19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güvenlik tamam gibi
07 Nisan 2011 Perşembe 13:52

Güvenlik tamam gibi

Liderler dünkü görüşmede güvenlik konusunu ele aldılar

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Liderler dün güvenlik konusunu ele aldılar. Bir saat süren görüşmenin ardından Eroğlu, “Bu konuda ilerleme sağalabileceğini gördük” diye açıklamalarda bulunurken, Hristofyas ise, “Polisin oluşumu konusunda perspektif var fakat görüşme kötü geçti diyemem” dedi…


Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, dün yapılan liderler görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün yaptıkları görüşmede, “Güvenlik” konusunun detaylarını ele aldı.
 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dünkü toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, polis konusunda ilerleme sağlanabileceğini gördüklerini söyledi.“Öneriye yanıt verdik”

Eroğlu, görüşmede polis konusunu ele aldıklarını kaydederek, Rum tarafının ve kendilerinin geçtiğimiz görüşmede bu konuda bazı öneriler ortaya koyduklarını, dün, Rum tarafının önerilerine yanıt olarak düşüncelerini aktardıklarını belirtti.“İlerleme var”

Cumhurbaşkanı, polis konusunda ilerleme sağlanabileceğini gördüklerini belirterek, özellikle ortaya koydukları görüşlerin değerlendirilebilmesi için teknik heyetlere yetki verdiklerini, bu Cuma ve gelecek Salı günü teknik heyetlerin görüşmelerinde polis konusunun yakınlaştırılabileceklerine inandıklarını ifade etti. Eroğlu, “Bu konuda bir gelişme, ilerleme olduğunu söyleyebilirim” dedi.


Hristofyas: Polis konusunda perspektif var
 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasını amaçlayan müzakereler çerçevesinde yaptığı dünkü görüşmede federal polisin oluşumu konusunda perspektif bulunduğunu söyledi.“Görüşmeler iyi geçti”

Rum radyosu RİK’in haberine göre görüşme sonrası Rum Başkanlık konutuna dönüşünde basının sorularını yanıtlayan ve “görüşmenin iyi geçtiğini söyleyebileceğini” ifade eden Hristofyas, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Rum tarafının; federal polis, polisin federal birimleri ve araştırma birimine ilişkin önerisine yanıt verdiğini söyledi.
 


Uzlaştık diyemem”

 

Hristofyas, “uzlaştığımızı söylemeyeceğim fakat sanıyorum ki bu konu üzerinde anlaşmaya varılması için daha fazla görüşme yapılması konusunda kötü olmayan bir perspektif ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.Yemekte bir araya gelecekler

Öte yandan, gelecek haftaki görüşmenin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in Kıbrıs’a dönüşüyle birlikte, Perşembe akşamı, bir çalışma yemeği şeklinde olacağını kaydedildi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ