12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güneşe çıkmadan bronzlaşmak...
20 Temmuz 2013 Cumartesi 11:36

Güneşe çıkmadan bronzlaşmak...

Bronzlaşmak için ille de güneş altında yanmaya gerek yok. Solaryuma girmeye de öyle! Ayrıca bronz ten için besinlerden de destek almak mümkün.

Etek giyemem, daha güneşe çıkmadım.” “Süt beyazım, nasıl şort giyeyim...” Kadınların bronzluk sevdası neredeyse tarzlarını kısıtlıyor. Tatile çıkana kadar pantolonlara ya da uzun eteklere hapsoluyorlar. Oysa kozmetik dünyasının belki de en pratik ürünleri bronzlaştırıcılar, esmer ten tutkusuna büyük hizmet ediyor. Bronzlaşacağım derken güneşin altında kavrulmaya üstelik bu uğurda kolay kolay kaybolmayacak lekeler edinmeye ve kırışmaya da hiç gerek yok.

 

Uzmanlar da güneşe çıkmaktansa bronzlaştırıcıları tavsiye ediyor. MOnep Etiler Kliniği’nden Dermatolog Dr. Ömrü Tekeli, “Bronzluk sağlayan kozmetik ürünlerle, güneş ve solaryumun yarattığı cilt yaşlanması ve kanserojen tehlikesiyle karşı karşıya kalmadan kısa sürede bronzluk elde edilebiliyor” diyor. Ancak bu tür ürünleri satın almanın ve elbette kullanmanın bazı püf noktaları var. Bronzlaştırıcı ürün sürmeden önce, cilde peeling uygulamak homojen bir dağılım sağladığı gibi kalıcılığını da artırıyor. Dr. Tekeli, alerjik bünyelilere alerji riski düşük olan, eczanede satılan ürünleri tavsiye ediyor. Ayrıca Tekeli, bronzlaştırıcı ürünlerin içerdikleri E ve C gibi koruyucu vitaminler, nemlendirici aktifler ve UV filtreleriyle zenginleştirilerek derinin ihtiyaç duyduğu bakımın bir kısmını da sağlayabildiğini söylüyor.

 

Yiyerek bronzlaşmak

Bronz ten için besinlere de başvurulabilir. Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre A vitamini ve karoten yönünden zengin beslenen kişilerin, bu besinleri nadir tüketen kişilere göre ten renklerinin bronz renge daha yakın olduğu saptanmış. Diyetisyen Gizem Şeber de beslenmede yapılacak ufak değişikliklerle daha bronz ve parlak bir tene ulaşmanın mümkün olduğunu belirtiyor ve bronzlaşmamızı sağlayan melanin sentezini artıran yiyecekleri işaret ediyor. Bronzlaştırıcı etkiye sahip A vitamini, karoten, kalsiyum ve tirozin içeren besinleri Şeber şöyle sıralıyor:

 

Karpuz: Ferahlatıcı bir yaz meyvesi olan karpuz aynı zamanda C vitamini de içeriyor.

Kavun: Tatlı tadı ile yaz meyvelerinin en sevilenlerinden biri olan kavun, yüksek karoten içeriği ile bronzlaştıran besinlerin başında geliyor.

Kayısı: Aynı zamanda kabızlığı önleyici etkisi var ve yüksek potasyum içeriği ile kas

kramplarını engelleyici etkiye de sahip.

Şeftali: Bronzlaştırmanın yanında, yaz ishallerine karşı koruyucu etkisi var.

Havuç: Yüksek karoten içeriği sebebiyle bronzlaştırıcı besinler listesinin en başında yer alıyor.

Peynir: İyi bir kalsiyum kaynağı olan peynirin bronzlaştırmayı hızlandırıcı etkisi olduğu biliniyor.

Ispanak: Aynızamanda iyi bir folik asit kaynağı.

 

 

Bronzlaştırıcı frozen

Diyetisyen GizemŞeber’in serinlerken bronzlaşmaya yardımcı bir de frozen tarifi var.

 

Malzemeler

  • 1 adet orta boy havuç
  • 1 adet iri boy şeftali
  • 1 adet ekşi yeşil elma, buz küpleri, nane yaprağı.

 

Yapılışı: Malzemeleri iyice yıkadıktan sonra blender’dan geçirin. Buz küplerini blender yardımıyla parçalayın. Karışımı harmanlayın. Nane yaprağı ve elma dilimleriyle süsleyin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ