21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gemi Avcısı
18 Mayıs 2013 Cumartesi 10:51

'Gemi Avcısı'

Rusya Suriye'ye 'Gemi Avcısı' gönderdi

ABD'nin yoğun karşı çıkmalarına rağmen, Rusya'nın Suriye'ye gelişmiş füze yardımı yapmayı sürdürüyor. Beyaz Saray'dan perşembe gecesi yapılan açıklamada Putin Suriye'ye, denizden gelecek saldırılara savunma amacıyla, 'gemi avcısı' füzeler gönderdiği belirtildi.

Suriye'nin şimdiye kadar kullandığı Scud ve diğer füzelerin aksine 'Yakhont' deniz savunma füzeleri, Esad'ın dış ülkeler tarafından deniz yoluyla muhaliflere sağlayacağı silah ya da ambargo kuşatması gibi tehditlere karşı kendini savunmasını sağlayacak.

Buradaki ince detay ise deniz yoluyla koyulan ambargoların belli bir bölge üzerinde uçuşa yasak noktalar oluşturularak yaratılması. Hatırlanacağı üzere Başbakan Erdoğan, Amerikan NBC kanalına verdiği röportajda ABD'ye Suriye'de uçuşa yasak bir bölge oluşturma konusunda destek vereceğini açıklamıştı. Bu da akıllara Rusya'nın Türkiye'ye karşı bir duruş sergileyip sergilemediği sorusunu getiriyor.

NYT'nin ABD istihbaratından sızdırdığı bu bilginin ABD-Rusya görüşmelerinin hemen ertesinde gelmesi de diğer bir düşündürücü nokta. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin konuyla ilgili 'Rusya'nın Esad'ı desteklememesini tercih ediyoruz' sözlerinden sonra gelen bu gelişmeye Amerikan yönetiminin nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor.

Suriye'nin elinde bulunan daha eski model Yakhont tarzı füzeler yine Rusya'dan 2007 ve 2011 yılların temin edilmişti.

YAKHONT FÜZELERİNİN ÖZELLİKLERİ

Yaklaşık 3 ton ağırlığında olan Yakhont füzeleri 300 kilogramlık savaş başlıkları taşıyabiliyor. Bu füzeler kıyılarda bulunan birlikler tarafından kullanılabildiği gibi aynı zamanda askeri gemiler ve donanma uçakları tarafından da tercih ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ