19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Girne Zeytin Festivali’ başladı
03 Ekim 2013 Perşembe 09:00

‘Girne Zeytin Festivali’ başladı

Girne Belediyesi ile Zeytinlik Muhtarlığı’nın, zeytin ürününün üretim ve kullanımını teşvik etme, Girne ile Zeytinlik köyünün turistik tanıtımını yapma amacıyla bu yıl 12’sini düzenlediği Girne Zeytin Festivali başladı

Girne Belediyesi ile Zeytinlik Muhtarlığı’nın, zeytin ürününün üretim ve kullanımını teşvik etme, Girne ile Zeytinlik köyünün turistik tanıtımını yapma amacıyla bu yıl 12’sini düzenlediği Girne Zeytin Festivali başladı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın festival alanına gelişiyle start alan festivalde, açılış konuşmaları yapıldı, zeytin yağı ikram edildi, zeytin tütsüsü yakıldı, standlar gezildi.

Açılış töreninde Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın birer konuşma yaptı.

Ardından Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ile Friends Line Dance Grup’un gösterileri ve Niyal Öztürk’un müzik dinletisi yer aldı.

Festivalim ilk günü Fikri Karayel’in verdiği konserle sona erdi.

6 Ekim’e dek sürecek festival, çeşitli kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Geceye, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, CTP/BG Girne Milletvekilleri Abbas Sınay ile Salih İzbul, bazı üst düzey yetkililer ve halk katıldı.

 

Yorgancıoğlu: “Kıbrıs Türkü bitmedi, tükenmedi”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün kendi gelenek görenek ve yaşam tarzının gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan festivallerin önemine vurgu yaptı. “Kıbrıs Türkü bu topraklarda bitmedi, tükenmedi. Kendi geleceğini yaratma adına eskisinden çok daha istekli ve karalı bir noktadadır” diyen Başbakan Yorgancıoğlu, festivale katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

 

Talat: “Artık zeytin ağacı kesilmiyor, bilakis sahip çıkılıyor”

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, yaklaşık 12 yıl önce düzenlenmeye başlanan Girne Zeytin Festivali’nin iddiasını açıkça ortaya koyduğunu ifade ederek, ülkede artık zeytin ağaçların kesilmediğini, aksine sahip çıkıldığını vurguladı.

“Zeytin ve ağacı bu ülkenin en önemli değerlerinden bir tanesi. Bu kutsal ağaca artık hor bakılmıyor. Eskiden olduğu gibi lahmacun fırınları veya sobalarda ısınma amacıyla yakılmıyor. Bu önemli bir gelişme. Demek ki artık zeytin ağacı, benimsenen, kucaklanan sahip çıkılan bir değerimiz ” diyen Talat, Zeytin Festivali’nin bu kapsamda önemli bir faaliyet olduğunu kaydetti.

Mehmet Ali Talat kendisinin zeytin ağaçlarına, ekonomik, kültür, çevre ve sosyal açıdan önem verdiğini de ifade ederek, ona sahip çıkılmasını sağlayan organizasyonlara katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

 

Aygın: “Tarihi Tempos ismi kullanılsın”

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da yaptığı konuşmada, zeytin ve yan ürünleri yanında Girne’nin turistik tanıtımını yapma amacıyla düzenlemekte oldukları festivalin 12’sini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Aygın, Türkiye’de yerleşim yerlerinin tarihi adlarının yeniden kullanılması yönünde yaşanan gelişmelere paralel olarak burada da tarihi adı “Templos” olan Zeytinlik köyünün de bu ismin yeniden kullanılması için temennide bulundu.

 

Festival Programı

Festivalde dün saat 19.00’da Sultan Durusular konseri gerçekleşti, saat 20.00’de Kıbrıs Havaları Derneği konseri ve saat 21.00’de de Serdar Tuksal Blues Quintet konseri yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ