12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürültü çıkararak Girne’yi KATLEDEMEYECEKLER!
02 Nisan 2011 Cumartesi 11:27

Gürültü çıkararak Girne’yi KATLEDEMEYECEKLER!

Aygın medyada kendisiyle ilgili çok tartışılan konuları Haberdar Gazetesi’ne anlattı

Simge ÇERKEZOĞLU

Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nde yapılan değişiklikle, çok katlı bina yapımına izin verilmesinin ardından başlayan tartışmalar bitecek gibi görünmüyor. Girne Belediyesi’nin şiddetle karşı çıktığı bu projelerin akıbetinin ne olacağı elbette zaman içinde belli olacak. Ancak Başkan Sümer Aygın medyada kendisiyle ilgili çok tartışılan konuları ve bundan sonra neler olabileceğini Haberdar Gazetesi’ne anlattı.

 

Siz haftalardır Girne’ye yapılması planlanan üç gökdelenle ilgili olarak ziyaretler gerçekleştirip sakıncalarını ortaya koyuyorsunuz. Yeni kat yasası konusunda yeniden bir değerlendirme yapmanız mümkün mü?

Kat yasası konusu ile ilgili çeşitli haberler yayınlandı. Bazı yanıltıcı haberlerden dolayı kimse kamuoyundan bazı şeylerin gizlendiğini sanmasın. Gizli çalışmalar ve belgeler varmış gibi gösterilerek arşivde yer alan belgeleri yayınlayarak şaşırtmaca yaratılmaya çalışılıyor. Bunun amacı insanların gerçek gündemden uzaklaşmasını sağlamaktır. Ancak ‘Kat Yasası’ konusunun özü Girne’dir. Girne’nin kimlik ve vizyonunda yapılmak istenen değişikliklerdir. Tartışılması gereken esas konu Girne ve imar planlarıdır. Emirnameler beş yıllık süre için, Girne İmar Palanı’nı çıkması amacı ile 1993 yılında ilan edilmişti. Ancak bu zamanın sonunda yasalar hazırlanıp Girne İmar planı ile gelişimin önü açılamadığı için Şehircilik başta olmak üzere, hükümetlerde hatalara düşmüştür. Bu gün bu noktaya gelinmiştir Tartışılması gereken temek konular bunlardır.

 

“Girne’ye yakışmayacağı

yönünde bir karara vardık”

 

Sizinle ilgili iddialara yönelik bir cevabınız olacak mı?

1993 yılındaki tüm tartışma tutanakları elimizde bulunmaktadır. Pia Bella Otel ile ilgili yapılan tartışmalar ve Emirnamelerde duruyor. O günlerde bu emirnamelerin sakıncaları üç ay tartışılmıştı. Ancak bu Emirnameleri savunan ve yürürlülüğe koyan yine Ulusal Birlik Partisi hükümetiydi. 2006 yılında ise şehrin turizm ve ticaret açısından daha cazibeli bir noktaya taşınması için ortaya koyduğumuz tartışmalarda sadece bir tane ‘Prestij Binası’ adı altında bir bina yapımı fikri vardı. Konu Gerek Belediye Meclisi’ne gerekse de kamuoyunda tartışılmıştı. Prestij Binası kararı yüksek bir bina olarak değil, şehrin dokusuna, yapısına ve yasalara uygun bir bina olarak yapılması düşünülmüştü. Ancak zaman içinde düşüncemizin çok katlı bir bina olarak algılanmasının ardından, kamuoyunun da isteği doğrultusunda binanın Girne’ye yakışmayacağı yönünde bir karara vardık. Böylece bu konuda hiçbir izin ve yasal çalıma da devam ettirilmedi. Bu çalışmaları ve değerlendirmeleri Girne’nin gökdelenlerle doldurulması yönünde bir çaba gibi göstermek yanlıştır. Bunun bu şekilde bilinmesinin önemle rica ediyorum.

 

“Yasal her türlü girişimi yapmaya hazırız”

 

Bundan sonra ne olacak? Girne Belediyesi’nin istemediği bir şeyi hayata geçirmek mümkün olabilir mi?

Umarım Girne’nin kimlik ve vizyon değişimi ile ilgili bu kararlar daha fazla ileriye taşınmaz ve bir an önce İmar Planları’nın yapılması yönünde çaba harcanır. Böylece ortaya çıkacak imar planlarının öngördüğü gelişmeler herkes tarafından kabul görerek şehrin gelişmesi bu yönde sağlanır.

 

Geçtiğimiz hafta Demokrat Parti yaşananlara tepki koymak amacı ile Ramadan Cemil Meydanı’nda bir yürüyüş düzenledi. Belediye olarak sizin bundan sonraki planlarınız ne olacak?

Girne Belediyesi olarak bizler imar planı yapılana kadar kente ne getirip götüreceği belirsiz olan gelişmelerin karşısındayız. Bizler ayrıca Girne halkının da temsilcileriyiz. Dolayısı ile halkı istemediği hiçbir projenin hayata geçmesini bizler de arzu etmeyiz. Bu nedenle önümüzdeki günlerde halkın istekleri doğrultusunda yasal her türlü girişimi yapmaya hazırız.

 

Gazetelerde yayınlanan haberlere göre yatırımcılardan biri Girne Kaymakamlığı’nın kendilerine gökdelen yapımı ile ilgili garanti verdiğini ifade etmiş. Bu konuda yorumunuz var mı?

Evet, basına bir yatırımcı Girne Kaymakamı’nın kendilerine böyle bir taahhüt verdiğini açıkladı. Ancak bu konuların Kaymakamlık’la hiçbir ilgisi bulunmamakla birlikte konu ile ilgili neden böyle bir garanti verdiğini de anlamış değilim.

 

“Kamuoyunun bilgisine

başvurmak bir seçenek”

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’a yaptığınız ziyarette, kendisinden referandum yapılması ve halkın isteğinin hayata geçmesi konusunda bir öneri almıştınız. Acaba bu şekilde bu sorunun çözümüne ulaşılabilir mi?

Belediye olarak biz de yasal her türlü hadiseyi gündeme almayı düşünmekteyiz. 1989 yılında çıkan İmar Yasaları’nda kamuoyunun bilgisine başvurmak bir seçenek olarak bulunuyor.

 

Liman Casino’nun inşa edildiği yer eski eserler kapsamına girdiği halde Girne Belediyesi tarafından yıkımına onay verildiğine dair iddialar ortaya atıldı. Bu konuyu da aydınlığa kavuşturmamız mümkün mü?

Hiç öyle bir şey yok aslında. Bu bina eski eserdi. Eski eserlere de ‘Eski Eserler ve Yüksek Anıtlar’ kurulu tarafından verilen izinlerle müdahale edilebilir. Bundan sonra da esas yetki onlardadır. Bu daire ve Şehircilik Dairesi’nin yetki ve kontrolünde inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bundan sonraki amaç binanın inşasının mümkün olduğu kadar aslına yakın olarak yapılmasını sağlamaktır. Belediye olarak bizim görevimi bu iki daire ile koordineli olarak çalışıp verilen onaylar doğrultusunda binanın yeniden inşasını denetlemektir.

 

“Sesimi yükseltmezdim”

 

Basında yer alan bir konu daha var. Girne’de iki tane sekiz katlık binaya Belediye’nin onay verdiğine dair haberler çıktı. Böyle bir şey var mı?

Planlama onayı almış ve Çet Raporu istemeyen binalarla ilgili emirnamelerin emredici hükümlerine göre belediye olarak yetkilerimiz oldukça kısıtlıdır. Zaten emirnameler yayınlandıktan sonra planlama onayı almış binaların yapılı yapılması ile ilgili kesin etki Girne Belediyesi’nde olsaydı Belediye Başkanı olarak bu son olaylarda da sesimi yükseltmezdim.

 

Yapılması planlanan üç gökdelenden biri de dairelerden oluşması düşünülen bir proje. Acaba Girne’de boş konut eksikliği yaşanıyor mu?

Girne’de şu anda mevcut yapılar %20 - %30 oranında boş bulunmaktadır. Onlarca bitirilmemiş boş bina vardır. Konut açığı olduğuna dair bilimsel bir çalışma ortada bulunmamaktadır. İmar Planı yapılsın emirnameler kaldırılsın dememizin nedeni de zaten budur. Yoksa Girne Belediyesi olarak yüksek binaya yada binalara karşıyız diye bir şey yok. Sadece izler İmar Planı ile kentin idare edilmesini istiyoruz. İşin özü budur. Gündem değiştirilip gürültüye getirilerek Girne’nin kimliğini değiştirecek adımların atılmasına fırsat tanımayacağız. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ