20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Gençler için ne kadar harcama yapsak azdır”
02 Ocak 2012 Pazartesi 10:51

“Gençler için ne kadar harcama yapsak azdır”

Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, “Madde bağımlılığı konusunda esas önemli nokta geniş katılımlı işbirliği oluşturmak”

Simge ÇERKEZOĞLU

Yeni yılın ilk günlerinde geleceğe dönük en fazla plan, program yaptığımız unsur hiç kuşkusuz, geleceğin en önemli mimarları  gençler olacak. Geleceği kimlerin şekillendireceğini anlamak için ise başvurduğumuz kurum KKTC Gençlik Dairesi ve müdürü Gencay Eroğlu. Yaptıkları faaliyetler ve paylaştığı gözlemlerle içimizi aydınlatan Eroğlu “2012 yılında her şey gönlünüzce olsun Sevgi Birbirimize Barış Hepimize sloganı ile yeni yılınız kutlu olsun” dedi. Gençlik Dairesi’nin genel amacı ile ilgili bilgi veren daire müdürü Gencay Eroğlu, göreve geldiğinden bu yana amaçlarının gençlere en iyi hizmeti sunmak olduğunu söyleyerek, öncelikli olarak köylere gençlik merkezi kurmakla işe başladıklarını belirtiyor. “Öncelikli olarak köylere merkez açtık çünkü şehirlerde gençler yapabilecekleri faaliyetler bulurken köylerdeki gençlerimiz bu fırsattan yoksun olarak yaşıyorlar. Bu merkezleri açabilmek adına kapalı e atıl durumda olan binaları tamir ettirmekle işe başladıklarını ifade eden Eroğlu, bu çerçevede önümüzdeki günlerde Dipkarpaz bölgesinde de Vakıflar idaresine ait binanın gençlere kazandırılacağının müjdesini veridi.

 


Yeni yılda yeni planlar

Yeni yılda gençler için pek çok planları olduğunu anlatan Eroğlu, göreve geldiği günden bu yana başlattığı ve artık geleneksel olarak her yıl devam eden faaliyetlerin bu yıl da devam edeceğinin altını çizdi. Gençsin Festivali, Orkestralar Şöleni, Ülkemi Tanıyorum Projesi, Cumhuriyet Şöleni, Halk Dansları Şöleni, izcilik, tiyatro ve fotoğrafçılık kursları ilk akla gelenler arasında sayılıyor. Bunun yanında geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl koro faaliyetlerinin de başlatılacağının müjdesini veren Eroğlu, Genç Türk adı altında başlayacak bu çalışmalara tüm yetenekli gençleri beklediğini de gazetemiz aracılığı ile kamuoyuna duyurdu. Bu faaliyetler yanında gençlerin en sevdiği aktiviteler arasında yer alan Kantara Gençlik Kamplarının da devam edeceğini açıklayan Eroğlu, gençlerin daha rahat zaman geçirebilmesi açısından binaların da yenilendiğini ifade etti. Ayrıca Lapta ve Kantara için çok amaçlı spor tesisi planları olduğunun müjdesini veren Eroğlu, bu konuda  bütçenin de hazırlandığı belirtti.

 


Lefkoşalı gençler unutulmadı

Başkentin ihtiyacı olan gençlik merkezinin de planlarının başında yer aldığını söyleyen Eroğlu, yer tespitinin ardından projenin başlatılacağını ifade etti. Gerçekleştirile gençlik kurultayının ardından, gençlerin istekleri doğrultusunda Yeşilırmak’ta kamp alanı kurmaya hazırlandıklarını anlatan  Eroğlu, “böylece gençlerin en çok hayal ettikleri aktivitelerden biri olan kamp yapma projesi de hayata geçirilmiş olacak” dedi.    

 

Madde bağımlılığı araştırmaları

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda yapılan araştırmanın çok önemli bir çalışma olduğu kuşkusuz herkesin ortak kanısı. Ancak esas merakla beklenen bu çalışma sonucunda ortaya çıkanlar ışığında alınacak önlemler. Bu konuda da açıklamalarda bulunan Eroğlu, uyuşturucu kullanımını önleme noktasına öğretmen, aile ve gençleri kapsayan program geliştirdiklerinin altını çizdi. Eroğlu: “ Projenin ilk ayağı öğretmenlerle başladı ve tamamlandı. İlerleyen günlerde aile ve gençlerle devam edecek. Afiş çalışmaları yaptık. Televizyon kanallarına reklam filmleri hazırladık.” Tüm bu projelerin amacını gençlere uyuşturucu bilinci aşılamak olduğunu söyleyen Eroğlu, bu noktada Polis Teşkilatı ve narkotikte çalışan  ve bizlere yardımcı olan uzmanlara , Barış Başel’e de teşekkür etti. Esas önemli noktanın geniş katılımlı işbirliği oluşturmak olduğunun altını çizen Eroğlu, uyuşturucunun ortak bir toplumsal sorun olduğunu hatırlatarak, araştırma sonuçlarının yanlış yorumlandığını da hatırlattı. “Araştırma sonuçlarına göre gençler %75 oranında alkol kullanıyor derken, bu hepsinin alkolik olduğu anlamına gelmiyor. Bu oranda gençlerin alkol denediği anlamına geliyor.” Siyaset amacı ile gençlerin karalanmaya çalışıldığına  işaret eden Eroğlu, gençleri siyasete malzeme yapanları eleştirdi.       

 


Türkiye ile ortak projeler

Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte önemli ortak projelere imza attıklarını açıklayan Eroğlu, karşılıklı değişim programları ile yaz boyunca iki ülke gençlerinin kaynaşıp farklı yerleri gezip görme, farklı kültürleri tanıma şansına sahip olduğunu belirtti. “TC Gençlik Hizmetleri ile KKTC Gençlik Dairesi arasında yürütülen bu ortak çalışma sonucunda KKTC’den elliye yakın genç ziyaretler yapma, izcilik faaliyetlerine katılma ve halk dansları gösterileri sunma şansına sahip oldular. Bu açıdan gençlerin KKTC tanıtımında önemli görevler üstlendiğine de vurgu yapan Eroğlu, gençler tanıtımda öncü diyerek onların gittikleri yerleri gezip görmekle kalmayıp ülkelerini de tanıttıklarını açıkladı.

 


Bütçede gençlere yapılan harcamalar

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bütçe çalışmaları çerçevesinde gençlere yapılan harcamalar noktasında mecliste tartışmalar yaşandığını söyleyen Eroğlu, bu konuda yaşadığı rahatsızlığa da yer vererek, “gençler için ne kadar harcama yapsak azdır” ifadelerini kullandı. “zaman zaman bazı vekillerimizin basını takip etme noktasında eksik kaldığı fikrine kapılıyorum. Uyuşturucu ile mücadele araştırmamızı basınla paylaşırken gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz önlemler konusunda açıklamalarda bulunmuştuk. Oysa hala  Mecliste Gençlik Dairesi olarak hiçbir proje yapmadığımız iddiaları tartışılıyor. Sadece ben değil tüm çalışanlar olarak sarf edilen sözlerden çok rahatsız olduk bunu bizlere yapılmış hakaret olarak kabul ettik.” Bu yıl geçmiş yıllara oranla gençlere harcanan bütçenin artırıldığının müjdesini veren Eroğlu, ancak yeniden Mecliste yapılan tartışmaları hatırlatarak, “artırılan bütçe de tartışma konusu yapıldı oysa gençler için bütçenin çok daha fazla artırılması gerekiyor. Gençlerimiz için ne kadar yatırıp yapsak para harcasak azdır.” Çalışma ve harcama yapmaktaki esas amaçlarını gençlere yapabilecekleri faaliyetler kazandırmak zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmalarını sağlamak olduğunu anlatan Eroğlu, “Gençlik Dairesi olarak çok çalışıyoruz ve çok çalışmaya da devam edeceğiz” dedi. Tüm siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerini davet ederek gençler konusunda verilebilecek her fikre açık toplantılar gerçekleştirdiklerini söyleyen Eroğlu, her zaman da geniş katılımlı katkılara ve işbirliği içinde çalışmaya hazır olduklarını tekrarladı.

 


Aile ve öğretmenlerin katkısı

Gencay Eroğlu , Gençlik Dairesi olarak, aile ve öğretmenlerin gençlere ile ilgili konularda gösterdikleri duyarlılıktan memnun olduğunu dile getirerek, yeni projelerinde Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’ndan da işbirliği beklediklerini kaydetti. “Bu çocuklar hepimizin çocukları diyen Eroğlu” ailelerden çocuklarına daima ilgi ve sevgi göstermelerini istedi. Hayatın akışı ve geçim kaygısı içinde her zaman aynı ilgiyi göstermenin mümkün olmadığına dikkat çeken  Eroğlu, “çocuklara gösterilen ilgi ile onların yalnızlıklarına veya bunalımlarına destek olunabilir, ilgiyi başka yerlerde aramalar engellenebilir” dedi. Yakınlık ile her sorunun atlatılabileceğine inanç belirten Eroğlu, ülkenin çok başarılı, aydın, çağdaş ve ilkeli gençlere sahip olduğunu vurguladı.  Destek ve yapılan tüm katkılardan dolayı TC Elçiliği ve Yardım Heyeti’ne de teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Eroğlu, 2012 yılında da ortak çalışmaların devam edeceğini ve geniş katılımlarla daha güzel aktivitelerle yeni bir yılın daha tamamlanacağını söyledi.

 


Okullarda cinsel eğitim

Cinsel hastalıkların özellikle gençler arasında yaygınlaştığı iddialarıyla ilgili ise düşüncelerini sorduğumuzda ise Eroğlu, herhangi bir bilimsel araştırma yapmadan varılan sonuçların ve ortaya atılan düşüncelerin yanlışlığına değiniyor; “hiçbir araştırma yapmadan cinsel hastalıkların arttığını kulaktan dolma söylemek yanlış. Zaman içinde uyuşturucu konusunda olduğu gibi bu konuda da araştırma yapmayı düşünüyoruz. Araştırma sonucuna göre okullarda cinsel eğitim vermenin gündeme gelip gelemeyeceğini ise sorduğumuzda Gencay Eroğlu, ihtiyaç duyulduğu takdirde akademisyenlerle ve eğitimcilerle yapılacak görüşmeler sonucunda bu yönde bir adım atılabileceğini söyledi.

 


Suç işleyen gençlerin durumu

Kuşkusu gençlerin faaliyetleri yanında suç  işleyen gençlerin topluma kazandırılması konusunu da gündeme getirdiğimiz söyleşimizde  Eroğlu, Sosyal Hizmetler Dairesi ile bu konudaki ortak çabaların devam ettiğini, Barış Başel’in de çabaları ile başlatılan “Geleceğimizi Şimdiden Yaratalım” projesinin bu konuya örnek projelerden birisi olduğunu söyledi. Amaçlarını ailelerle birlikte suça iştirak etmiş gençlerin iyileştirilmesini sağlamak olarak açıklayan Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, “ suç işleyen gençlerimize sahip çıkarak suça yönelme sebeplerini belirlemek ve bu sebepleri ortadan aldırmak amacı ile çareler üretmeye çalışıyoruz. Onları toplum dışına itmek yerine, doğru yolu göstermek hepimizin ortak hedefi.”

 


Türkiye’den göç eden gençlerin durumu

Türkiye’den  göç ederek KKTC’ye  gelen özellikle Suriçi bölgesinde yoğunlaşan gençler için de özel projeleri olduğunu anlatan Gencay Eroğlu, bunu yapmaktaki amaçlarını ayrım yapmak değil, onları ülke ile kaynaştırmak olduğunu vurguladı . Bu çerçevede özellikle bu gençlerin yoğun olarak eğitim aldıkları Demokrasi Ortaokulu’nda başlayan çalışmanın     Ülkemi Tanıyorum” ismi ile hayat bulduğunu ve gençlerin Kuzey Kıbrıs’ın tarihi yerlerini gezip, görüp bilgi almaları ile başlayan projenin Lapta Kampı’nda geçirilen bir gece ile tamamlandığını söyledi. Kendisinin de bulunduğu geziden gençlerin çok mutlu olarak ayrıldığını anlatan  Eroğlu, okulun 2012 yılında da benzer projelere devam edilmesi konusunda talepte bulunduğunu söyledi.

 


Gençler kitap okusun

 Gencay Eroğlu, gençlere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması konusunda, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik Hizmetleri dairesi ile birlikte başlatılan kitap bağışı kampanyası hakkında bilgi verdi. Türkiye’den gönderilen kitapların gençlik merkezileri, okul kütüphaneleri yanında ortaokul öğrencilerine de ücretsiz olarak dağıtıldığını söyleyen Eroğlu, “böylece elimizden geldiği kadar onlara kitap okumanın güzelliklerini aşılamaya çalışıyoruz” dedi.

 


Gençler hayatın farkında

Gözlemlerinden yola çıkarak gençlerin ne kadar çevrelerine ve olup bitenlere karşı duyarlı oldukları konusunda ise Eroğlu, gençlerin sandığımızdan çok daha fazla olup bitenler fark ederek yaşadığını söyledi. “zaman zaman merkezlerde aileler ve gençlerle bir araya gelme şansına sahip oluyoruz. Ben de mümkün olduğu kadar kamplara katılmaya onlarla fikir alışverişinde bulunmaya çalışıyorum. Bizlerin aklına gelmeyen pek çok konu hakkında fikir sahibiler. Hassasiyetleri istekleri ve toplumdan beklentileri var. Fark etmediğimiz detaylar konusunda bizleri yönlendiriyorlar. Gençlik Kurultay’ı yaptığımız zamanda kurduğumuz sekiz komisyon sonucunda çok güzel fikirler ürettiler. Bizlerle de bunları paylaştılar. Mümkün olduğu kadar onların istekleri doğrultusunda projeler üretmeye çalışıyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ