16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne Yat Limanından müjdeli haber !
15 Şubat 2012 Çarşamba 10:37

Girne Yat Limanı'ndan müjdeli haber !

Liman özelleştirilecek mi? Liman'daki çevre sorunları için ne tür bir çalışma başlatıldı? Haberdar'a konuşan Bakan Üstel, merak edilenleri açıkladı:

Ziya NASIFOĞLU - GİRNE

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Girne Yat Limanı’nın kendi bakanlığına devredilmesiyle ilgili ilk kez Haberdar Gazetesi’ne konuştu. Bakan Ünal Üstel, devraldıkları limanın durumunun içler acısı olduğuna dikkat çekerek, Girne Yat Limanı’nı ülkeye ve turizme en iyi şekilde hizmet eder duruma getirmek için çalışma başlattıklarının müjdesini verdi.

 

Limanla ilgili tüzük hazırlanıyor

 

Turizm Bakanı Ünal Üstel, geçtiğimiz günlerde devraldıkları Girne Yat Limanı’yla ilgili tüzüğün hazırlanmasını beklediklerini ancak tüzük hazırlanana kadar da boş durmayacaklarını söyledi. Ünal Üstel, limanın turizm sezonuna yetiştirilebilmesi için neler yapılabileceği konusunda çalışma başlattıklarını anlatarak, acil olarak alınması gereken tedbirlerden bahsetti.

 

 

İskele tamir edilecek

 

İlk etapta hasar gören tahta iskelenin tamir edileceğini dile getiren Ünal Üstel, limanın içindeki kötü kokunun giderilmesi için dalgakıranların altındaki tıkalı deliklerin de açılacağını söyledi. Üstel, ayrıca bu yıl öncelikli olarak kaçak elektrik ve su kullanımın da önüne geçileceğini kaydetti.

 

 

Balıkçılara yeni barınak yapılacak

 

Bakan Ünal Üstel, limandaki balıkçıların ve gemi tamir edenlerin daha çağdaş bir ortamda çalışmalarının sağlanması için proje hazırlandığını açıkladı. Limana sığmayan balıkçılara Karaoğlanoğlu’nda yeni bir barınak yapılacağına dikkat çeken Üstel, önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılacak projenin Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanacağını dile getirdi.

 

 

Çevre denetçileri görevlendirilecek

 

Bakan Ünal Üstel, limanda denetimin sağlanması ve limanın daha güzel ve daha temiz bir yer olması için ‘Çevre Denetçileri’nin’ görevlendirileceğini aktardı. Çevre denetçilerinin bir nevi ‘Turizm Polisi’ olacağını anlatan Üstel, bu kişilerin gece-gündüz görev yapacağını vurguladı.

 

 

Liman özelleştirilmeyecek

 

Girne Yat Limanı’nın özelleştirileceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Ünal Üstel, “Özelleştirme gündemimizde yok” diye yanıt verdi. Limanda yapılması gereken çok iş olduğuna dikkat çeken Ünal Üstel, tarihi Girne Yat Limanı’nın hak ettiği doğal ve güzel görünümüne kavuşturulması için limanla ilgisi olan herkesimden görüş alacaklarına da dikkat çekti.

 

 

Haberdar’ın yayınları etkili oldu

 

Girne Yat Limanı’nda yaşanan başıboşluk ve çevre kirliliğini Haberdar Gazetesi’nin defalarca gündeme getirmesinin ardından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yetkililer limana çıkartma yapmıştı. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan bakan, müsteşar ve müdürlerin yanı sıra Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden, Planlama ve İnşaat Dairesi’nden müdürlerin de katıldığı ziyarette, acilen alınması gereken önlemler konuşulmuştu.

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ