24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gününde ödenmeli
05 Mayıs 2011 Perşembe 13:04

'Gününde ödenmeli'

Soyer, hükümetin, belediyelere yapılan devlet katkısını aksattığını iddia etti..

CTP Genel Başkanı Soyer, hükümetin, belediyelere yapılan devlet katkısını aksattığını ve bunun da yerel yönetimleri sıkıntıya soktuğunu ileri sürerek, “devlet katkısı bir an evvel tüm belediyelere gününde ödenmeli” dedi.

 

CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, yazılı açıklamasında, “UBP hükümeti iş başına geldi geleli her şeyi dağıttığı gibi devletin yerel yönetimlere yaptığı devlet katkısı ödemelerini de karmakarışık bir hale döndürmüştür” iddiasında bulundu.

 

Soyer: Yasada 15’ine kadar ödenir

UBP hükümetinin, bunu, “yasada ‘ayın 15’ine kadar ödenir’ hükmünün arkasına saklanarak yaptığını” savunan Soyer, “hâlbuki bu yasa, yıllar önce 1990 seçimlerini kazanmak için UBP’nin başlattığı peşin maaş uygulamasının getirdiği bir düzenlemeydi. Hal böyle olmuş olsa bile bu peşin maaş ödemesinin olduğu dönemde, maaş ödenmesine 15 gün kala ödenmesi kuralını kapsıyordu. Şimdi, bu yasanın arkasına sağlanarak başta Mağusa, Girne ve Lefkoşa Belediyeleri olmak üzere pek çok belediyemize devlet katkısını ‘ben 15’ine kadar ödeyeceğim’ diyerek aksatmakta, böylece yerel yönetimlerin personel ödemeleriyle İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta ve diğer piyasa ödemelerine sıkıntılar yaratmaktadır” dedi.

 

Bu ödemeyi geç alan belediyelerin haliyle İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta ödemelerini yapmakta geciktiği, dolaysıyla ceza ödediği; personel ödemelerinde piyasa ödemelerinde hizmet getirme ve üretme çalışmalarında bütçe ve planlama yaptıkları alanları yaşama geçirmekte zorlandıklarını anlatan Soyer, şunları savundu:

 

“Bu politika artık kabul edilemez”

 

“UBP hükümeti bunu, CTP-BG’li belediyelerin düzenli İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta ödemeleri ve bulundukları yörelerde halka hizmet getirme kapasitelerini darbelemek için de diğer belediyeleri de kurban ederek yapmaktadır. Kendi yarattıkları çirkinliklerin yanında güzelin bulunmasını hazmedemiyorlar. Kendi beceriksizliklerinin yanında düzenli işleyen, hizmet üreten, çalışanların İhtiyat Sandığı Sosyal Sigorta yatıran, piyasaya büyük ölçüde ödemelerini yapan ve beldelerinde halkına hizmet etme becerisini gösteren yerel yönetim olmasını istemiyorlar, çünkü kendi beceriksizleri buram buram sırıtıyor. Tıkır tıkır işleyen belediyeler dururken yönetim becerisi gösteremeyen UBP hükümetinin kendi beceriksizliğinin sırıtması karşısında takip ettiği bu politika, uyguladıkları yöntem, artık kabul edilmez bir şeydir.

 

Dolaysıyla devlet katkısı bir an evvel tüm belediyelere gününde ödenmeli ve peşin maaş ödeme uygulamasının kaldırıldığı bir aşamada bunun kurallarını uygulama değiştikten sonra da sürdürmeye kalkan bu zihniyetin kamu bütçesini getirdiği iflasın bedelini Mağusa, Girme ve Lefkoşa halkı, diğer belediyelerde yaşayan insanlar ödememeli, cefasını çekmemelidir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ