16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geri dönüşüm başladı!
02 Nisan 2012 Pazartesi 10:37

Geri dönüşüm başladı!

Haberdar’a konuşan şirket direktörü Tağmaç Çankaya, atılan her adımın doğaya bırakılan bir iz olduğunu belirtti

Elif ŞEN

Ülke adına atılmış oldukça önemli bir adım ‘Green Wice Environmental’. Kağıt ve kartonların toplanarak geriye dönüşümünü sağlayan şirket sayesinde doğaya da önemli bir katkı sağlanıyor. Henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen, duyarlı vatandaşlar sayesinde hızla yayılıp önemlere işlere imza atmaya aday. Karlılıktan önce doğayı koruma bilincinin ön plana çıkartıldığı ve emin adımlarla ilerleyen kağıt ve kartonların toplanıp geri dönüşümünü sağlayan Green Wice Environmental’in yaptıklarını yola çıkışını ve hedeflerini Tağmaç Çankaya’yla konuştuk.

 

Ülkemizde büyük eksikliği duyulan, önemli bir çevresel hareket olarak da kabul edilebilecek iş kurarak bir ilke imza attınız. Sizin çevreye karşı duyarlılığınız ve projenin başlangıcı nasıl oldu?

İngiltere’de lojistik üzerine master yaparken karbon ayak izi terimini aldığımız derslerde öğrendim. Konu oldukça fazla ilgimi çekti. Çünkü atılan her adımın doğaya bıraktığı izler var dünyada. Özünde her zaman çevreye duyarlı, hassasiyetleri olan biriydim. Ancak tam olarak neler yapılabilir ve hangi yolları izlemem gerekli bilmiyordum.

 

“Artık insanların uyanması lazım”

Öğrendiklerimle birlikte çevreye karşı duyarlılığım da arttı. Yazdığım tezde geri dönüşüm konusunu da araştırmalarıma taşıdım. Artık bütün insanların uyanması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullara baktığımız zaman zaten çöplerimiz atabileceğimiz yerimiz yok. Mevcut uygulamalarla kendimizi zehirliyoruz.

 

“Ticari kaygı yok”

Bu projeyle hem çevreye bir katkı sağlanabilir hem de ülke için istihdam oluşturulabilir düşüncesiyle yola çıkıldı. Ama belirtmek isterim ki tüm adımlarda benim için her hangi bir ticari kaygı yoktu. Bunu sosyal sorumluluk projesi olarak ifade edebiliriz.

 

“Gizli duyarlılığı olan birçok insan var”

Hatırlayacağınız gibi ‘Çöp değil kaplumbağa’ projesini de bizler başlatıp, devam ettirmiştik. Çevreye karşı duyarlı olan, bir şeyler yapmak isteyen insanların geri dönüşleri bizleri oldukça memnun etti.  Gizli duyarlılığı olan birçok insanın olduğunu gördük. Bu ülkede ger dönüşümle ilgili her hangi bir çalışmanın yapılmıyor olması, çevreye karşı duyarsız olunduğu anlamına gelmiyordu.  Şu anda birlikte çalıştığım ortağımla tanıştım ve ardından da neden geri dönüşüm adına bir iş kolu olmasın diyerek yola koyulduk.

 

“Firmanın yüzü çevreye ve insanlara dönük”

‘Green Wice Environmental’ üzerine konuşalım biraz da. Şirket neler yapıyor. Amaçları hedefler nelerdir?

Firmamız temel olarak geri dönüşümü başlık halinde ele alıp, çevre üst başlığı altında inceler ve operasyonlarını buna paralel olarak yürütür. Amacımız ilk etapta çevre konusuna dikkat çekmek, toplumu bu konularda bilgilendirmek ve bireylerin geri dönüşüme katkı koyarak çevreyi desteklemelerini sağlamaktır.

 

“Birlikte bir şey yapabilmenin önemini kavradık”

Geri dönüşüm sadece bir çevre bilinci değil, aynı zamanda kaynaklarımızı verimli kullanma çabasıdır. Koşulları gün geçtikçe çetinleşen bir sosyal yapı içerisinde yaşarken, birlikte bir şeyler yapabilmenin önemini daha iyi kavramış durumdayız. İşte bu sebeple firmamızın yüzü her zaman çevreye ve insanlara dönük olarak iş yapmaktadır.

 

“Gizlilik kurallarına bağlı olarak imha ediliyor”

Greenwise Environmental kağıt, karton ve plastik şişeler başta olmak üzere, bir çok atık için toplama ve geri dönüşüm servisleri sağlamaktadır. Dahası hassas bilgi içeren evrakları gizlilik kurallarına bağlı kalarak imha edebilmekte ve imha edilen kağıtların da geri dönüşümünü sağlamaktadır.

 

Şu an için sadece Lefkoşa, Girne ve kısmen Mağusa’da hizmet vermekte olan şirketimiz ilk önce kağıt ve kartonları toplar. Ardından da toplanan kağıt ve kartonlar preslenerek geri dönüşüm için yollanır.

 

Çok ciddi bir lojistik yürütüldüğünü söylemek isterim. Maddi değeri çok düşük olan kağıtlarla hem karlı kalarak hem de verimli bir çalışma yürütebilmek hedefiyle hareket ediliyor.

 

“1 ton kağıt, yirmi ağaç kurtarıyor”

 Grennwise Environmental  geçtiğimiz Ağustos ayından beri faaliyet göstermektedir. Geriye dönüşümün önemini daha anlaşılır bir şekilde ifade etmemiz gerekirse toplanan 1 ton kağıt, 20’ye yakın ağaç kurtarıyor. Bu çevre için son derece önemli çünkü yeni dikilen bir fidan, eski bir ağaçla aynı verimi vermiyor.

 

“Hedef, her yerde geri dönüşüm noktası”

Geri dönüşüm adına toplanabilecek çöplerin size ulaşabilmesi için nasıl hizmet veriyorsunuz? Belirli bölgelerde özel olarak yerleştirilmiş size ait çöpler var mı?

Toplama ekipmanlarımızı tedarik ettik. Araçlarımızla toplamalara başladık. Hedeflerimiz arasında ülkedeki her bölgede geri dönüşüm noktaları oluşturabilmek. Geçtiğimiz günlerde geri dönüşüm noktalarının ilk ikisini hayata geçirdik. Lefkoşa Lemar ve Devpa Süpermarket’te şu an halkın kullanımına açılmış iki noktamız var. Bu bizim için hem mutluluk verici hem de halkın dikkatini çekerek çevre bilince duyarlılığı sağlamak adına çok önemli bir gelişmedir.

 

Bilbordlar ve reklamlarla üzerinden firmanızı ve yaptığınız işin ne olduğunu ifade ettiniz. Geri dönüşümlerden memnun musunuz?

Bilbordlar ve sosyal firmalarda yayınlanan reklamlarımızla birlikte önemli bir duyarlılık oluştu. Elbette ki bu bizi oldukça memnun etmektedir.  Projede bizden hiçbir ücret talep etmeden desteklerini sunan önemli isimleri de göz ardı etmek olmaz. Tanıtımımız için ortaya büyük bir emek koyan Kerim Belet, Zerrin Akıncı ve Meliz Onbaşı’ya da sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür etmek isterim. Hiçbir ücret talep etmeden verdikleri destekle büyük bir duyarlılığa imza atan bu ekip, bizim de yolumuzda ilerlememiz adına önemli bir katkı koymuştur.

 

“Belediyelerle çalışmak büyük bir yükün altına girmektir”

Öncelikle çevreye duyarlılık temelinde yürütülen bu işte belediyelerle temaslarınız oldu mu? Belediyelerle yürütülen ortak çalışmalar neticesinde daha verimli işlere imza atılabilir. Sizin bu konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bizlerle Alsancak Belediyesi temasa geçti. Belediyelerle çalışmak, aslında büyük bir yükün de altına girmektir. Biz adım adım ilerleyerek, doğru ve kalıcı işler yapabilmeyi hedefliyoruz. Şu anki koşullara göre belediyelerin yükünü alabilmek bizim için çok kolay olmayacaktır. Ancak bize ulaşan, niyet koyan belediyelere ulaşıp, atıklarının geri dönmesini sağlıyoruz.

 

Belediyelerin ardından devlet katkısını da sormak istiyorum. Yasalar ve devletin verdiği destek ülkemizde nasıl?

Her ne kadar da ülkemizde çevre konusu yasalarla düzenlenmiş olsa da, bu yasaların uygulanmasında ve denetiminde bir takım eksiklikler bulunmaktadır. Avrupa Birliği'ne uyum surecinde şekillenen tüzükler ve bunların uygulamaya girmesi ve takibi ile daha fazla yol alınabileceği değerlendirilse de, toplumdaki duyarlı bireylerin çevreye katkı koymalarına ön ayak olmak adına firmamızın taşıdığı misyon önem arz etmektedir.

 

“Meşakkatli bir yola girdik”

Bildiğim kadarıyla sadece kağıt, karton ve plastik atıkları topluyorsunuz. Diğer atıkların toplanmasıyla ilgili projeleriniz var mı?

Öncelikle atıkların yoğun olarak bulunduğu endüstriyel bölgelere ağırlık verdiğimiz operasyonumuz ilk itibarda karton ve kağıt atıkların geri dönüşümünü kapsamaktadır. İlerleyen safhalarda elbette diğer materyalleri de toplama ağımıza katıp toprak altına gömülmesini engellemeyi hedefliyoruz. Hatta biraz daha uzun vadede belediyelerle işbirliği içerisinde evlerden geri dönüştürülebilen atıkların toplanmasına da başlamayı planlıyoruz. Ancak yaptığımız tüm planların bir tek bilinmezi var, o da halkın böylesi yeni bir çevre servisine ne tur bir reaksiyon verip, ne denli destek göstereceğidir.

 

“Sürdürülebilirlik halkın duyarlılığına bağlı”

Biz firma sahipleri olarak idealizmimize inancımızı ve öz sermayemizi katıp, hem çok meşakkatli ve hem de komplike bir operasyona giriştik. Lakin yukarıda belirttiğim gibi bunun sürdürülebilirliği tamamen halkın duyarlılığına bağlıdır. Geri dönüşüm anlamında herhangi bir zorlayıcı mevzuatın olmayışı, böylesi bir girişimin kaderini tamamen halkın çevre duyarlılığına bırakmıştır. İşte bu fırsatı kullanarak, insanımıza çevre hakkındaki duyarlılıklarını göstermek için artık bir alternatifleri olduğunu duyurmak istiyorum. Planlarımızın arasında plastik ve aleminyum da gündem maddelerimizin arasında yer almaktadır. Cam maalesef gündeme alınamadı. Lojistik olarak cam çok da kolay yürütülebilir bir plan değil.

 

“Kurumsal şirketlere de hizmet veriliyor”

Firmamız birçok kurumsal şirkete de atık yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra eski arşivlerin imhası, veya hassas bilgi içeren banka evrakı gibi dokümanlarından güvenli bir şekilde imhasını gerçekleştirip geri dönüşüme gönderebilmektedir.

 

“Çevre duyarlılığı gelecek nesillere borcumuz”

Şunu hatırlatmak isterim ki, çevre duyarlılığı sadece bizim kendi vicdanimiz için yaptığımız bir şey değil, bizden sonraki nesillere olan borcumuzdur. Kaliteli hayat standardına ulaşmak temiz bir çevrede yaşamayı da ve temiz hava solumayı da gerektirir. Çöpe giden atıkların yüzde 35'ini kağıt ve karton atıkların oluşturulduğu bilindiği halde, böylesi önemli bir geri kazanım hem çevre adına, hem istihdam gücü adına hem de atıkların ekonomiye kazandırılması adına önem arz etmektedir. Bütün hedefler ve yapılabilecek işlerin zamanla devreye girebileceğini söylemek isterim.

 

“Ulaşmak isteyen herkes yanıt alıyor”

Şu anda sadece iki noktada sizlere ait atık çöpleri mevcut. Peki buraya ulaşamayan ya da gitmek de zorlanan vatandaş geriye dönük projesine katkı sağlamak için ne tür bir yol izlemeli?

www.GreenwiseCyprus.com adresinden veya 444 ATIK (2845) no’lu telefondan bize ulasan kişiler veya firmalar, daha detaylı bilgi alabilir veya toplama isteğinde bulunabilirler. Bizler gelen her telefonu, her e-mail’e yanıt vermekteyiz. Mutlaka verilen adrese ulaşıp, bizlere yardımcı olmak isteyen duyarlı vatandaşlara cevap veriyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ