20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gövde gösterisi mi?
23 Nisan 2011 Cumartesi 11:13

Gövde gösterisi mi?

Türkiye ile Rum yönetiminin karşılıklı siper savaşına giriştiği öne sürüldü

Güney Kıbrıs’ta Rumca yayınlanan Fileleftheros gazetesi; “Sorumluluk Yükleme Oyunu… Türk Seferberliği Devam Ediyor, Lefkoşa’dan Önleme Çabası” başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum yönetiminin, Türk seferberliğinin ilerlediğini ve çoğu ülkenin Türk söylemlerini olgu kabul ettiğini fark ettiğini yazdı.
 

 

Mektuba doğrulama


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da, “Türk propagandasını engellemek maksadıyla” gerek BM’ye gerek AB’ye “Türklerin tavır ve davranışlarıyla ilgili bilgi vermeye” karar verdiğini yazan gazete, Hristofyas’ın; BM Genel Sekreteri’ne, AB Konseyi Başkanı’na, Komisyon Başkanı’na ve Avrupa Parlamentosu Başkanı’na mektup gönderdiği yolundaki önceki günkü haberini doğruladığını kaydetti.


 

Teşvik olmadığından ilerlemiyor


Mektupların içeriğine ilişkin önceki günkü haberinden alıntılar da yapan gazete, diplomatik kaynakların, Türk hükümetinin de Rum tarafı aleyhine izlenimler yaratmaya çalıştığını ve uluslararası alanda, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin Rum yönetiminin teşviki olmaması dolayısıyla ilerlemediğini yaydığını yazdı.


Gazete, Türkiye’nin; Kıbrıs sorunundaki çıkmazdan çıkılması için önerdiği çeşitli önerilerin Rum tarafınca reddedildiği, prosedüre takvim konulması ve çok taraflı konferans düzenlenmesi şeklindeki tezlerini de yaydığına dikkat çekerek şunları ekledi.
 

 

Sorumluluk yükleme oyunu başlıyor


“Edinilen bilgiler; BM’nin, özellikle de Pascoe ve Downer’ın gruplarının; Kıbrıs sorununda ilerleme olmamasının sorumlusunun kim olduğu konusundaki değerlendirmesinin Türklerden farklı olmadığı yönündedir. Birleşmiş Milletler, müzakerelerde olup bitenler konusunda kendi görüntüsüne sahip olmasına rağmen maksatlı intibalarda ısrar ediyor. Genel Sekreter’in Haziran ayının ikinci yarısında çağıracağı yeni üçlü görüşmeden sonra ilerleme olmazsa, sorumluluk yükleme oyununun tavan yapacağı aşikârdır.”


 

27 Nisan’da görşme


Haravgi, Kıbrıs doğrudan müzakereleri kapsamında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın bir sonraki görüşmesinin 27 Nisan Çarşamba günü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın Lefkoşa Havaalanı’ndaki konutunda gerçekleşeceğini yazdı.


Gazete, Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın 14 Nisan’daki çalışma yemeği sırasında liderlerle; Genel Sekreter’le Haziran’da yapacakları üçlü görüşmeyi görüştüğünü de hatırlattı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ