22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gergin duruşma
16 Nisan 2011 Cumartesi 20:54

Gergin duruşma

İtirazlar sonucu uzayan duruşma karara bağlanamayıp ertelendi

Adem KAVAZ

 

İşadamı Asil Nadir ile iş kadını Sıdıka Atalay arasında alacak-verecek davası yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne taşındı. Dün 10:35’te Kıdemli Yargıcı Duriye Erkıran huzurunda görülen davada Asil Nadir yeniden video konferans aracılığı ile tanık olarak dinlendi. Nadir, tanık kürsüsünde davacı avukatı Serhan Çınar’ın sorularını yanıtlarken, davalı avukatı Mustafa Asena’nın itirazları dikkat çekti. İtirazlar sonucu uzayan duruşma mesainin bitmesi nedeniyle karara bağlanamayınca 20 Nisan tarihine ertelendi.

 

Nadir: isimlerini hatırlamıyorum

 

Nadir’e duruşmada ilk olarak Gün Holding Ltd. hakkında sorular soruldu. Nadir, bu firmaya ait başka ortakların olmasının muhtemel olduğunu söyleyerek, yönetim kurulu ile ortakların isimlerini hatırlamadığını söyledi. Adı geçen şirketi 40-48 milyon Dolar’a satın aldığını anlatan Asil Nadir, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Belgeleri avukatlarım ulaştırır”

 

“Londra’dayım. Şu anda konu ile ilgili belgeler burada yok. Belgeler ya Kıbrıs ya da Türkiye’de olabilir. Gün Holding’i Mehmet Ali Yılmaz’dan aldım. Ayrıca Holding’in bünyesindeki diğer şirketlerin de sahibiyim. Eğer belgeleri avukatlarımdan isterseniz size ulaştırırlar.”

 

“İsmini açıklayamam, Sıdıka Hanım iyi bilir”

 

Firmanın kime satıldığının sorusuna ise Nadir, İstanbul’da ticaretle uğraşan şahsın ismini açıklayamayacağını ama Sıdıka Atalay’ın Şirketin kime satıldığını çok iyi bildiğini iddia etti. Satış gerçekleşirken Sıdıka Atalay ile arkadaşlarının orada olduğuna dikkat çeken Nadir, “Malı alacak olan kişiyle ben anlaşmadım. Kime ve kaça satıldığını bana 20 yıl sonra sordunuz. Belgelere bakmadan bişey söyleyemem” Dedi.

 

Soru sorup sormama krizi yaşandı

 

Konuyla ilgili İş adamı Asil Nadir’e bir belge gönderen avukatı Serhan Çınar, belge hakkında davalıya “Bu belge size bişey hatırlatıyor mu?” sorusunu sormak istedi. Ancak davalı avukatı Asena belgenin emare olmadığını ve bu şekilde soru sorulmayacağını dile getirerek itiraz etti. Yapılan itirazı doğru bulan Kıdemli Yargıç Duriye Erkıran ise “Soru soramazsınız. İzin vermiyorum. Lütfen başka soru sorun.” dedi.

 

“Şu an adaletsizlikle uğraşıyorum”

 

Kısa süren gerginliğin ardından avukat Serhan Çınar sorusunu değiştirerek “Siz Gün Holding’te hissedardınız. Şirket yönetimi sizin elinizde değil mi?” şeklindeki soruyu davalıya yöneltti. Bunun üzerine Nadir, “Sayın Çınar doğru olmayan sorular soruyorsunuz. Şirketi Mehmet Ali Yılmaz’dan 48 milyon Dolar’a şahsen aldım. Şu an zaten adaletsizlikle uğraşıyorum İngiltere’deyken bana bu belgeleri sormanız adil değil ” dedi.

 

“Şahitli ve belgeli cevap hakkı verin”

 

“Abdullah Çiftçi’yi tanıyor musunuz?” sorusuna Asil Nadir, “Satışta aracılarından biri olabilir. Çiftçi’yi tanıyorum. Onun bulduğu kişiye malı sattığından da haberdarım. Paranın tamını bana göndermedi. 2002’de satılan bir mal hakkında doğru bilgi almak mümkün değil. Ne kadara satıldığını hala bilmiyorum … Şahitli ve belgeli cevap hakkı verin.” diyerek yanıt verdi.

 

“Bilgileri Kıbrıs’taki ofislerden bulabilirsiniz”

 

Mart ve Mayıs 1995 tarihlerinde iki anlaşma yaptığını anlatan Nadir, “Bunlar Kıbrıs’taki mallar ile ilgili olarak yapılanlardır. Learned Şirketi’nin alınmasıyla ilgili yapılan anlaşmadır. Bu şirket hakkındaki tüm hesaplar, bilançolar ve bilgileri Kıbrıs’taki ofislerden bulabilirsiniz. Learned şirketiyle ilgili borçlanma ise Sıdıka Hanım tarafından Şehmuz Satıcı’dan yapılan borçlanmadır.” dedi.

 

Asena’nın itirazları gerginlik yarattı

 

Avukat Mustafa Asena’nın davacı avukatı Çınar’ın sorduklarına sürekli itiraz etmesiyle tansiyonun düşmediği duruşmaya bir saat yemek arası verildi. Davanın ikinci oturumu saat 14:35’te yeniden başlandı. Asil Nadir’e, ağırlıklı olarak Jasmine Court, Palm Beach Otel ile ilgili sorular soruldu.

 

Satışlar hakkındaki sorular

 

Avukat Çınar, “Önceki günkü şahadetinizde düzenli muhasebe sisteminiz olduğunuzu söylediniz. Gerçekleştirdiğiniz satışlarla ilgili olarak kimin ne kadar aldığına dair bilgileri tutuyor musunuz? Eğer tutuyorsanız nerdedir? İş yerinizde var mı?” sorularını İşadamı Asil Nadir’e yöneltti. Nadir, tüm soruları şu şeklide yanıtladı:

 

“Bilgiler devlette ve bizde mevcut”

“Bu bilgiler Kıbrıs’tadır. Satışlar ile ilgili bilgiler devlette de mevcut. Bizde de var. Olması lazım. Zaten bunları yapmadan önce satış işlemi yapılamaz. Borçların detaylarını ise hatırlamıyorum”

 

Duruşmanın ikinci oturumuna da avukat Asena’nın itirazları damgasını vurdu. Avukat Asena bu kez avukat Çınar’ın “Asil Bey mahkemeden bilgi gizliyorsunuz?” sorusa itiraz etti. İtiraz üzerine yargıç sorunun geri çekilmesini emretti.

 

Davaya 20 Nisan’da devam edilecek

 

Kıdemli Yargıç Düriye Elkıran, mesai bitimine kadar sonuçlanamayan duruşmayı 20 Nisan tarihine erteledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ