20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GİADdan tepki
16 Nisan 2011 Cumartesi 15:17

GİAD'dan tepki

Genç İşadamları Derneği: 'Ek fonlar hükümetin kesesine gidiyor'

Hükümetin ithal birçok gıda maddesine yeni uygulamaya başladığı ek fon ve ithalat kısıtlamasına Genç İşadamları Derneği (GİAD) da karşı çıktı.

 

Kıbrıs Türk Gıda İthalatcıları Birliği (GIBİR) ek fonlar ve kısıtlamalarla ilgili kamuoyu ve ekonomik örgütleri bilgilendirme programı çerçevesinde dün GİAD yönetim kurulu üyeleri ile bir toplantı yaptı.

 

“Ekonomik kararlar sağlıksız”

 

Ülkedeki ekonomik gündem, ek fon ve kısıtlama kararlarının masaya yatırıldığı toplantı öncesinde basına açıklamada bulunan GİAD Başkanı Gizem Çeliker Akandere, hükümetin son zamanlarda eski hataları tekrarlayarak ekonomik örgütlerle gerekli dialoğu sağlamadan sağlıksız ekonomik kararlar aldığını, ülkede üretimi olsun ya da olmasın birçok gıda maddesine getirilen ek fon ve kısıtlamaların buna örnek teşkil ettiğini söyledi.

 

Rekabet azaldı

 

EK fon, vergi ve harçların zaten pahalı olan ithalat maliyetlerini daha da artırarak Güneyle rekabet şansını azalttığına işaret eden Çeliker, GİAD olarak katma değer yaratan, istihdamı artıran sanayi üretimine karşı olmadıklarını ancak hükümetten korunma amaçlı ek fon uygulaması yerine daha sağlıklı yöntemlerle ulusal sanayiye destek vermesini beklediklerini kaydetti. Çeliker, GİAD olarak suni pahalılık yaratan ek fon ve kısıtlamalarla ilgili Gıda İthalatcıları Birliği’ne ve bu konuda atılacak diğer adımlara destek vereceklerini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

 

“Hükümet elini halkın cebine attı”

 

GIBİR Başkan Yardımcısı Engin Yeşilada, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, hükümetin ek fon ve kısıtlamalarala elini iş insanı ile birlikte tüm halkın cebine attığını, ekonominin zaten durgun seyrettiği bir ortamda bu kararın sıkıntıları daha da artıracağını söyledi.

 

Hükümetin ülkede istihdam yaratan, en yüksek vergiyi veren ekonomik sektörlerle ilgili böylesi önemli kararları tek taraflı almaması gerektiğini belirten Yeşilada, örgüt olarak alınan bu yanlış kararın düzeltilmesi yönünde başlattıkları mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını kaydederek sözlerini tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ