20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Güney’e rağmen...”
23 Nisan 2011 Cumartesi 11:27

“Güney’e rağmen...”

Çerkez: “Rumlar başarılı olamadı, çünkü aklın yolu birdir”

Yurdagül BEYOĞLU

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Asya Pasifik Bölgesi Kalkınma Finans Enstitüleri Birliği’nin KKTC’de toplanmasının Kıbrıs Türk Toplumu adına büyük başarı olduğunu kaydetti. Rum tarafının bu organizasyonu engellemek adına birçok girişimde bulunduğunu anımsatan Çerkez, “Rumlar başarılı olamadı, çünkü aklın yolu birdir” dedi.

 

KKTC’ye uygulanan izolasyonları “insanlık dışı” olarak nitelendiren Çerkez, “Kıbrıs Türk halkı ne yaptı? Uluslar arası cinayet mi işledi? Kaçakçılık mı yaptı ki izolasyonlara maruz bırakıldı” diye sordu.

 

22 ülkeden finans çevrelerini KKTC’de buluşturan Asya Pasifik Bölgesi Kalkınma Finans Enstitüleri Birliği’nin (ADFIAP) genel kurul açılışı dün Acopulco otelde gerçekleşti.

 

Açılışta hazır bulunan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada ADFİAP’ın KKTC’de toplanmasının çok büyük bir başarı olduğunu söyledi.

 

 

“Aklın yolu birdir”

 

Güney Kıbrıs’ın KKTC’de yapılacak olan toplantıyı engellemek için ciddi çalışmalar yaptığını vurgulayan Çerkez, “Bunu engellemek adına ciddi çalışmalar yaptılar ama aklın yolu birdir, başarılı olamadılar” dedi.

 

 

“Taiwan da tanınmıyor ama…”

 

Asya Pasifik Bölgesi Kalkınma Finans Enstitüleri Birliği’nin (ADFIAP) KKTC’de toplanmasının KKTC’nin tanınması anlamına gelmediğini kaydeden Çerkez, Taiwan’ın da tanınmadığını ancak binlerce kişinin orada iş yaptığını anımsattı.

 

Çerkez izolasyonların insanlık dışı olduğunu belirterek, “Zaten üzerimizdeki izolasyonlar insanlık dışıdır. Kıbrıs Türkü ne yaptı? Uluslar arası cinayet mi işledi? Kaçakçılık mı yaptı ki bunlarla karşı karşıyayız? Bu tür suçları ispatlanan ülkeler dahi böyle izolasyonlara tabi tutulmamaktadırlar”dedi.

 

 

“Dünya konjonktüründe yer almamız gerekiyor”

 

ADFIAP’ın KKTC’de toplanmasının, KKTC’nin dünya konjonktüründe yer alması gerektiğinin bir delili olduğunu belirten Çerkez sözlerini şöyle tamamladı:“Artık KKTC dünya konjonktüründeki yerini yavaş yavaş almaktadır. Bu organizasyon bunun delilidir. Ülkemizde bu tür organizasyonların daha fazlasının gerçekleşmesini diliyoruz.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ