24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Googleı tahtından etti
10 Mayıs 2011 Salı 11:52

Google'ı tahtından etti

Dünyanın en değerli markası, Google'ı sollayan Apple oldu!

Dünyanın en değerli markası, 153 milyar dolarlık marka değeri ile IPhone ve IPad'in yaratıcısı Apple. İkinci sırada son dört yılın birincisi Google bulunuyor…

 

Pazar araştırması şirketi Millward Brown'nın ''BrandZ Dünyanın En Güçlü 100 Marka Sıralaması'' araştırmasına göre, Apple, en değerli marka değeri unvanını son dört yılın birincisi internet arama motoru Google'dan aldı.

 

Geçen yıl marka değerini bir önceki yıla göre yüzde 84 oranında artırarak 153 milyar dolara yükselten Apple'ın marka değeri, 2006'dan bu yana ise yüzde 859 oranında değer kazandı.

 

Listenin ikinci sırasında geçen yılın birincisi Google bulunuyor. Google'ın marka değeri geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 2 azalarak 111 milyar dolara geriledi.

 

Dünyanın en değerli markaları sıralamasının üçüncüsü ise IBM oldu. IBM'in marka değeri geçen yıl yüzde 17 artarak 101 milyar dolara yükseldi.

 

Listenin 4'üncü sırasında yer alan fast-food markası McDonalds'ın marka değeri ise geçen yıl yüzde 22 artarak 81 milyar dolar ulaştı.

 

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft ise marka değerini yüzde 2 artırarak 78,2 milYar dolara çıkararak, listenin 5'inci sırasına yerleşti.

 

 

Yeni giren 11 şirketin 7'si BRIC ülkelerinden


Geçen yıl listeye yeni giren 11 şirketin 7'sinin Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in oluşturduğu BRIC ülkelerinden olması dikkat çekti. BRIC ülkelerinden 2006 yılında listeye giren şirket sayısı sadece 2 iken, bu rakam geçen yıl 19'a yükseldi. Ancak dünyanın en değerli sekiz markasını hala ABD'li şirketler oluşturuyor.

 

2010 yılında Japonya'yı geçerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisi unvanını alan Çin ise listedeki şirket sayısını 7'den 12'ye yükseltti.

 

Listede en çok dikkat çeken gelişmelerden bir tanesi de perakende sektöründe yaşandı. İnternet üzerinden alışveriş sitesi Amazon'un en değerli marka sıralamasında ABD'li perakende devi Walmart'ı geçti. Amazon'un marka değeri geçen yıl yüzde 37 oranında artarak 37,6 milyar dolara yükseldi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ