16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne’ye 10 kat sınırı!
08 Mayıs 2011 Pazar 12:29

Girne’ye 10 kat sınırı!

Bu hafta 3. toplantısını yapan Bakanlar Kurulu, bir dizi önemli karar aldı

Başbakan İrsen Küçük başkanlığında dün 3 saatlik bir toplantı yapan Bakanlar Kurulu, nüfus sayımı için hazıklara başlaması yönünde Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)’yü görevlendirdi, Girne’deki inşaatlara 10 kat ve 34 metre sınırı getirerek emirnamenin buna göre düzenlenmesini kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu, Özelleştirme Strateji Belgesi ile batık bankalarla ilgili yasa tasarısını da görüştü.Bu hafta 3. toplantısını yapan Bakanlar Kurulu, bir dizi önemli karar aldı.

 

Batık bankalara yasa

Bakanlar Kurulu Sözcüsü İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun açıklamasına göre, tasfiye halindeki bankaların alacaklarına ilişkin yasa tasarısı toplantıda ele alındı. Bu tasarının tamamlanıp meclisten geçmesiyle batık bankalardaki devlet alacaklarının tahsilinin yapılabileceğini anlatan Çavuşoğlu,  böylece uzun yıllardır halkı rahatsız eden ve kamu vicdanının yaralayan bir sorunun ortadan kalkacağını söyledi.Çavuşoğlu, yasayla, borçlulara ödeme kolaylığıyla yükümlülüklerini yerine getirmelerinin sağlanacağını belirtti.

 

Özelleştirme strateji belgesi

 

Toplantıda Özelleştirme Strateji Belgesi’nin de ele alındığını ve özelleştirmeyle ilgili yasa tasarısının tartışılmaya başlandığını kaydeden Çavuşoğlu, bunun toplumu sıkıntıya sokmamasının da hükümetin hedeflerinden olduğunu vurguladı. 

 

Nüfus sayımı

Uzun yıllardır farklı rakamlarla ülkedeki nüfus sayısının tartışılmasına son vermek için yeni bir sayıma yönelik hazırlıkların başladığını da bildiren Çavuşoğlu, DPÖ yetkililerinin Bakanlar Kurulu toplantısına çağrıldığını ve yöntemle ilgili bilgi alındığını anlattı.Çavuşoğlu, DPÖ yetkililerinin bu konuda görevlendirildiğini açıkladı.

 

En yüksek bina 10 kat veya 34 metre

Girne’ye gökdelen yapılmasına sivil toplum ve halktan gelen tepkileri dikkate alarak bu konuyla ilgili kararlar da ürettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, bu kararları alırken hassasiyetler yanında ekonomik aklın gereklerinin ve yatırımların devamını da dikkate aldıklarını ifade etti. Bu görevi de en kısa sürede emirname düzenlemesiyle yerine getireceğiz.”Bu karar uyarınca Girne’de bundan sonra yapılacak binaların en fazla 10 kat  olabileceğini, 10 katı geçmeyen binaların yüksekliğinin de  en fazla 34 metre olacağını belirten Çavuşoğlu,  bu karar çerçevesinde ilgili emirnamenin pazartesi düzenlenerek Resmi Gazetede yayınlanacağını bildirdi.

 

Resmi gazetede yayımlanacak

Çavuşoğlu, şunları söyledi:“10 kat yüksekliği, çok yaygın bir yerleşimle artık topraklarımızın bizi sığmaz hale gelebileceğini veya ovaların yok olacağını düşünerek getirdik. Tanjant 55’e de 4 taraflı olmak kaydıyla mimarlarımız ve mühendislerimiz dahil herkes mutabıktır, bunu çok doğru buluyor. Bizim Girne bölgesine ek olarak kat ve yükseklik sınırlaması getirmemiz, Girne şehrine verdiğimiz değeri ve önemi gösteriyor. Bu karar Girne halkının, KKTC halkının, KKTC devletinin turizm politikalarıyla örtüşen bir karardır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ