23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güzelyurt endişeli
17 Nisan 2011 Pazar 12:50

Güzelyurt endişeli

Sel mağdurları mahkemelik mi olacak?

Rana SARRO -GÜZELYURT

 

Güzelyurt ve çevresinde Ocak 2010’da yaşanan sel felaketinin ardından hükümet, esnafın uğradığı zarar ve mağduriyeti dikkate alarak, Sigorta Prim Borçlarını ertelenmişti. Şimdi ise ertelenen bu prim borçlarının ödenme zamanı geldi. Yaklaşık 350 vatandaşın, en geç 20 Nisan tarihine kadar sigorta borçlarını Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yatırması gerekiyor. Aksi takdirde sigorta borcunu ödemeyen vatandaşların, mahkemelik olacağından endişe ediliyor.

 

Kişi başı 5 bin 200 TL

 

Güzelyurt’ta selzedelerin Sosyal Sigortalara ödemesi gereken meblağın minimum 5 bin 200 TL olduğu öğrenildi. Sosyal Sigortalar Dairesi, Güzelyurt halkına sigorta primlerinin son ödeme tarihini hatırlatınca vatandaşlar, fahiş meblağlara ulaşan bu borçları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmeye başladı. Çaresizlik içinde Haberdar’a ulaşan Güzelyurt’lular, sel felaketinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen esnafın kendine gelmediğini belirterek; “Esnaf siftah yapamıyor, evine ekmek götüremiyor. Sigorta primlerini nasıl ödesin?” diye sordu.

 

Güzelyurt halkı mahkemelik olacak

 

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Naim Demirkaya da konuyla ilgili Haberdar’a açıklamada bulundu. Esnafın sigorta borcunu ödeyememesi durumunda dava edileceğine dikkat çeken Demirkaya, bu gibi örneklerin geçmişte de yaşandığını anımsattı.

 

Esnafın evine ekmek götürecek parayı dahi kazanamadığını, birçok gün ise siftah yapmadan dükkân kapattıklarını anlatan Naim Demirkaya; “Güzelyurt esnafı evine ekmek götüremiyor. Bu durumdaki vatandaşlar, sigorta primi borçlarını nasıl ödesin? Halkın mahkemelik mi olmasını mı bekliyorlar” diye sordu.

 

Dondurulsun ya da taksitlendirilsin

 

Türkiye’de esnafın borçlarından faizlerin silinip anaparanın taksitlendirildiğini örnek gösteren Demirkaya, Türkiye’deki uygulamanın KKTC’de de yapılmasını talep etti. Demirkaya, Sigorta Prim borçlarının da ya dondurulması ya da taksitlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ