19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güzelyurt çamur içerisinde
04 Nisan 2011 Pazartesi 19:51

Güzelyurt çamur içerisinde

Güzelyurtlu vatandaşlar, yolların şu anki durumundan dolayı oldukça tepkili

Rana SARRO-GÜZELYURT

 

Güzelyurt’ta içme suyu borularının yenilenmesi için, kanalizasyon şebekesinin ve ayrıca atık su arıtma tesisinin yapımı için yaklaşık 6 aydır süren inşaat çalışmaları bölge halkını isyan edecek duruma getirdi.

Güzelyurt Belediyesi, Avrupa Birliği (AB), kaynaklı başlatmış olduğu kanalizasyon ve arıtma tesisi proje çalışmaları devam ederken, Güzelyurtlu vatandaşlar, yolların şu anki durumundan dolayı oldukça tepkili.

 

Yağmurda çamur, rüzgârda toz

Şehir içi yolların aylardan beri, kullanılmaz durumda olduğunu ve sokakların, yağmur yağdığında çamur, rüzgâr çıktığında ise, toz içerisinde kaldığını aktaran Güzelyurtlular, uzun süren çalışmalardan olumsuz etkilendiklerinden, aynı zamanda sağlık sorunları da yaşadıkları ifade ettiler.

Projenin bölge adına olumlu bir gelişme olduğunu da söylemeyi ihmal etmeyen bölge halkı, çalışmaların ne zaman tamamlanacağı keşmekeşinden kurtulmak istiyor.

 

İŞTE GÜZELYURTLULARIN, HABERDAR’A ANLATTIKLARI

 

Veleddin Çalışır:

“Gözlerim artık kör oldu”

 

“Güzelyurt’ta artık kör olduk. Bu toz toprak yüzünden, gözlerimi kaybediyorum. Geçtiğimiz günlerde gözlük almıştım, şimdi aynı gözlüğü kullanamıyorum yeni bir gözlük almam gerekiyor. Çünkü gözlerim bu çalışmalardan kaynaklanan pislik yüzünden daha kötü oldu. Dükkânımın önünü kovayla sulamaktan ve süpürmekten kollarım kopuyor. Kazılan yerlerin kapatılarak asfaltlanması ondan sonra bir başka yerin açılması lazımdı.”

 

Ahmet Yeşilhat

“Ne lastik kaldı ne temizlik”

 

“Aylardan beridir süren yol çalışmaları nedeniyle Güzelyurt içinde yürüyemiyoruz. Yolların berbat durumda olmasından araçlarımızda ne lastik kalıyor ne temizlik. Evlerimizin önü de aynı durumda. Evimin önü kazıldı ve çukur bırakıldığı için sular birikiyor. Evde temizlik yapmanın bir getirisi yok! Temizlense dahi hemen kirleniyor.”

 

Ahmet Hasatçı:

“Afet bölgesi gibi!”

 

“Güzelyurt yolları berbat durumda. Afet bölgesi gibi! Aylardır bu pisliği çekiyoruz. Şehir içi kullanılmaz durumda, çarşıda ne yürüyebiliyoruz, ne araç kullanabiliyoruz ne de oturabiliyoruz. Dükkânlarda ve evlerimizde temizlik görülmüyor. Bu yollarda araçlarımızda da ciddi hasar oluyor. Bu çukurlardan herkesin aracı mutlaka zarar görmüştür.”

 

Bayram Altınışık:

“Bana göre eksiklik var”

 

“Yollardaki çukurlardan dolayı geçen gün motosikletten birlikte düştüm. Ayağım hala yara bere içinde. Belediye’nin yaptığı bu çalışmalarda bana göre bir eksiklik var. Kazılan yerlerin onarılması ve daha sonra başka bölgelerin kazılması gerekiyordu. Ancak böyle olmadı. Şehir olduğu gibi kazılmış ve berbat durumda.”

 

Cengiz Kendir:

“Aylardır toz toprağa boğuluyoruz”

 

“Güzelyurt’un bu halde olmasından olumsuz etkileniyoruz. Bu yüzünden bir arkadaşımız üç kez göz ameliyatı geçirdi. Aylardır toz toprağa boğuluyoruz. Yollarda, evlerin ve dükkânlarımızın önünde çamur hiç eksik olmuyor. Güzelyurt’ta süren bu çalışmaların tamamlanmasını ve son bulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

 

Mustafa Altınışık:

“Daha ne kadar sürecek”

 

“Yolların durumu hiç iyi değil. Güzelyurt’ta devam eden bu yol çalışmalarının ne kadar daha süreceğini merak ediyoruz. Şehir içinde yürünmüyor çünkü her yer çamur içinde. Halk araçlarını kullansa, bu kez de araçlar zarar görüyor! Benim dükkânım var, dükkânımda da 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ