16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gafgarıt coşkusu
04 Nisan 2011 Pazartesi 17:14

Gafgarıt coşkusu

Yiğitler Köyü’nde yapılan gafgarıt festivaline Eroğlu da katıldı

Yiğitler köyünde, dün, İkinci Gafgarıt (Yabani Enginar) Festivali yapıldı. Festival, dün gün boyu devam ederken, öğle saatlerinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Festival alanını dolaştı.
Derviş Eroğlu, esnaf ve halk ile sohbet etti ve alış veriş yaptı. Eroğlu, daha sonra organizatörler tarafından hazırlanan mönüsünde gafgarıtlı yemekler ve gafgarıt macunu bulunan öğle yemeği yedi.

Önemli bir gelir kaynağı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Milletvekili Hasan Taçoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ eşlik etti.
Eroğlu, yemek sonrası yaptığı açıklamada, bu gibi festivallerin geleneklerin devamı bakımından fevkalade önemli olduğunu söyledi.
 

“Geleneksel yiyecek türlerinin satışı yapıldı”

Gafgarıtın ovadan toplanıldığını dolayısı ile fazla masrafı olmayan bir yiyecek türü olduğunu kaydeden Eroğlu, gafgarıtın önemli bir de gelir kaynağı olabileceğini belirtti.
Eroğlu, organizasyonu yapanları, başarılı etkinlikten dolayı tebrik etti.
Yiğitler Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen Festivalde, ayıklanmış gafgarıt, gafgarıt pilavı, gafgarıtlı yahni ve diğer geleneksel yiyecek türlerinin satışı yapıldı, halk dansları gösterileri sunuldu.


Yusufloğlu: Amaç gafgarıtı tanıtmak

Yiğitler Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Festival Komitesi Başkanı Dilek Yusufloğlu, amaçlarının gafgarıtı tanıtmak ve satışını geliştirmek olduğunu kaydetti.
Yusufoğlu, 1 buçuk ay süren gafgarıt sezonunda Yiğitler bölgesinde yaklaşık bin kilo ayıklanmış gafgarıtın pazarlandığını dile getirdi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ