18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gurur duyuyoruz !
17 Ocak 2012 Salı 11:15

'Gurur duyuyoruz !'

Cumhurbaşkanı Denktaş’ın 'yeni komşuları', ailesi tarafından alınan kararı Haberdar Gazetesi’ne değerlendirdi...

Hamide TOPCU – Elif ŞEN

 

Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş’ın ölümünün ardından ailesi nerede gömüleceği konusundaki kararını açıklayarak Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’na gömülmesi konusunda hemfikir olduğunu açıklamış ve bölgede yapılan inceleme ve çalışmalar dün tamamlandı. Bugün toprağa verilecek olan Kurucu Cumhurbaşkanı’nın anıt mezarının bulunacağı yer hakkında bölge sakinleri ve esnafa alınan bu karar hakkında ne düşündüğünü sorduk.

 

Haberdar Gazetesi’ne konuşan vatandaşlar alınan kararın kendilerini gururlandırdığını, Cumhuriyetin Lideri olan Denktaş’ın Cumhuriyet Parkı’na gömülmesini her ne kadar doğru bir karar olarak bulsalar da bazı endişeleri de içlerinde barındırıyor. Özellikle yaz aylarında gençlerin alkol alarak parkta yaptığı taşkınlıklardan dolayı tedirginlik yaşayan çevre sakinleri önemli güvenlik önlemleri alınması konusunda hemfikir.

 

 

BÖLGE HALKI NE DEDİ?..

 

Ayşe Yavaşoğlu

 

“Anıtkabir gibi korunmalı”

 

Cumhuriyet parkı özellikle yaz aylarında gençlerin sürekli içki içtiği, sıkıntı yarattığı bir yer. Bütün gece parka gelen gençler içki içip, olay çıkartıyor. Bence tüm bunlar çok büyük saygısızlık olacaktır. Havaların da ısınmasıyla parka dolan gençler banklara, lambalara zarar verip, çevreyi rahatsız ediyorlar. Bekleyen birinin olması gerekli. Önlemler alınmalı. Eğer sürekli bekleyen birileri olursa iyi olabilir.  Ama ne kadar süreyle bu önlemler alınacak düşünüyorum. Atatürk’ün yattığı Anıtkabir gibi bir koruma ve uygulama olmalı. Sürekli muhafızların bulunması lazım. İlk haberi duyduğumuzda aklımıza gelenler bunlar oldu.

 

 

Mustafa Ulug:

 

“Cumhuriyetin lideri, Cumhuriyet Parkı’nda…”

 

Cumhuriyeti temsil eden bir liderin buraya gömülmesi uygun oldu. Ailenin doğru bir karar verdiğini düşünüyorum. Madem parkın adı Cumhuriyet, cumhuriyeti temsil eden bir liderin de bulunması bana göre uygundur. Elbette Rauf Denktaş’ın defninden sonra çok daha fazla güvenlik önlemleri alınacaktır. Bu durumda da yaşanan tasız olaylar son bulacaktır. Çevre daha düzenli, daha güvenli olacak.

 

 

Mustafa Felek:

“Hak ettiği yere gömülüyor”

 

Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş çok iyi bir yere gömülüyor. Hak ettiği yere gömüldüğünü düşünüyorum. Mahalleye, Cumhuriyet Parkı’na yakışır bir şekilde işlemler yapışıyor. Mahalle çok daha büyük bir anlam kazanacak. Parkın içerisinde ailelerin oturup, dinlenirken bir şeyler alabileceği bir büfe vardı. Eğer orası kapatılmazsa ziyaretçiler açısından iyi olacağını düşünüyorum. Yapılan anıtla birlikte sürekli şikayet ettiğimiz gençlerin verdiği zararlar da ortadan kalkacak. Parka akşamları gelen gençler, alkol alıp korkulukları, lambaları, fenerleri söküyordu. Şimdi bütün bunların da önüne geçilmiş olacak. Tertemiz bir yer olacak. Ve yapılan anıt, Lefkoşa’ya yakışır bir yer olacak. Allah rahmet eylesin. Denktaş orada rahat uyuyacak.

 

 

 

Hasan Kurucuoğlu:

“Gururlandırıyor…”

 

Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş’ın yakınımızda bulunan Cumhuriyet Parkı’na gömülecek olmasından dolayı son derece gururluyum. Evim parkın hemen karşısında. 1993 yılndan beri yani yaklaşık 20 yıldır aynı yerde oturuyorum. Büyük bir liderin, kurucumuzun; evime 150 metre uzaklıkta bir yere gömülmesi ben gururlandırıyor. Haberi ilk duyduğumda hoşuma gitti. Parkta yaşanan taşkınlıklarla ilgili son zamanlarda çeşitli önlemler alınmıştı. Şimdi çok daha temiz, çok daha güvenli olacak. Devletin eskisinden daha sıkı önlemler alacağına inanıyorum.

 

 

Ayça Erdentuğ

“Oğluna en yakın yere gömülüyor”

 

Cumhuriyet Parkı bence en uygun yerdi. Denktaş, hepimizin kalbine damga vurmuş önemli bir liderdi. Dolayısıyla halkın kolaylıkla ulaşabileceği, sık sık ziyaret edilebileceği bir yerde olması hepimiz için uygun oldu. Bildiğim kadarıyla Denktaş, oğlunun yanına gömülmek istemişti. Topluma mal olmuş bir liderin aynı zamanda  da bir anıtı olmalıydı. Oğluna en yakın yer Cumhuriyet Parkı. Bu yüzden böyle bir karar alındığını düşünüyorum. Şehrin içerisinde olması güzel. Atıl durumda olan Cumhuriyet Parkı değerlendirilmiş olacak. Bölgeye önemli bir katkı sağlandı.

 

 

Mustafa Denyalı

“Kararda TMT anıtı etkili oldu”

 

Bizim açımdan Cumhuriyet Parkı’na gömülmesinde hiçbir sakınca yok. Zaman zaman çevre sakinlerini rahatsız edici boyutlara taşınan, gençlerin park içinde yaptığı rahatsız edici taşkınlıklar olurdu. Parkın içinde sürekli genç bir kitle bulunurdu. Şimdi bütün bunların önüne geçilebilecek. Bu tür taşkınlıklara izin verilmeyecek. TMT Anıtı’nın da bulunmasından dolayı uygun bir yer seçildiği kanaatindeyim. Verilen bu kararda TMT Anıtı’nın bulunmasının etkili olduğunu düşünüyoruz.

 

 

Hüseyin Hürsoylu

“Dr. Küçük’ün yanında olmalıydı”

 

Şahsen Rauf R. Denktaş’ın Cumhuriyet Parkı’na gömülecek olmasını çok uygun bulmadım. Dr. Fazıl Küçük öldüğü zaman Anıt Tepe’ye gömülmüştü. Adı Anıt Tepe, mezarı da anıt olarak hazırlandı. Dr. Küçük’ün mezarının yanında bir mezar açılacak kadar daha vardı. Söylenenler arasında eşi (Allah uzun ömür versin) Süheyla Küçük öldüğü zaman oraya gömüleceğiydi. Bana göre iki büyük liderin yan yana yatması daha doğru olurdu. Her zaman ülke için savaşmış iki insanın yan yana yatacağını düşünmüştük. Şimdi Denktaş, Anıt Tepe’ye değil de Cumhuriyet Parkı’na gömülüyor. Anıt Tepe’den baktığınız zaman Lefkoşa ve bütün Kıbrıs çok daha güzel görünmektedir. Her yeri rahatlıkla ve tüm güzellikleriyle görebileceğiniz bir alandı.

 

 

Seyfi Kaya:

“Doğru karar verildi”

 

Verilen kararın doğru ve güzel olduğunu düşünüyorum. Denktaş için doğru bir yer seçildi. Cumhuriyet Parkı, O’nun için oldukça güvenli ve iyi korunabilecek bir yerdi. Bütün güvenlik önlemlerinin tam olarak gerçekleştirilebileceği bir yer olduğu için burasının seçildiğini düşünüyorum. Gerçekten büyük liderimiz için doğru bir karar verildi.

 

 

Kader Hafız:

“İnanamıyorum”

 

Acı haberi aldığımdan beri sanki kalbim duracakmış gibi hissediyorum. İnanamıyorum… Denktaş bizim babamızdı ve bizler onun elinde büyüdük. O’nun için daha fazlası yapılmalıydı. Cumhuriyet Parkı’na gömüldüğünü duyduğumuzda içimiz rahat etti. Daha mutlu, daha huzurlu olduk.

 

 

Necati Hafız:

“Sık sık ziyaret edeceğiz”

 

Ben, Rahmetli Denktaş Bey’i Londra’da tanıdım. Kıbrıs’tayken hiç görme fırsatım olmamıştı. Dr. Küçük’le birlikte Londra’da bulunan İngiliz ofisine geldiği zaman bütün Kıbrıslılar gidip tanışmıştık. Cumhuriyet Parkı’na gömülecek olması çok doğru bir karardı. Evimizin yakınında olmasından dolayı bizler de sık sık ziyaret edebileceğiz. Ölüm haberini aldığımızda çok üzüldük, çok ağladık. Yarın büyük bir kalabalık olacak ve biz gelemeyeceğimiz için şimdiden ziyaretini aldık. Haberi duyduğumuzdan beri dualar oluyoruz. Nur içinde yatsın, ailesine de sabırlar diliyorum.

 

 

Halime Hanım:

“Daha uygun bir yer seçilebilirdi”

 

“Daha uygun, daha güzel bir yer seçilebilirdi. Ama yine de bizlere yakın olmasından dolayı iyi olduğunu düşünüyorum.”

 

 

Gurbet Salman:

“Acele verilmiş bir karar ama bizim için güzel”

 

Acele verilmiş bir kara olduğunu düşünüyorum ama yine de bizler için güzel oldu. Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş’ın evimizin yakınlarına gömülmesi bizim açımızdan gurur verici. Evimizin yakınlarından O’nu görebileceğiz. Gelen ziyaretçilerle mahallemiz çok daha güzel olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ