12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gündem Kaos!
12 Nisan 2011 Salı 17:27

Gündem Kaos!

Haberdar, UBP’de yaşanan sıkıntıları milletvekillere sordu

Yurdagül BEYOĞLU

 

Hükümetteki kabine değişikliği UBP içinde bayağı sıkıntılara yol açtı. Sıkıntı dünkü meclis birleşimine nisap sorunu olarak yansıdı ve Meclis toplanamadı. Haberdar, UBP’de yaşanan sıkıntıları Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapan milletvekillerine sordu.

 

UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin:

“Ben de bakan olmak isterdim”

 

“UBP içinde yaşananları geçici bir sıkıntı olarak görüyorum. Tüm arkadaşlar, UBP’deki herkes görev almak ister ama almayanların küsmemesi, partiye ve memlekete zarar vermemesi gerekir. Arkadaşların kırgınlığı olması doğal ancak görev alan arkadaşların tüm bölgelere eşit hizmet götüreceğinden kimsenin kuşkusu yoktur. O bölge senin, bu bölge benim dememek gerekir. Öyle bir ayrım yapılmayacağı kanaatindeyim.

Ben de Bakanlık görevini almayı arzu ederdim. Böylece bölgeye ve KKTC’ye hizmet ederdim. Nasip olmadı. İnşallah başka sefere.”

 

CTP Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu:

“Değişiklik, hırslara ve dengelere yönelik”

 

“İlginçtir, iki büyük miting yapıldı ve bu mitinglerde kendi ülkemize uymayan ekonomik tedbir paketlerinin kabul edilemeyeceği dillendirildi. Halkın kendi kendini yönetme isteği açık ve net bir şekilde dile getirildi. Hükümet ise bunun karşısında sadece kabine değişikliği yapmakla yetindi. Değişiklikte ise toplumun ihtiyaçları değil de, parti içindeki çeşitli denge ve hırslar göz önüne alındı. Bunu, sendikaların 7 Nisan’da yapacakları eylem öncesi açıklamaları ise ayrı bir soru işareti.

 

Görünen o dur ki, arzular gerçekleşmedi. Gördüğümüz kadarıyla bir memnuniyetsizlik var. Biz milletvekilleri halkın temsilcileriyiz ve halkın refahı için buradayız. Muhalefet ederken de iktidardayken de düşünmemiz gereken odur. Sadece kişisel ve partisel menfaatler öne çıkmamalı. Yaşadığımız bu zor süreçte halkımızın ihtiyaçlarına ve sesine kulak vermemiz gerekiyor. Bir tedbir alınması gerekir ancak bu ülkemize ve insanımıza yakışır bir şekilde alınmalıdır. Bunda herkes hemfikirdir.”

 

 

CTP-BG Mağusa Milletvekili Sonay Adem:

“Eroğlu’nun müdahalesi”

UBP’de yaşananlar , partinin kendi doğallığı içinde yapması gereken çalışmaların dışarıdan müdahalelerle yönlendirilmesi nedeniyle iç dengeler açısından sarsıntıya neden olmasıdır. Bunun bir dış müdahale olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu Eroğlu’nun müdahalesidir. Bu müdahaleler nedeniyle parti, iç dengesini oluşturamamaktadır. Bunun içinde adı mafyayla özdeşleşmiş bazı kişilerin, Bakanların görevden alınmasında parmağı olduğu konuşuluyor. Bakanlar Kurulu gündemindeki bazı önergelere karşı çıkan Bakanların görevden alınmasında, bu kişilerin etkisi olduğu söyleniyor. Bundan ötürü de kısa sürede parti içindeki bu çekişmeler durulacak gibi görülmüyor. Umut ederim ki, UBP kendi içinde demokratik mekanizmalarını çalıştırarak partiyi toparlayabilir.

 

“Tek çıkar yol seçim”

Bir partinin iç çelişkilerinin ayyuka çıkması ve bunların konuşulması, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi çıkmazın unutturulmasına gerekçe olmaz. Parti kendini toparlamalı ve var olan kriz ortamından çıkmak için diyalog kapılarını açarak, ülkeyi daha iyi bir aşamaya getirmek için çaba vermeli. Aksi hale tek çıkar yol var: Seçim. Sağduyu bunu gerektirir.”

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı

“Her biri derebeyi”

“UBP’de çok büyük sıkıntılar var. Bunlar öngörüsü olmayan bir partinin yaşattığı sorunlar. Bu, hükümetin bizi kaosa doğru sürüklemesidir. UBP içindeki dinamikler belli ki bu süreci kaos ortamına götürecektir. Bu partide her biri Derebeyidir. Krallığı tehdit ediyorlar.”

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst:

“UBP’de sağduyu hakim”

“UBP’de her zaman sağduyu hakim olmuştur. Sıkıntılı dönem mutlaka atlatılacak. Bütün Bakanlarımız ve arkadaşlarımız en az bizim kadar değerlidir ve UBP’li her milletvekili Bakanlık yapacak kapasiteye sahiptir. Bu yaklaşım içinde UBP’nin birlik ve beraberliği taban ve tavan birlikteliği sonsuza dek sürecektir.”

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar:

“Basın abarttı”

“Bunlar parti içinde tartışılması gereken meseleler. Sorunları UBP kendi içinde çözecektir. Önemli olan halka hizmettir. Basının meseleyi abarttığını düşünüyorum. Başbakana sıkıntı aşma konusunda güveniyoruz. Parti tabanından gelen sesler gösterilen tepkinin doğru olmadığını söylüyor. Parti teşkilatı bu sorunu çözecektir. Zaten ülkede yeteri kadar sıkıntı var. Bunlarla uğraşacak vaktimiz yok. Bizler hizmet için yemin etmiş kişileriz. O yüzden bunları parti içinde aşacağımıza kuşkum yok.”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi:

“Makam önemli değil”

“Ben çok fazla huzursuzluk olacağını tahmin etmiyorum. Arkadaşlarımız bizim için çok değerli. Herkesin ayrı bir önemi var ve bizler için makam çok önemli değil. Makamlar gelip geçicidir. Her vekil ileriki günlerde farklı makamlarda olabilir. Bu bir bayrak değişimidir. İlerde herkes bu bayrağı alıp ileri noktalara taşıyacaktır.

 

Ülkemiz çok zor günlerden geçmektedir. Bugünlerde önemli olan birlik ve beraberlik içinde sevgi yumağı oluşturabilmektir. Zor günler ancak bu şekilde atlatılabilir. Kırgınlık olmadığını ve olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bakanlığı devreden Türkay Bey (Tokel) konuyu olgunlukla karşıladı. Bende önümüzdeki günlerde onun engin bilgisinden yararlanmaya özen göstereceğimi söyledim. Tokel’e olgunluğundan dolayı teşekkür ederim. Eminim diğer milletvekillerimizde aynı şekilde düşünür.”

 

UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba:

“Bu bir takım oyunudur”

“Bir sıkıntı yaratmamak lazım. Belli ki bazı arkadaşlar kendi bölgeleri için uğraşıyorlar. Bunlar doğaldır ama bir iktidar milletvekili sadece bölge değil, tüm ülkeye hizmet için var olmalıdır. Bu sıkıntılar parti meclisinde tartışılmalı. Arkadaşlar da sağduyulu olmalı. Bu bir takım oyunudur. Bir takımda aksaklık varsa o takım kazanamaz. Gelen daha mı iyi, giden daha mı kötü tartışmalarını bir yana bırakmalıdır. Çünkü kimse “ben senden daha kabiliyetliyim” diyemez.”

 

 

Bağımsız Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu:

“Söylediklerim çıktı, mutluyum”

“Tüm söylediklerimin bir bir gerçekleşiyor olması beni mutlu etmektedir. Bakanlık almadım diye tepki gösterenler tatmin edilip bir yerlere getirilse de bu ülkenin bir yere gideceği yoktur. Bugünün Başbakanı bundan iki yıl önce Bakanlık alamadım diye Meclise gelmemişti, hatırlatmak isterim.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ