20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gurur tablosu bir okul
24 Nisan 2011 Pazar 14:25

Gurur tablosu bir okul

Sanata gönül veren yetenekli çocukları ve gençleri yetiştiren okul

Yurdagül BEYOĞLU

 

Kendilerini ilk kez Vakıflar Hastası nedeniyle Bedesten’de düzenlenen bir etkinlikte dinleme fırsatı buldum. Müzik öğretmenleri İpek Kıranbay’ın yönetiminde müthiş bir konser verdiler.

 

Sordum, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileriymiş. Okul müdürü sanatla özdeş bir isim, Aşık Mene. Müzik öğretmenleri İpek Kıranbay ise öğrencilerle inanılmaz güzel bir bütünlük kurmuş. Çanakkale 15. Korolar Şenliği’ne gitmek üzere hazırlık yaptıkları esnada görüştük kendileriyle.

 

Provalarda dinleme şansı bulduğum çocukların hepsi başlı başına bir yetenek. KKTC’nin tüm bölgelerinden yetenekli çocukları bünyesine toplamış bir okul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi.

 

Ne var ki öğretmen İpek Kıranbay (bu konuda) ketum davranmayı tercih etse de okulun eksiklerini görmemek imkânsız. Yetkililerin 7 yıl, tam gün eğitim veren bu okula biraz daha hassasiyet göstermelerini dileyerek sorulara geçelim:

 

 

Soru: Okul hangi yıl kuruldu?

 

Okul 1987 yılında kuruldu. 1990 yılında Güzel Sanatlar Ortaokulu, 2000 yılında da Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi oldu. İsmi lise ancak biz 7 yıl eğitim veriyoruz. Bunun üç yılı ortaokul, bir yıl lise hazırlık, üç yıl lise.

 

 

Soru: Hangi sanatlar üzerine eğitim veriyorsunuz?

 

Okulda şu an resim ve müzik eğitimi yapılıyor. Onun yanında çocuklar normal derslerini sürdürüyor. Tam gün olmasının amacı bu. Toplu koro derslerimiz var. Daha çok bilinenden bilinmeyene, yakından uzağa ilkesinden yola çıkarak evrensele uzanan bir yelpazede repertuarımızı belirliyoruz. Hepsi çok sesli formatında. Her yıl devlet resmi törenlerinde biz yer alıyoruz. Bunun yanında birçok aktivite ve törenlerde de bulunduk.

 

Bugüne kadar her yıl sene içindeki çalışmalarımızı Bellapais Manastırında icra ettik. Bu yıl çalışmaların Bedesten’de sürdürülmesi kararı alındı.

 

 

Soru: Uluslararası organizasyonlarda yer aldınız mı?

 

İlk ülke temsiliyetimizi Mersin Korolar Şenliğinde gerçekleştirdik. Aslında oraya gittiğimizde çok güvensizdik. Nerede durduğumuzu bilmiyorduk. Orada çok güzel tepkilerle karşılaştık. O zaman güzel işler yaptığımızı, diğer Anadolu Güzel Sanatlar Liseleriyle farkımız olmadığını gördük. Çünkü onlar iç içeler ve koro müziğini takip etme, kendileriyle kıyaslama şansına sahipler. Mersin Korolar Şenliği bizim için çok büyük bir fırsat oldu.

 

Çok iyi bir performans gösterdik, beğenildiğimizi gördük. TC Yardım heyeti destek verdi, her yıl konserlere gönderdiler. Onun dışında ikinci yurtdışı temsiliyetimiz 15’inci Türkiye Korolar Şenliği oldu. Ankara’da, Türkiye’nin dört bir tarafından da 119 koronun katılımıyla bir şenlik düzenlendi. Ona katılma fırsatı bulduk.

 

Önümüzdeki Salı günü de Çanakkale Korolar Festivaline gidiyoruz. Bu ilk kez gerçekleşecek olan bir organizasyon. Yunanistan, Rusya ve Almanya’nın en önemli koroları katılacak bu organizasyona. İlk yıl olması sebebiyle hiçbir koro başvuruda bulunamadı. Bunlar kendileri bizi çağırdı. Bir çok koro ‘biz niçin davet edilmedik’ diye sordu. Yaklaşık 24 koro çağrıldı ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olarak sadece 3 okul davet edildi. Biri KKTC’ydi. Bu büyük bir ayrıcalık.

 

Bu festivale çağrılacak korolar, Ankara’da düzenlenen 15. Koro Şenliğinde görülerek tespit edildi. Bununla birlikte en iyi ödülümüzü almış olduk.

 

 

Soru: Çanakkale’de düzenlenecek olan organizasyonu biraz açıklayabilir misiniz?

 

Çok güzel bir program hazırlamışlar. Konaklama, transferler organizasyonu yapanlar tarafından tarafından karşılanıyor. Ulaşım ise TC Yardım Heyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak. Açılışta 400 korist tarafından çeşitli eserler seslendirilecek.

 

Daha sonra kortej yürüyüşü yapılacak. Her ulus kendi bayrakları ve okuluna uygun giysiyle yürüyüşe katılacak. Bu arada sokak konserleri olacak. Ertesi gün çocuklarımızla okullara gideceğiz ve sunumlarla koro müziğini anlatacağız. Nasıl çalışmaları gerektiği ile ilgili bilgilerin yer aldığı dinletiler sunacağız. Aynı gün üç ayrı yerde sokak programımız var. En yoğun program bizimki. Bir Pamukkale Üniversitesi birde biz 3’er konser veriyoruz. Diğerleri ikişer konser verecek.

 

1 Mayıs günü de Çanakkale’nin belli başlı yerleri gezildikten sonra adaya geri döneceğiz. Başta da söylediğim gibi TC Yardım Heyeti’nin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle gidiyoruz.

 

Bizim Çanakkale’de olduğumuz tarihlerde resim bölümümüz içinde İstanbul’da kültür sanat gezisi düzenledik. İstanbul’un tarihi yerlerini gezecekler.

 

 

Soru: Okulunuzun sıkıntıları var mı?

 

Sıkıntılar çok. Bir çok okulda olduğu gibi bizde de maddi imkânsızlıklar var. Sanat eğitimi en pahalı eğitimdir. Örneğin 96 öğrencimiz var, 44-45 öğretmenimiz var. Devletin en çok öğretmen aldığı bir okul burası. Öğrenci sayımızı artırmak için uğraşıyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlenen korolar yarışmasından sonra okulumuza ilgi arttı. Şu an Lefke’den, Güzelyurt’tan, Karpaz’dan gelen öğrencimiz var. Adanın her yerinden yetenekli öğrencileri okulumuza bekliyoruz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ