17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geri sayım başladı!
29 Nisan 2011 Cuma 15:23

Geri sayım başladı!

Türkiye'deki ilk yüz nakli, üniversite hastanesinde yapılacak!

Türkiye'de ilk kez çift kol naklinin yapıldığı Akdeniz Üniversitesi'nde ilk yüz nakli olmaya hazırlanan 49 yaşındaki Zonguldaklı Sezgin Ergen için geri sayım başladı. Hastaneye yatışı yapılan Ergen'in rutin tetkikleri tamamlandı, hasta uygun verici bulunması halinde yüz nakline fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlanıyor…

 

Geçen yıl Türkiye'deki ilk çift kol naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından onaylanan 'Kompozit Doku Nakli Yönergesi'nın ardından Türkiye'nin ilk yüz naklini yapmaya hazırlanıyor.


Yasal mevzuat tamamlanırken, uygun verici bulunması halinde ilk yüz nakli Zonguldaklı 49 yaşındaki Sezgin Ergen'in yüzüne gerçekleştirilecek.


Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geçen 14 Nisan'da gizlice yatışı yapılan Sezgin Ergen, doktorları tarafından yüz nakline hazırlanıyor. Yüz nakline fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlanan Ergen'in rutin tetkikleri tamamlandı ve verici beklenmeye başlandı.

 

 

"Yeniden aynalara bakacağım"


Hastanedeki odasında dizüstü bilgisayarıyla zaman geçiren Sezgin Ergen, "Hastanede bilgisayarımın başında yakınlarımla yazışarak zaman geçiriyorum. Müzik dinliyorum. Kardeşlerim ve akrabalarımla sık sık görüşüp bilgilendiriyorum. Verici bulunabilmesi için tüm yakınlarım ve ailem çaba harcıyor. Uzun ve zorlu bir yolculuğa başladığımın farkındayım. Acı ve dertlerle dolu yılların ardından yeniden aynalara bakacağım günlerin hayali ile yaşıyorum. Antalya'da yüzüme kavuşacağım günü bekliyorum" diye konuştu.

 

 

Yıllarca maskeyle dolaştı


Ailesi ile birlikte yaşadığı Almanya'dan 1982 yılında memleketi Zonguldak'a dönen Sezgin Ergen, 20 yaşındayken görücü usulüyle evlendi. 3 çocuğun dünyaya geldiği bu evlilik 6 yıl sonra bozuldu.
Şoför olarak çalışan eşiyle kavga ettikten sonra av tüfeğini çenesine dayayıp tetiğe basan Sezgin Ergen'in, kayan tüfekten çıkan saçmalarla yüzü parçalandı ve hastaneye kaldırıldı.


4 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşama dönen Ergen, estetik müdahalelerle birlikte 56 operasyon geçirdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ