17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geri dönülmez kazanımlar elde edildi
18 Mayıs 2013 Cumartesi 09:50

''Geri dönülmez kazanımlar elde edildi''

Başbakan Erdoğan, 10.5 yıllık AK Parti iktidar dönemindeki gelişmeleri anlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de Brookings Enstitüsünde, "AK Parti İktidarları ve Türkiye'nin Dönüşümü" konulu konuşma, "Filistin meselesi, Osmanlı'nın yıkılmasının ardından ortaya çıkmış meseledir. Bu boyutuyla Filistin meselesi yeni Türkiye'yi de çok yakından ilgilendirmektedir. Yani 'size ne' diyenlere aslında cevap burada yatmaktadır" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Son 10.5 yıl Türkiye'de demokrasinin özellikle de millet egemenliğinin güç kazandığı, ileri standartlara kavuştuğu, geri dönülemez kazanımlar elde edildiği bir dönem oldu" diye konuştu.

SÜREÇ TÜRKİYE'Yİ KÖKTEN DEĞİŞTİRECEK

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin de "Bu süreç gerçekten çok çok önemli, 'hayati' diyebileceğim süreçtir. 'Çözüm süreci' adını verdiğimiz süreçte Türkiye'de siyaseti, sosyal yaşamı, özellikle de ekonomiyi kökten değiştirecek, yenileyecek bir sürecin adımı atıyoruz. Ancak bu süreç bölgemizin barışına, istikrarına, huzur ve refahına katkı sunacak süreçtir" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin kalkınmasına yönelik çok güçlü umutlar oluştu. Terörsüz, şiddetsiz, korkusuz bir ortamda, güvenli ortamda kalkınma mücadelemizi çok güçlü şekilde sürdüreceğiz. Aynı şekilde bu süreç içerisinde sosyal ve demokratik sorunları ele alacak, bunları toplumsal mutabakatla çözüme kavuşturacağız" şeklinde konuştu.

Çözüm sürecinde görev alan Akil İnsanlar Heyeti'nin Türkiye'yi dolaştığını belirten Erdoğan, "Şu anda yaklaşık 35-36 günü doldurdular ve kalan 2 aylık süreyi de bitirdikten sonra nihai raporlarını hazırlayacaklar. Biz de bu rapor üzerinden adımımızı hükümet olarak atacağız" ifadelerini kullandı.

'BAŞKANLIK SİTEMİ' OLMAZSA OLMAZIMIZ DEĞİL

Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemi konusunda düşüncelerini anlattı:

"Başkanlık sisteminden yana olduğumu söylemişimdir. Ve şu anda da söylüyorum bunun için illa da ABD'deki başkanlık sistemi olacak diye bir şey yok. Yani bu konuda dünyada yüzü aşkın ülkede gelişmiş gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde başkanlık sisteminin uygulamaları var. Tüm bunları inceleyip, bunlardan söyle orta noktada başkanlık sistemi tezi çıkarılabilir sonra bu referanduma gidecekse gider ya da parlamentoya sunulur sonra nihai karar verir. Olmazsa olmazımız değildir, parlamento ve ya milletimiz evet geçelim diyorsa geçilir, çünkü şu andaki mevcut sistemin geçmişine bakınca getirdiği nokta ortada, getirdiği nokta ortada"

 El-FETİH ve HAMAS GÖRÜŞMELERİ

Başbakan Erdoğan, "Öncelikle El-Fetih ve Hamas'ın uzlaşması sürecini, önce bunu başarmamız lazım. Eğer bu uzlaşma başarılmazsa İsrail-Filistin görüşmelerinden bir netice elde edileceğine inanmıyorum. Yani bugüne kadar El-Fetih, görüşmeleri sürdürmüştür. Görüldüğü gibi herhangi bir netice alınamamıştır" dedi.

''SURİYE'DE YAŞANILANLARA SEYİRCİ KALINMAMALI''

Başbakan Erdoğan, Suriye'de kimyasal silah kullanımı konusunu da değerlendirdi. 

Başbakan Erdoğan, " Gerek balistik füzelerin gerekse kimyasal kullanılması, bunlar artık belgelidir. Suriye'de yaşananlara seyirci kalınmamalı" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ