18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fotoğraflar Denktaşın anısına!..
19 Ocak 2012 Perşembe 10:35

Fotoğraflar Denktaş'ın anısına!..

Kamuoyu ile ilk defa paylaşılan fotoğraflar, Denktaş'ın anısına atfedildi..

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi bünyesinde verilen Toplumsal Sorumluluk dersi kapsamında akademisyen ve öğrenciler tarafından düzenlenen ‘Milli Mücadelenin Bilinmeyen Yüzleri’ konulu fotoğraf sergisi Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın anısına atfedildi.

 

 

“Fotoğraflar kamuoyu ile ilk defa paylaşıldı”

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Didem Eskimez, sergide yer alan fotoğrafların kamuoyu ile ilk defa paylaşıldığını ve tarihe tanıklık eden önemli fotoğrafların ve bilinmeyen yüzlerin sergiyle gün ışığına çıkarıldığını vurguladı.

 

 

Belgeler dijital ortama aktarıldı

 

Eskimez, Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi bünyesinde tarihe tanıklık eden yüzlerce yazılı ve görsel belgenin Arşiv yetkililerinin himayesinde büyük bir titizlikle GAÜ öğrencileri Tolga Zaroğlu, Hande Nur Dalgıç, Ayşe Koçak’ın tarafından dijital ortama aktarılmasıyla sergi projesinin ortaya çıktığına değindi.

 

 

Gelecek kuşaklara aktarılacak

 

GAÜ’nün yetkililer ile birlikte Kıbrıs Türk toplumunun kültürel mirasına sahip çıkarak tarihe imza attığına vurgu yapan Didem Eskimez, bilimsel çalışmalar ve doğru tarih yazımında kültürel miras ve tarihin gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine işaret etti.

 

 

Denktaş’ın anısına atfedildi

 

Milli Arşiv’de devam eden çalışmalarda gün ışığına çıkarılan Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi'ne dair fotoğrafların düzenlenen sergi ile kamuoyu ile ilk defa paylaşıldığının altını çizen Eskimez, serginin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın anısına atfedildiğini açıkladı.

 

 

20 Ocak’a kadar açık

 

GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüs Uluslararası Kongre Merkezi Spectrum Hall sergi alanında halka açık olan Milli Mücadelenin Bilinmeyen Yüzleri konulu fotoğraf sergisi 20 Ocak 2012 Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ