16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güneyde ‘not’ kavgası
03 Nisan 2011 Pazar 20:57

Güneyde ‘not’ kavgası

Standart&Poor’s şirketinin komşunun notunu düşürmesi tepkilere neden oldu

Hristofyas: “Bu konudaki sorumluluk hükümeti acımasızca vurmak için ittifak oluşturanlarındır”
 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Standart&Poor’s (S&P) şirketinin, Güney Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu “A”’dan “A-”ye düşürmesi, Rum siyasi cephesinde tepkilere neden oldu.


Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Güney Kıbrıs’ın kredi notunun düşürülmesiyle ortaya çıkan “yangını körükleyen” açıklamalarda bulunduğunu yazdılar.


Habere göre Hristofyas, S&P şirketinin Güney Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu düşürmesinin sorumlusunun, “hükümeti acımasızca vurmak ve dünyada panik oluşturmak için ittifak oluşturanlar” olduğunu söyledi. Hristofyas, “bu ittifakı oluşturanların yaratmış oldukları bu panik nedeniyle” büyük bir yükümlülükleri bulunduğunu ve günü gelince tarihe hesap vereceklerini kaydetti.
 

“Yabancılar sorumlu”


Hristofyas’ın yapmış olduğu bu açıklamaları yorumlayan DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu ise, Hristofyas’ın açıklamaları nedeniyle kendisini, memleket ve ekonomi ile ilgili olarak oldukça endişeli hissetmeye başladığını ve “Hristofyas ile hükümete göre ekonomi konusundaki her şeyde yabancıların (uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının) sorumlu olduğunu” söyledi.
 

Partiler hükümeti işaret etti


Habere göre EURO. KO Başkanı Dimitris Şilluris ile KS EDEK Başkan Vekili Kulis Mavronikolas da, Hristofyas’ın yapmış olduğu bu açıklamalara tepki göstererek, S&P şirketinin Güney Kıbrıs’ın kredi notunu düşürmesinin sebebinin, hükümetin izlemekte olduğu ekonomi politikası olduğunu kaydederek, hükümetin bu konuda ivedi önlemler alması gerektiğini vurguladılar.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ