22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güneyde çıkmaz baskısı
24 Nisan 2011 Pazar 18:02

Güney'de 'çıkmaz' baskısı

Rum Yönetimi’ne göre “çıkmaz ilanı” yönündeki baskılar yoğunlaştı…

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin; Kıbrıs sorunu müzakerelerinde ‘çıkmaz ilanı’ yönündeki baskıların yoğunlaştığını değerlendirdiği, çeşitli cephelerde Kıbrıs sorununa şu veya bu şekilde müdahil olan gelişmeleri büyük bir dikkatle izlediği haber verildi.


Haftalık Kathimerini, “Çıkmaz İlanı İçin Metotlamalar… Ankara Üç Cephede Seferber, Lefkoşa Biliyor ve Tedbir Alıyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanlığı’nın; “bir yandan Ankara’nın harcadığı, Kıbrıs sorununda çıkmaz ilan edilmesine ilişkin çabaları ‘durdurmak’ bir yandan da bunu başaramazsa en azından çıkmaz sorumluluğunun iki tarafa eşit bölüştürülmemesini sağlamak için kendi stratejisini geliştirdiğini” yazdı.


 

Hristofyas’ın mektubu


Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristorfyas’ın BM Genel Sekreteri, Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu başkanlarına gönderdiği; Türk yetkililerin Güney Kıbrıs’a karşı “kendini beğenmiş davranışlarda bulunmakla” suçladığı mektupların da bu çerçevede olduğunu kaydetti.


Habere göre, Rum Sözcü Stefanos Stefanu, bu gazeteye yaptığı açıklamada, “Ankara’nın 3 cephedeki (AB, NATO ve Doğu Akdeniz) hareketlerini” doğruladı, Kıbrıs müzakere prosedürünün Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralmasından önce sonlanıp sonlanamayacağı sorusuna yanıt verdi.


 

Türkiye taktiği


Stefanu “Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Rum tarafını güvenilmez ve müzakereleri oyalıyor gibi göstermeye çalıştığı bir taktik izliyor. Bu taktik, belirli bir takvim belirlenmesi, bunun hitamında 4’lü veya 5’li konferans düzenlenmesi ve hakemlik uygulanarak; ya Kıbrıslı Rumların haklarını güvence altına almayan bir çözüm olması veya -Türkiye’nin suçlarından arınmasını sağlayacak- çıkmazın ilan edilmesi yönünde baskı yaparak müzakere prosedürünü rayından çıkarmayı hedefliyor” iddiasında bulundu.


Gazetenin, Rum tarafının “bu metotlamalardan kendini nasıl koruduğu” sorusuna karşılık Stefanu, buna yanıtlarının, “müzakere prosedürüne bağlılık” olduğunu, kendilerinin müzakerelere her zaman yapıcı ve uzlaşılan çerçeve içerisinde öneriler götürdüklerini öne sürdü.


 

“Dönem başkanlığı uğruna…”

Stefanu’ya, prosedürün, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığının başlangıcına kadarki dönem şeklinde gayrı resmi sınır getirilmesi de soruldu.


Müzakereler ile Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı arasında hiçbir alaka olmadığını savunan Stefanu, Rum tarafının, kendilerinin Kıbrıs sorununa, AB dönem başkanlıklarından önce çözüm bulunmasını arzuladıklarını ancak Kıbrıslı Rumların hakları güvence altına alınmadan, dönem başkanlığı uğruna herhangi bir çözümü de kabul etmeyeceklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ