20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GAÜ, Antalyada temsil edilecek!
30 Eylül 2011 Cuma 14:30

GAÜ, Antalya'da temsil edilecek!

Dünya Mimarlar Günü nedeniyle gerçekleşecek sempozyumlara katılacaklar

Dünya Mimarlar Günü etkinlikleri kapsamında Antalya Mimarlar Odası tarafından düzenlenen “Kent, Kentsel Dönüşüm ve İnsan Hakları” ile “Mimarlık, Mekan ve İnsan Hakları” konulu sempozyumlara Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri İç Mimarlık bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Senem Zeybekoğlu Sadri ile Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Hossein Sadri davetli konuşmacı olarak katılacak. Konuyla ilgili Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nden yapılan açıklamada Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından her sene ekim ayının ilk pazartesi kutlanan Dünya Mimarlık Gününün bu yılki temasının “Mimarlık ve İnsan Hakları” olduğu ifade edildi.

 

 

Gurur duyduk”

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri İç Mimarlık bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Senem Zeybekoğlu Sadri ile Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Hossein Sadri, 2010-2011 akademik yılı boyunca GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüsü’nde her hafta düzenlenen uluslararası mimarlık sempozyumlarında mimarlık ve insan hakları temasının tüm yönleri ile irdelendiği hatırlatılarak Dünya Mimarlar Günü dolayısıyla Girne Amerikan Üniversitesi’nin davet almasından ve sempozyumlara davetli konuşmacı olarak katılmaktan gurur duyduklarını ifade ettiler.

 

 

İnsan hakları ile ilişki içerisinde”

 

Mimarlık ve İnsan Hakları arasındaki ilişkinin önemine de işaret eden Yrd. Doç. Dr. Senem Zeybekoğlu Sadri ile Dr. Hossein Sadri, mekan üretim süreçlerinin çok boyutlu ve çok aktörlü özgün yapıları bulunduğuna dikkat çekerek mimarlığın ekonomik, sosyal, kültürel ve politik tüm toplumsal alanlar ve insan hakları ile karşılıklı ilişki içerisinde olduğunun altını çizdiler.

 

 

Göz ardı edilmemeli”

 

Mimarlık ve kentsel tasarımda söz konusu süreçlerin güçlü rolleri nedeniyle göz ardı edilmemesi gerekliliğine de vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Senem Zeybekoğlu Sadri ile Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Hossein Sadri, mimarlık ve kentsel tasarımın insanların yaşam olanakları, kalitesi ve bu olanaklara erişimi gibi insan haklarını yakından ilgilendiren konularla bağlantısından dolayı İnsan Hakları ve Mimarlık ana temasının öneminin bilim insanları tarafından algılanması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ