20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Göz tansiyonu riski bulunanlar dikkat!
26 Eylül 2013 Perşembe 08:27

Göz tansiyonu riski bulunanlar dikkat!

Göz tansiyonu riski bulunanların da yılda bir kez kontrolden geçmesi gerekiyor

Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, glokomun artan göz içi basıncının göz siniri hücrelerine zarar vermesiyle oluştuğunu ve göz siniri hücrelerinin öldüğü zaman da kalıcı görme kaybına neden olabildiğini söyledi.

Opr. Dr. Sakoğlu, glokomun her insanda, her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalık olduğunu belirterek "Özellikle 35 yaştan sonra herkeste glokom olabilir. Ancak ailede glokomu bulunanlarda, şeker hastalığı olanlarda, hipermetroplar ve miyoplarda risk daha fazladır. Bu nedenle 35 yaşında ve daha sonra 40 yaşında herkesin göz muayenesinin yapılması, risk bulunanlarda ise yılda bir kez kontrol edilmesi gereklidir" diye konuştu.

GÖRME KAYBI YAŞANABİLİR

Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, hastalığın başlangıcında hastalığa ait herhangi bir belirti görülmediğini belirterek "Hastalık ilerledikçe görme sinirini etkiler. Görme siniri çok sayıda lif içeren elektrik kablosu gibidir. Bu lifler farklı alanlardan gelen görüntüleri beyine iletir. Sinir hasar gördükçe görme alanı bozulur. Glokom, birçok hasta tarafından ancak ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilebilir. Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri döndürmek, iyileştirmek mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ