18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gün annelerimizin
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:38

Gün annelerimizin

Anneler Günü, yurdumuzda da büyük bir coşku içinde kutlandı.Anneler Günü nedeniyle bazı etkinlikler de düzenlendi.

Süreyya Gürses başkanlığındaki UBP Lefkoşa İlçesi Kadın Kolları heyeti gün nedeniyle Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanım’ın Büstüne, ayrıca Atatürk Anıtı ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün anıtına çelenk bırakarak saygı durulunda bulundu.

Gürses: Kıbrıs Türkü Atatürk’ün yolunda yürüyor
Süreyya Gürses yaptığı açıklamada, tüm anneleri ve yüreğinde anne sevgisi taşıyan herkesin Anneler Günü’nü kutladı.Anneler Günü nedeniyle Ulu Önder Atatürk’ü dünyaya getiren Zübeyde Hanım’ın büstü yanı sıra, Türk Milleti’nin kurtuluşunu sağlayan Atatürk’e saygılarını iletmek için Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktıklarını ifade eden Gürses, Atatürk’ün izinde yürüyerek Kıbrıs Türk halkının verdiği Milli Mücadele’ye katkılarına saygılarını göstermek için Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün büstüne çelenk koyduklarını vurguladı.Annelerin dünyanın en kutsal varlıkları olduğuna da işaret eden Gürses, etkinliklerine katılan herkese teşekkür etti.

Yılın anneleri, bereketçi anası ve eşi

Öte yandan Kıbrıs Türk Kültür Derneği, 2011 Yılının Annesi olarak Türkiye’de bereketçi merhum Ahmet Oğuz Kotoğlu’nun eşi Leyla Kotoğlu’nu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de ilk bereketçilerden olan Vehbi Mahmutoğlu’nun eşi Layika Mahmutoğlu’nu seçti.
Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında “Dünyanın en güzel varlığı olan insanı yetiştiren annelerin gününü, yaşamlarını sağlık mutluluk ve esenlik içinde geçirmesi dileğiyle kutluyoruz. Şu anda aramızda olmayan kaybettiğimiz annelerimizi her geçen gün artan sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz” denildi.

Ünverdi: onlar, sevgi,saygı ve gururun en büyüğüne lyıktır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, çocuklarını sağlıklı bireyler olarak yetiştirip yaşama kazandırmak için olumsuzluklar karşısında sınırsız bir özveriyle çaba gösteren, her türlü güçlüğe sabırla katlanan büyük sevginin ve merhametin sembolü olan annelerin hakkının hiçbir şekilde ödenemeyeceğini vurgulayarak “Onlar, sevginin, saygının, hizmetin, onurun, gururun en büyüğüne layıktır” dedi.Anne sevgisinin sevgilerin en büyüğü ve en kıymetlisi olduğuna işaret eden Ünverdi şöyle dedi:“Onları mutlu etmek, emeklerinin boşa gitmediğini göstermek, gurur duyacakları evlatlar olmak, annelerimiz için en büyük armağandır. Onların gülen yüzleri bizler için de en değerli hazinedir.Unutmamalıyız ki iyi ve güzel adına ne biliyorsak, neye sahipsek, bunu bir şekilde annelerimize borçluyuz. Sevmeyi, emek ve değer vermeyi, affetmeyi, hoş görmeyi onlardan görüyor ve öğreniyoruz. Karakterimiz, yaşamımız, geleceğimiz onların ellerinde şekilleniyor.Bu duygu ve düşüncelerle, en değerli varlıklarımız olan annelerimizin Anneler Günü’nü bütün içtenliğimle kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Küçük: onlara olan sevgimiz yıllar geçtikçe artar

Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Süheyla Küçük de yayımladığı mesajda, Anneler Günü’nün dünyanın her yerinde, bazı ülkelerde farklı tarihlerde olsa da anneleri anmak, onları onurlandırmak maksadıyla kutlanan evrensel bir gün olduğunu vurguladı.
Annelerin evlatlarını sevgiyle dünyaya getiren, sevgiyle büyüten, her türlü fedakârlıklara çocuklarına olan sevgileri nedeniyle göğüs geren, topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri için uğraşan, sevgi ve fedakârlıklarını bir ömür evlatlarından esirgemeyerek onlara örnek olan, ihtiyaç duyulan sağduyulu manevi duyguları evlatlarına aktaran, varlığıyla hayata anlam katan kişiler olduğuna işaret eden Süheyla Küçük, “O zaman onlara cömertçe verdikleri sevgilerinin karşılığını zamanında gösterelim. Bazen birçoğumuz onlardan ayrı kalınca veya onları yitirdiğimiz zaman değerlerinin farkına varırız. Hâlbuki bizim dikkat etmemiz gereken, henüz yanlarındayken kıymetlerini bilmek, onlara gereken sevgi ve yakınlığı göstermektir” dedi.“Aslında onlara olan sevgimiz yıllar geçtikçe daha da artar, yaşadığımız hayat tecrübesi bize onların ne kadar büyük bir şefkat ve sabırla evdeki ilk öğretmenlerimiz olduğunu gösterir” diyen Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Küçük mesajını şöyle tamamladı:
“Bu büyük özverileri karşılığında bizden bekledikleri sadece tatlı bir söz, bir öpücüktür. Bizler de böyle bir günde onlara bir çiçek sunmayı, birkaç güzel söz söyleyip bir öpücük vermeyi unutmayalım, ihmal etmeyelim. Yalnız bugün değil her zaman hatırlarını sorup gönüllerini tutalım.Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği olarak bizlerde tüm dünyadaki ve ülkemizdeki annelerin Anneler Günü’nü kutlar, savaşlardan, gözyaşlarından, huzursuzluklardan uzak mutlu yarınlar dileriz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ