanoğlu İlkokulu öğrencisi Sevim Kendir ise 23 Nisan’ın, TBMM’nin açıldığı, saltanat yönetiminin sona erdiği ve halkın kendini yönetmeye başladığı tarih olduğunu belirterek, Ulu Önder Atatürk’ün bu anlamlı günü çocuklara bayram olarak armağan etmesinin, dünya ölçeğinde eşsiz bir lider olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.Sevim Kendir, “Bizler Türk çocukları olarak Atamızın bize emanet ettiği bu dünyalar güzeli vatana, onun ilke ve devrimleri ışığında sahip çıkacağız” dedi.Konuşmaların ardından tören resmi geçitle sona erdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ