18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güvensizlik nisabı
15 Nisan 2011 Cuma 16:20

Güvensizlik nisabı

Muhalefet partileri, Güvensizlik Önergesi için nisabı sağladılar

Muhalefet partilerinden CTP-BG, DP ve TDP hükümet aleyhinde sundukları Güvensizlik Önergesi’nin Meclis birleşiminde gündeme gelmesi için UBP’nin sağlayamadığı Nisabı sağlayarak birleşimin gerçekleşmesine olanak sağladı...

 

Nisabı sağlayan muhalefet yetkilileri Meclis’te hükümete yönelik gerçekleştirdikleri konuşmalarının ardından ise oturumu terketti...


Pazartesi günü nisap sağlanamadığı için ertelenen ancak önceki gün de nisap sorunu yaşayan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün toplandı. Toplantıya, Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlık etti.


Hükümet hakkında güvensizlik önergesi veren üç muhalefet partisi CTP, DP ve TDP, nisabın sağlanmasına katkıda bulundukları Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında, hükümeti eleştiren konuşmalar yaptıktan sonra toplantıyı terk etti.Toplantıya, bazı UBP’li milletvekilleri katılmadığı gözlendi.Toplantıda ilk olarak sunuşlar yapıldı ve Berlin’de 17-21 Nisan’da yapılacak AKPA toplantısına CTP Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami’nin katılımıyla ilgili karar onaylandı.

 


Güvensizlik Önergesi Bilgiye Getirildi


CTP Meclis Grubu ile TDP ve DP milletvekillerinin sunduğu güvensizlik önergesi tezkeresi de milletvekillerinin bilgisine sunuldu.Soyer: “Tencereye Kurt Sineği girdi”


Bu sırada söz alan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, toplantıya bazı UBP’li milletvekillerinin katılmamasının kabul edilemeyeceğini söyledi. “Artık açık ve seçiktir ki tencereye kurt sineği, şaraba su katılmıştır” diyen Soyer, bu aşamada gündem dışı konuşma yapmayacaklarını ve toplantıdan çıkacaklarını açıkladı. Soyer, mecliste çoğunluğu sağlama görevinin UBP’nin olduğunu söyledi.

 


Çakıcı: “UBP ikiye bölündü”


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, isyancı milletvekilleriyle UBP’nin 26’yı tamamlayamadığını belirterek, UBP’nin kabine oluşumu nedeniyle ikiye bölündüğünü söyledi. Güvensizlik önergesini verdiklerini çünkü bir tarafta isyancı vekillerin olağanüstü kurultay, öte yandan başbakanın erken seçim çağrısı yaptığını belirten Çakıcı, kendilerinin de gündem dışı konuşmalara geçmeden toplantıyı terk edeceklerini açıkladı.

 


Denktaş: “Halktaki Güvensizliği Meclise Taşıdık”


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, halkta var olan güvensizliği, güvensizlik önergesiyle meclise taşıdıklarını belirtti.Denktaş, toplantıya gelmeyen milletvekillerinin güvensizlik önergesinin oylanacağını sanarak gelmediğini, meclisin işleyişini bile bilmediklerini savundu.
Denktaş, bakanların ve milletvekillerinin yanlış yerlerde oturmasını da eleştirdi.
Kendilerinin de meclisten çıkacağını belirten Serdar Denktaş, toplumdaki güvensizliğin giderilemeyeceğini kaydetti.

 


Avcı: “Seçim ve Siyasi Partiler Yasaları Değişmeli”


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise, KKTC Meclisi’nin ülkenin şerefi, namusu, en yüce organı olduğunu; halkı temsil ettiğini ancak gelinen noktada sıkıntılar bulunduğunu söyledi. Avcı, bir an önce Seçim ve Halkoylaması ile Siyasal Partiler yasalarının değişikliği için hemen masaya oturulması gerektiğini; sonra gerekirse erken seçime gidilebileceğini kaydetti.
Bu yapıyla bir yere gidilemeyeceğini ifade eden Avcı, dar bölge seçim sisteminin değiştirilmesi, milletvekillerinin seçim dönemlerine sınırlama getirilmesi gerektiğini belirterek, “Bunu yapmadıktan sonra seçim olursa yine aynı kafalar ve yasalarla bu ülke hiçbir yere gitmez” dedi.Turgay Avcı, hükümetin nisabı sağlama zorunluluğu bulunduğunu belirterek, tepkili vekillerin halktan meclis çatısında olmak için oy aldığını; tepki için meclise gelmemelerinin kabul edilemeyeceğini, sorunun parti içinde çözümlenmesi gerektiğini söyledi.ÖRP Genel Başkanı Avcı, “Ülkede herkes konuşuyor ama kimse icraata gitmiyor. Meclisin görevi bu yasaları bir an önce değiştirmektir” diye konuştu.

 


Küçük: “Toleransla karşılamak lazım”


Muhalefet liderlerinin ardından kürsüye çıkan Başbakan İrsen Küçük de, ortaya konan bazı tedbirlerin toleranslı karşılanması gerektiğini kaydetti. Partide ikiye bölünme diye bir şey olmadığını savunan Küçük, “verdiğim demeçte yanımdalardı” dedi.

 

Perşembe günlerinin denetim günü olması dolayısıyla nisabın genelde muhalefet tarafından sağlandığını belirten Küçük, bunun bir teamül olduğunu kaydetti.

 

Tepki ve kırgınlıkların uzun sürmemesi gerektiğini belirten Küçük, “Kısa süreli kırgınlık ve küskünlükleri toleransla karşılamak gerektiği kanısındayım, çünkü benzer örnekler yaşanmıştır” şeklinde konuştu.

 

“İkinci argüman erken seçim”

 

Başbakan Küçük, erken seçim ve koalisyon konusunda “şayet tepkili olana arkadaşlar Meclis çalışmalarına katılmamayı sürdürürlerse ne olabilir” diye sorulması üzerine “Meclis iç tüzüğü elimizde, yasalar elimizde ne yapılabilir? Ya koalisyon arayışına gideriz, ya da ikinci argüman erken seçim” yanıtını verdiğini söyledi.

 

Anayasaya göre prosedürün farklı da olabileceğini ifade eden Küçük, “basına söylediğim prosedürün devamıydı” dedi.

 

“10 yıl önce de girişim yapılmıştı ama…”

 

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı’nın seçim yasasıyla ilgili olarak getirdiği önerileri değerlendiren Başbakan Küçük, Seçim ve Halkoylaması Yasası konusunu, 4 parti başkanıyla geçen gün Başbakanlıkta yaptığı KTHY konulu toplantıda ele aldıklarını ifade etti. 10 yıl kadar önce de ortak değişiklikler için girişimler yapıldığını ama yeterli destek bulamadıklarını kaydeden Küçük, bugün ortamın müsait olduğunu, gerekli çalışmaların yapılabileceğini söyledi.

 

Başbakan’ın konuşmasından sonra CTP Genel Başkanı Soyer, gruplar arası mutabakatla toplantının kapatılabileceğini kaydetti. Oturum gruplar arası mutabakatla kapatıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ