12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güçleri geleceği şekillendirecek
25 Kasım 2011 Cuma 10:07

Güçleri geleceği şekillendirecek

Gençlere Ada kültürünü tanıtarak yakınlaşmalarını sağlamayı amaçlayan “Youth Power-Gençliğin Gücü-Geleceğimizi Şekillendirelim” ağı etkinlikleri sürüyor

Adanın her iki yakasından 50 genç HASDER yöneticileriyle birlikte Serdarlı’da ortak Ada kültürünü oluşturan geleneksel el sanatlarından Sesta ve El Yapımı Makarna üretimini yerinde gördüler. Üretenlerden bilgi alan gençler özellikle el yapımı makarnayı birilikte açmanın keyfini yaşadılar. Serdarlı sonrası geçilen Büyükkonuk’da köy meydanı içinde yer alan 500 yıllık geçmişe sahip yağ değirmeni gezildi. Görevlilerden değirmen hakkında bilgiler alındı.

 

Yemekle noktalandı

Ortak kültürel değerleri ve Kıbrıs’a özgü el işleri hakkında gençler arasında farkındalığı artırmayı hedefleyen HASDER’in “Umut Sandığı” projesindeki ikinci etap etkinlikleri Büyükkonuk Aşevi Restoranı’nda birlikte yenilen yemekle noktalandı.

 

“Kültürünü daha yakından tanıyorlar”

HASDER Başkanı Ali Nebih, etkinliklere ilişkin basına yaptığı açıklamada, “Umut Sandığı” Projesiyle gençlerin birbirlerini ve  Ada’nın ortak kültürünü daha yakından tanımalarına yardımcı olmayı hedeflediklerini bildirdi.

 

Çalışmalar 2 Aralık’ta son bulacak

Proje çerçevesinde gençlere ahşap oymacılığı, sele örücülüğü, dokumacılık, ipek kozası, sesta ve el makarnasının nasıl yapıldığını gösterdiklerini anlatan Nebih, bir sonraki etkinliği 27 Kasım’da Çayönü’nde  Lefkara olarak bilinen el sanatları yapımı ile sürdüreceklerini, projenin 2 Aralık’ta kına gecesi ve çalıştayla noktalanacağını kaydetti.

 

UNDP-ACT finanse ediyor

“Youth Power-Gençliğin Gücü-Geleceğimizi Şekillendirelim” projesi kapsamında 12 Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütünün yer aldıkları ortak Ağ (Network) UNDP-ACT tarafından finanse ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ