18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gökdelen, Başbakan’a taşınacak
06 Mayıs 2011 Cuma 12:21

Gökdelen, Başbakan’a taşınacak

Muhalefetin, Girne Emirnamesi'ndeki değişikliğe tepkisi sürüyor

 

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Girne Emirnamesi’nde yapılan değişiklikle ilgili genel görüşmede muhalefet partileri karşı çıkışlarını sürdürdü; İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise Girne’de gökdelen izni verilip verilmeyeceğini Başbakan’a götüreceğini; O’nun da gerekirse partiye götüreceğini ve karar vereceklerini açıkladı.

 

Bakan Çavuşoğlu, İmar Yasası gereği hazırlanması gereken Ülkesel Fiziki Plan çalışmalarının da en geç yıl sonunda biteceğini ifade etti.

 

 

Denktaş: Bundan kim kazanç sağlayacak

 

Kamuoyunda gökdelen tartışması olarak gündeme gelen emirname değişikliğiyle ilgili genel görüşmede ilk sözü önerge sahiplerinden DP Genel Başkanı Serdar Denktaş aldı. Bu projenin hayata geçmesiyle bu ülkenin cazibesinin yok olacağı ve yerel müteahhitlerin de kazanç sağlamayacağını belirten Denktaş “Peki bundan kim kazanç sağlayacak” diye sordu.

 

Gökdelen konusunun gündeme geldiği günden beri olaya tepki gösterdiklerini ve “Girne’ye, bu ülkeye bu kötülük yapılamaz” dediklerini anlatan Denktaş, “Bunun ceple değil yurt sevgisiyle ilgili olduğunu” vurguladı.

 

Denktaş, bunun göz zevki meselesi de olmadığını; ülkenin geleceğiyle ilgili bir sorun olduğunu, buraya doğal çevresi, güzellikleri için gelecek turistlerin gökdelenli turizm yapabileceği başka yerler bulabileceğini söyledi.

 

 

Çakıcı: Cennet adayı cehennem yapmayalım

 

Önerge sahiplerinden TDP Genel başkanı Mehmet Çakıcı da, bu siyasi kararla Girne’nin görünümünün değişeceğini ve ilerde bundan vazgeçilemeyeceğini belirterek “Aslında UBP bugün çocuklarımızın geleceğini, Girne’nin kimliğini değiştiriyor” dedi.

 

Gökdelenli tatil yerlerinin birçok ülkede bulunduğunu ancak bakir doğanın kalmadığını belirten Çakıcı, “Bu çevre, doğal güzellikler olmayınca turist buraya niye gelsin” diye sordu.

 

“Bu gökdelenle birkaç kişinin kazanç sağlayacağını” savunan Çakıcı, UBP’yi “birkaç kişiye kazanç sağlayan; birkaç kişiyi daha zengin etmeye çalışan bir parti” olmakla suçladı.

 

Bu gökdelen olayından duyduğu üzüntüyü dile getiren Çakıcı, “Burası cennet gibi bir adadır. Cehennem yapmayalım” ifadelerini kullandı.

 

 

İzbul: Girne’nin kalbine sokulan bıçaktır

 

Bir diğer önerge sahibi parti olan CTP Milletvekili Salih İzbul da Girneli iktidar milletvekillerinin salonda bulunmamasını eleştirerek başladığı konuşmasında, “kendileri de yok, fikirleri de” ifadesini kullandı. Bu konuyu daha önce gündem dışı konuşmalarında birkaç kez dile getirdiğini ve bu gökdelenin yaratacağı olumsuzlukları da gündeme getirdiğini anımsatan İzbul, “hükümetin vizyonu bulunmadığı” görüşünü de yineledi.

 

Gökdelenin oluşturduğu rüzgâr değişikliği nedeniyle insanların psikolojisini bozduğu yönünde bilimsel araştırmalar olduğunu dile getiren İzbul, bu konularda araştırma yapılıp yapılmadığını sordu.

 

“Girne’de, hem de beyaz bölgeye 23-24 katlı bina yapılmasına nereden ihtiyaç duyuldu” diye soran İzbul, “Bu Girne’nin kalbine sokulan bıçaktır” dedi.

 

 

Fellahoğlu: “Görüşlerimizi dikkate alın”

 

Genel görüşme sırasında söz alan CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu, ilgili bakanı, muhalefeti dinleyerek gökdelene karşı çıkan görüşleri dikkate almaya çağırdı. Fellahoğlu, emirnamenin yeniden değerlendirilmesini istedi. “Bu hükümet bu ülkenin sahillerini yok etmeye karar verdi” diyen Fellahoğlu hükümetin imar alanındaki çeşitli icraatlarını eleştirdi. Basının genelinde UBP’nin yanlışlıklarının yazılmadığı görüşünü savunan Fellahoğlu, insanların ülkesine karşı daha sorumlu davranmasını istedi ve konut ihtiyacının bulunmadığını savundu.

 

 

Gökmen: “Güzelliklere kıymayalım”

 

ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen, yanlıştan dönmenin erdem ve dürüstlük örneği olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, kendisinin Çevre Bakanı olduğu dönmede yaşanan bazı olaylardan örnekler verdi. KKTC’nin en güzel sahillere sahip olduğuna işaret eden Gökmen, “lütfen bu güzelliklere kıymayalım” dedi.

 

 

Kalyoncu: “Cinayet”

 

CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, Girne’deki bu olayın son günlerde ağırlık olarak tartışılması üzerine insanların “ülkede başka sorun yok mu” diye sormaya başladığını ifade ederek “Bu başka cinayetleri saklamak üzere işlenmiş bir cinayettir” dedi.

 

Bu ülkede yasaklar ve kısıtlamaların adamına göre değiştiği görüşünü savunan Kalyoncu, “Böyle bir ülkede geleceğe yönelik planlama yapılamaz. Hak ve adalet duygusuna inanç kalmaz” dedi.

 

 

Uluçay: “Gökdelenden vazgeçilsin”

 

CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, bu genel görüşmenin ardından halkın bir icraat beklediğini belirterek tüm konuşmacıların da bu konunun bir an önce çözülmesi ve gökdelen inşaatından vazgeçilmesi yönündeki beklentiyi dile getirdiklerini kaydetti.

 

Uluçay, “Yatay gelişmenin önüne geçilmesi için dikey büyümenin düşünüldüğü” şeklindeki söylemlerde çelişki bulunduğunu ifade ederken İskele’de de sahile 16 katlı bina yapımı için izin verilmesini eleştirdi.

 

 

Kamil: “Betonlaşma da gerekli”

 

İçişleri eski Bakanı, UBP Milletvekili İlkay Kamil, bu konu tartışılırken bir konunun gözden kaçırıldığını ve bunun için söz aldığını ifade ederek, bu emirnameyi 2009 seçimlerine giderken ve daha sonra söz verdikleri gibi yeniden ele alıp görüştüklerini ve değiştirdiklerini anımsatarak ülkenin ve şartların değiştiğini, dolayıyla ihtiyacı karşılamak için betonlaşmanın da gerekli olduğunu anlattı.

 

Emirnamede gökdelenden bahsedilmediğini; gökdelen yapma izni vermediğini, arsanın kullanım oranının artırılması konusunda değişiklik yapıldığını ve bundan doğan bir hak olarak ortaya çıktığını belirten Kamil, “bu konuda siyasi baskı kesinlikle yoktur” dedi.

 

 

Kalyoncu ve Denktaş yeniden

 

Yeniden söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, çıkarılan emirnamenin ne anlama geldiği bilinmiyorsa, özrün kabahatten büyük olduğunu söyledi.

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da kürsüye yeniden gelerek, 1.5 yıl önce emirname hazırlanırken, işin bu noktaya geleceğini görmeyenlerin suçlu olduğunu söyledi. Emirnamenin boşluklarından yararlanarak gökdelen yapmaya kalkışan kişilerin süratle işin içinde para döndürmeye başladığı görüşünü ifade eden Denktaş, siyasi baskı varsa talimatların yazılı verilmesi gerektiğini; yoksa da işin içinde rüşvet döndüğünü savundu.

 

 

Çavuşoğlu yanıtladı

 

Konuşmacıları yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, genel görüşmedeki fikirleri değerlendireceklerini söyledi. İlgili daire ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla Şehir Planlama Dairesi başkanlığındaki Girne emirnamesiyle ilgili toplantıda görüş ortaya koyduğunu belirten Çavuşoğlu, Girne Belediyesi’nin ise toplantılara davet edildiği halde katılmadığını söyledi.

 

Listeleme çalışmaları için 2 ay boyunca toplantılar yapıldığını, emirnamelerde yapılacak değişikliklerin ele alındığını ve ona göre değişikliğe gidildiğini kaydeden Çavuşoğlu, Girne Belediyesi’nin de gökdeleni yapacak firmaya, 622 yatak kapasiteli otelin kanalizasyona bağlanma talebine olumlu; su bağlanması talebine olumsuz yanıt verdiği yazıları da okudu.

 

Bakan Çavuşoğlu, projenin siyasi baskı ve rüşvetle ilişkilendirilmesinden çok rahatsız olduğunu ifade ederek, “Bu gökdelenin yapılıp yapılmayacağı konusunu dün Başbakanla da görüştüm, bu saatten sonra da konuyu Başbakan’a götüreceğim, O da gerekirse partiye götürecek ve karar ona göre çıkacak” dedi.

 

Olayı partisinin de tartışması gerektiğine inandığını ifade eden Nazım Çavuşoğlu, iddiaların sahiplerinin de belgeleri ve ispatları ortaya koymasını istedi.

 

Bakan Çavuşoğlu, ülkesel fiziki plan çalışmalarının en geç 31 Aralık 2011’de biteceğini açıkladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ