20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gerçek gibi !..
26 Kasım 2011 Cumartesi 16:58

Gerçek gibi !..

Atatürk ve Mevlana dahil 56 önemli ismin yer aldığı müzede Denktaş da var!

Türkiye'nin ilk yerleşik Balmumu Heykel Müzesi, Sapphire Çarşı'da açıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Moğol İmparatoru Cengiz Han, Fransa Kralı 15. Luis, Fatih Sultan Mehmet, Mevlana, şair Nazım Hikmet, Elvis Presley ve Karl Marks gibi dünya tarihinde yer etmiş isimlerin balmumu heykelleri, gerçek ölçülerine uygun şekilde, protez göz, diş ve saç kullanılarak özenle hazırlandı.

 

 

56 heykel sergileniyor

 

Açılışta bilgi veren müzenin sahibi Jale Kuşhan, balmumu heykelleri 26 ilde 50 civarında sergiyle insanların beğenisine sunduklarını belirterek, ''Türkiye'nin ilk yerleşik müzesine bu açılışla birlikte sahip olmuş olacağız. Toplam 60 heykelimiz var, ancak oluşan deformasyonlar yüzünden bunların 56'sını sergileyebiliyoruz'' dedi.

 

 

Gezmek için 45 dakika yetiyor

 

Müzeyi dünyadaki benzerlerinden ayıran özelliğin, bire bir konusunda uzman rehberler tarafından gezdirilmesi olduğunu söyleyen Kuşhan, ''Ziyaretçiler, 40-45 dakikalık zaman diliminde rehber eşliğinde eserler hakkında bilgi alıyor.

 

 

“Bu müzeye sahip olmak gurur verici”

 

İsteyen ziyaretçilerin balmumundan el ve ayaklarının heykellerini yapabiliyoruz. Bu da yurt dışındaki müzelerden bizi ayırıyor'' diye konuştu. Kuşhan, dünyanın birçok ülkesinde balmumu müzesi yokken Türkiye'nin bu müzeye sahip olmasının gurur verici olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

 

“Kimin heykeli isteniyorsa onu yapıyoruz”

 

''Müzedeki eserlerin bir kısmı Sovyetler Birliği'nde yapıldı. Yani burada 70 yıllık heykel de var, 2 aylık heykel de var. Müzede bulunan çok farklı isimlerin heykelleri, gelen ziyaretçilerin önerilerine göre belirleniyor. En çok kimin heykeli isteniyorsa onu yapıyoruz. Görsel anlatım açısından önem taşıyan  bir müze, bu yüzden öğrenciler açısından geliştirici özelliği var. Okul müfredatında yer alan karakterlere de yer veriyoruz. Yoğun istek üzerine en son yaptığımız Zeki Müren heykeli de müzedeki yerini aldı.''

 

Açılışın ardından Kuşhan, törene katılan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç'a, müzedeki eserlerin tarihine ve teknik yapımına dair bilgiler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ