18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençler gelecek istiyor
08 Ekim 2012 Pazartesi 09:00

Gençler gelecek istiyor

İşsizliğin en büyük sorunlardan biri olarak gösterildiği ülkemizde, gençler gelecekten pek de ümitli olmadıklarını söyledi…

Sinem DENİZER

İşsizliğin en büyük sorunlardan biri olarak gösterildiği ülkemizde, sözü gençlere bıraktık. KKTC’nin durumunu ve beklentilerini sorduğumuz gençler gazetemize yaptığı açıklamalarda gelecekten çok da umutlu olmadıklarını dile getirdi. Gençler “Ülkemizin durumu pek de parlak sayılmaz. İş imkânları kısıtlı ve aldığımız maaşlar bizleri tatmin etmiyor. Biz gençlerin göç etmek değil gelecek istiyoruz. Bizim için bir şeyler yapılmalı” diyerek devlet yetkililerine çağrı yaptı.

 

GENÇLER NE DEDİ?

Nesil Yurtoğlu:

“Birikim yapamıyoruz”

“Ülkemizin durumu çok parlak sayılmaz. Devletimizin gençlerin iş problemlerini çözmesi ve yeni iş imkânları sunması gerekmektedir. Özellikle çarşı ve esnafın canlanması için daha farklı çözüm önerileri getirilmelidir. Ben stopaj ve vergilerin düşürülmesi ve ayrıca sistemli bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Harcamalarımız gelir düzeylerimizin iki katı olduğundan dolayı birikim sağlayamamamız günümüzün en büyük problemlerindendir. Bu nedenle gençlerimiz önünü göremiyor. Daha sıkı ve sistemli bir yönetim olması gerektiğini düşünüyorum.”

 

Neslihan Ceylan:

“Önümüz açık değil”

“Ülkemizin durumunu iyi olarak görmüyorum. İş imkânları kısıtlı ve aldığımız maaşlar bizleri tatmin etmiyor. Umarım bu duruma en kısa zamanda bir çare bulunur. Esnafın durumu parlak değil. Ben bir genç olarak önümün açık olduğuna ve ilerleyebileceğime inanmıyorum. Devletimizin en azından biz gençler için bir şeyler yapması gerekmektedir. Hayat pahalılığını düşmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

Muharrem Karabaş:

“Gençler yurt dışına göçüyor”

“Ülkemizde bir gelecek göremiyorum. Çünkü bu devleti yönetmek için başa gelen hükümetler, özellikle özel sektörü bitirmek için ellerinden geleni yapmışlardır. Kıbrıslı popülasyonumuzdan dolayı özel sektör gerekli direnişi gösterememektedir. Bu gibi sebepler nedeniyle yeterli imkânı bulamayan gençlik mecburen yurt dışına göç etmektedir. Beklentim gençlere özel sektörde gerekli imkânı ve kolaylığın sağlanmasıdır. Eğer bu imkânlar sağlanırsa devletimize kendi gençlerimiz yeter.”

 

Hazal Habeş:

“Belirsizlik içindeyiz”

“Her şeyimizle bir yerlere bağlı, kendi kararlarımızı vermekten uzak bir durumdayız. İşsizliğin en son safhada olduğu, önümüzü göremediğimiz ve ne olacağımızı bilmediğimiz belirsizlik içindeki bir ülke haline geldi. Her şeyimizle bir yerlere bağlı, kendi kararlarımızı vermekten uzak bir durumdayız. Umarım en yakın zamanda bu duruma bir çare bulunur.”

 

Eral Tüzün:

“Bir an önce bir şeyler yapılmalı”

“Ülkemizdeki gençlerin işsizlik sorunu devam ederse hayat boyunca düşük kazanç ve yıllar içinde ruhsal ve bedensel sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda ekonomiyi de doğrudan etkileyen bu durum verimliliği azalttığı gibi ülkeyi de çıkmaza sokacak bir duruma götürür. Meslek bölümleri mevzunlarının bile bu konuya dahil olması bir diğer sorun. Bu insanlar branşlarında gelişemedikleri sürece bildiklerini de unutup gerilemeye doğru gideceklerdir. Bu soruna bir an önce bir şeyler yapılmalı ve ülkemizin gençleri bu durumdan kurtarılmalıdır.”

 

Fatoş Taşpınar:

“İşsizlik ve koşullar ortada”

“Sıkıntı iş ve ekonominin kötüye gidişi. Bir an evvel çözüm olup tanınmalıyız ki imkânlar artsın, gençlerin mutlu olması için iş imkanları artırılmalıdır. Bu durumda gençlerin bunalıma girmesinde ilk faktör işsizlik ve ekonomik şartlardır. İşsizlik yüzünden hayata karamsarlık var ve gelecek günleri göremiyorlar. Artık bir adım atılmalıdır. Bizler yine kendimizi kurtardık fakat gelecek nesiller için de olsa bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir.”

 

Ahmet Bullici:

“Devletten adalet bekliyoruz”

“Gençlerimizin bu ülkedeki en büyük sıkıntısı işsizliktir. Özellikle üniversite eğitimi aldıktan sonra gençlerimiz maalesef işsizlikle savaşmak zorunda. Bunun önüne geçmenin yolları var tabi. Özellikle iktidarda bulunan partilerimiz partizanca davranmayıp tanıdıklarını işe almak yerine daha adil sınavlar yapmayı denerlerse gençlerimiz de yüksek mevkilerde tanıdık aramak zorunda kalmayacaklar işe girebilmek için. Yani gençlerimiz devletten daha adil olmasını beklemektedir. Bu adaletsizlik yüzünden de çoğu gencimiz ülkesini terk etmek zorunda bırakılıyor. Devletin bir an önce daha adaletli bir yapıya bürünmesi şart. Ayrıca ikinci sıkıntısı eğlence. Adada yaşayıp da eğlence merkezlerinin polis tarafından basılıp sesin kısılması ve kapatılması ancak KKTC’de olabilecek bir şeydir. Dünyadaki ada ülkelerine bakacak olursak eğlence sektörü o ülkeye turist gelmesi açısından da önemlidir; fakat KKTC'de bu uygulamanın tam tersi yapılmaktadır. Düşünceleri biz bu dünyadan değiliz ise gayet başarılı bir uygulama sürdürmektedirler.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ