19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Gereği ne ise yapılacak!”
09 Nisan 2011 Cumartesi 17:15

“Gereği ne ise yapılacak!”

Girneli vekillerden kabine değişikliğine sert tepki ve uyarı

Hükümetteki kabine değişikliği UBP’de krize neden olurken Girneli vekiller, bölgelerinde sıkıntı yaşandığını Haberdar’a açıkladı ve uyardı.

 

Yurdagül BEYOĞLU

 

Hükümetteki kabine değişikliği UBP’de krize neden oldu. Bakanlıktan alınanların yanı sıra bakan olmasına kesin gözüyle bakılan kişilerin kabine dışı kalması parti içinde kaosa yol açtı.

 

Kabinede yapılan değişiklik Güzelyurt bölgesinin yanı sıra Girne bölgesinde de gerginliğe neden oldu. Girne’de bir sıkıntı olduğunu vurgulayan UBP Girne milletvekili Necdet Numan; yüzde 51 oy alarak 6 milletvekili çıkarmış bir bölgedeki bakan sayısının 2‘den bire düşürülmesini eleştirdi. “Gereği neyse yapılacak” diyen Numan, bununla ilgili toplantılar yaptıklarını kaydetti.

 

UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu Başbakanın şahıslara yönelik bir değişim yaptığını savunarak, “diğer üç arkadaş yapamadı da bunlar mı yapacak” diye sordu.

 

UBP Girne milletvekili Mehmet Tancer de yeni kabinenin partide huzursuzluk yarattığını belirterek, “Bence terazi iyi tartmadı” şeklinde konuştu.

 

 

UBP Girne Milletvekili Necdet Numan:

“Bu böyle olmaz”

 

Haberdar Gazetesi’ne konuşan UBP Girne milletvekili Necdet Numan Girne’de bir sıkıntı olduğunu doğrulayarak şöyle dedi: “Doğrudur, Girne’de bir sıkıntı var ve bu sıkıntı devam ediyor. Bunun kaynağı da şu: UBP Girne bölgesinde yüzde 51 oy alarak, 6 vekil çıkardı. Son değişiklikle Girne milletvekili olan İlkay Kamil İçişleri Bakanlığı görevinden alındı ve Girne Bölgesi’ne sadece turizm bakanlığı verildi. Bu böyle olmaz. Gereği neyse yapılacak.”

 

Konuyla ilgili olarak toplantılar yaptıklarını ifade eden Numan, toplantıdan sonra gerekli açıklamayı yapacağını sözlerine ekledi.

  

UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer:

“Terazi iyi tartmadı”

 

UBP Girne milletvekili Mehmet Tancer de, kabine değişikliğinin partide huzursuzluk yarattığını söyledi. UBP’nin Girne’de aldığı yüzde 51’lik oyun, kendi oylarıyla birlikte çok daha yukarılara çıktığını anımsatan Tancer, bölge vekillerinden tek kişiye bakanlık verilmesini eleştirdi.

 

İçişleri Bakanlığı yerine Turizm Bakanlığı verilmesi için “bir büyük bakanlık alındı, bir küçük bakanlık verildi” ifadelerini kullanan Tancer, bunun Girneli partilileri memnun etmediğini söyledi.

 

“Örgüt Başkanları’nı yatıştırmaya çalışıyoruz”

 

Tancer, partide huzursuzluk olduğunu, UBP Girne örgütünün sürekli parti binasına geldiklerini belirterek şöyle dedi: “Bence terazi iyi tartmadı. Huzursuzluk var. Örgüt Başkanları partiye geliyor biz yatıştırmaya çalışıyoruz.”

 

“Aslolan devlettir”

 

Bu huzursuzluğun çözüme kavuşması temennisinde bulunan Tancer sözlerini şöyle tamamladı: “Mühim olan partinin selametidir. UBP bugün KKTC’yi savunan yegane partidir. Önemli olan bizim bakan olmamız değil, vatandır, bayraktır. Bu misyon dolayısıyla partinin bütünlük içinde olması önemlidir. O yüzden de parti içi dengeler korunmak zorundadır.”

 

 

UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu:

“Üç arkadaş başarısız mıydı?”

 

UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu’da zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Girneli diğer vekillerin gösterdiği tepkinin aynısını kendisinin de gösterdiğini kaydeden Serdaroğlu, “sadece ben değil, tüm taban ayakta” dedi.

 

Daha önce bir meclis başkanlığı ve bakanlık verildiğinde de şikayetçi olduklarını ancak İçişleri Bakanlığı’nın arzu ettikleri bir bakanlık olması dolayısıyla ses çıkarmadıklarını anımsatan Serdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Kabine değişikliğinin hiçbir faydası olacağını sanmıyorum. Bir Eğitim Bakanı 4 ay önce Turizm Bakanı oldu, sonra tekrar eski yerine döndü. Sonra Eğitim Bakanı’nı aldı başlattığı işleri neticelendirmeden İçişleri Bakanı yaptı. “

 

“Çalışma Bakanı en çalışkan bakanlardandı”

 

Konuşmasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel’in görevden alınmasını da değinen Serdaroğlu, “Niye alındı o arkadaşlar? Yapamıyorlar mıydı? Niyet neydi? Diğer arkadaşlara yer için” diye konuştu. Serdaroğlu Bakanlığın ve şahısların önemli olmadığını, önemli olanın partiye hizmet etmek olduğunu kaydederek şöyle dedi:

 

“Başbakan suçlu”

 

“Halkın istediği hizmettir, icraattır. İcraatın başı olan Başbakan ekibini kuramıyorsa bu eksikliktir. Bunu defalarca söyledim. Önce Başbakan ekibini oluşturacak ve sonra koordineli bir şekilde çalışacak. Bir başbakan ekibini oluşturamıyorsa burada suçludur.”

 

“Taban öfkeli”

 

UBP tabanının öfkesinin çok büyük olduğunu ifade eden Serdaroğlu, “Taban bize, ‘madem yapamıyorsunuz vazgeçin’ diyor. Tepkimizi Başbakana ileteceğiz. Yaptığını tasvip etmiyoruz. Bizim sıkıntımız kişilerle değil. Şahıslar üzerinde durmuyoruz” diye konuştu.

 

“Sandalye için yaptılar”

 

Hükümetlerin hizmet odaklı hareket etmeleri gerektiğini belirten Serdaroğlu, kendisinin bakanlık talebi olmadığını, komitelerde çalıştığını söyledi. “Hizmet etmezsem niye o koltuklarda oturayım. Ben önce hizmet diyorum” şeklinde konuşan Serdaroğlu, UBP’nin kimsenin malı olmadığını kaydetti. Serdaroğlu şöyle konuştu: “Bu parti ne onun, ne bunun, ne Başbakanındır. Bu düşünceler, tepkiler sadece vekil arkadaşlara ait değil. Kimse ‘bakan olamadılar da tepki gösteriyorlar’ diye düşünmesin. Sadece bu uygulamayı doğru bulmadıkları için tepki gösteriyorlar.”

 

 

“Eski kabine yapamadı da bu yapacak diye bir şey yok”

 

Ergün Serdaroğlu, “eski kabine yapamadı da bu yapacak diye bir şey yok” sözleriyle kabine dışı kalan arkadaşlarına destek verdi. Girne Bölgesi kadar, Güzelyurt Bölgesi’nin de huzursuz olduğunu vurgulayan Serdaroğlu şöyle dedi: “Güzelyurt ve Girne Bölgesi rahatsız. Birde bölgecilik çıktı. Bu değişikliği yaparken memleketi ve partiyi düşünmediler. Başbakan bizi toplayabilirdi, 1-2 gün tartışabilirdi. Bu şahıslara yönelik bir değişim oldu. Bu yüzden tabanımızın desteğiyle bu tepkimizi göstereceğiz.”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ