20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gezi heyeti umutlu
14 Haziran 2013 Cuma 09:29

'Gezi' heyeti umutlu

Erdoğan'la görüşen Gezi Parkı heyeti üyeleri umutlu mesajlar verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Taksim Dayanışması’nın sözcüleri, sanatçılar ve aydınlardan oluşan grupla gece geç saatlerde bir araya geldi. Başbakanlık Konutu'ndaki görüşme 3.5 saat sürdü.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in ardından Gezi Parkı heyeti kameraların karşısına geçti.

 

ERGENÇ: "YARGI SÜRECİNE SAYGILI OLDUKLARINI İFADE ETTİLER"

Heyet adına ilk açıklamayı yapan sanatçı Halit Ergenç, "Başbakan, yargı sürecine saygılı olduklarını bize tekrarladılar. Yargı süreci sonunda karar olumsuz olursa buna uyacaklarını, Gezi Parkı'nı park olarak koruyacaklarını; yargı süreci sonunda olumlu sonuç çıkarsa o zaman halk oylamasına gideceklerini söylediler" dedi.

Ergenç, Gezi Parkı eylemcilerinin artık evlerine dönmelerinin istendiğini de ifade ederek, "Biz de görüşmede gergin ortamın sona ermesi gerektiğini söyledik. Şiddet görüntüleri ile ilgili herhangi bir görüntü varsa bunları kendilerine ulaştımamızı istediler" şeklinde konuştu.

 

SUNAY AKIN: "GÖRÜŞMEDEN ÇOK MUTLU AYRILIYORUM"

Ergenç'ten sonra söz alan Yazar Sunay Akın da "Kendi adıma görüşmeden çok mutlu ayrılıyorum. Çözümün altı iyice çizildi" dedi.

Akın, şöyle devam etti:

"Benim gönlümde yatan Gezi Parkı'ndaki arkadaşlarımızla sanatımızla bu süreci taçlandırmak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim."

 

"BAŞBAKAN YARGI SONUCUNU BEKLEYECEĞİNİ SÖYLEDİ"

Taksim Dayanışması adına ise Tayfun Kahraman açıklama yaptı.

Kahraman, ''Öncelikle sayın Başbakan'a ve heyette yer alan ilgili bakanlara bizleri davet ettikleri için teşekkür ederiz. 17 gündür Gezi Parkı'yla başlayan çevre hakkı ve demokrasi hakkı ülkemizde derin bir iz bıraktı. Değerlendirmelerimizi Başbakan'a ilettik. Başbakan'ın yargı süreci bitene kadar Gezi Parkı'nın park olarak kalacağını ifade etmesi bu gecenin en olumlu sonucudur. Sayın Başbakan yargı kararına göre halk oylamasına gideceklerini söyledi. Vatandaşlarımızın yani halkın kararına uyacaklarını söylediler. Güvenlik kuvvetlerinin ölçüsüz ve kuralsız şiddetlerinin de araştırılacağını tarafımıza bildirildi. Biz bugün burada halen de süren bu sürecin ve Sayın Başbakan'ın söylediği sözlerinin takipçisi olacağız" dedi.

 

"BU POZİTİF YAKLAŞIMIN EYLEMCİLER TARAFINDAN DA OLUMLU OLARAK DEĞERLENDİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Gezi Parkı eyleminin bitip bitirilmeyeceği konusunda ise Kahraman, şunları dile getirdi:

"Buradan çıkıp Gezi Parkı'na gidiyoruz. Konu tamamen parka, yaşam alanına saygı olarak başladı. Oradaki duyarlı insanlar bu süreci değerlendireceklerdir. Buradan çıkan pozitif yönlü yaklaşımı iyi değerlendirilmelidir. Gezi Parkı'daki arkadaşlarımızın da bunu pozitif değerlendireceğini düşünüyoruz. Gezi Parkı yargı süreci bitene kadar Park olarak kalacaktır.... Eylemin bitip bitmeyeceğini yarın değerlendireceğiz. Eğer bu yönde bir karar çıkarsa, bir etkinlikle bunu bitireceğiz."

 

"ETKİNLİK ŞENLİK DEĞİL, ANMA OLACAK"

Kahraman, Gezi Parkı'nda yapılması planlanan etkinlikle ilgili olarak ise, "Bu süreçte maalesef 4 ölüm gerçekleşti. Bu acıyı halen içimizde yaşıyoruz. Yarınki etkinlik bir şenlik değil ağıt, üzüntü, onları anma şeklinde olacaktır'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ