13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fonların kaldırılması şart
14 Nisan 2011 Perşembe 13:21

'Fonların kaldırılması şart'

GIBİR, kamuoyu ve ekonomik örgütleri bilgilendirme gayretlerini sürdürüyor

Hükümetin ithal birçok gıda maddesine yeni uygulamaya başladığı ek fon ve ithalat kısıtlamasına karşı çıkan Kıbrıs Türk Gıda İthalatcıları Birliği (GIBİR) kamuoyu ve ekonomik örgütleri bilgilendirme gayretlerini sürdürüyor.

 

Hafta için Ekonomik Örgütler Platformu (EOP) ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO)na ziyaretlerde bulunan GIBİR yetkilileri önceki akşam da İşadamları Derneği Yöneticileri ile bir araya geldi.

 

Şadi: Her ağlayana meme vermekle olmaz

 

Ülkedeki ekonomik gündem, ek fon ve kısıtlama kararlarının masaya yatırıldığı toplantı öncesinde basına açıklamada bulunan İŞAD Başkanı Metin Şadi, hükümete eleştirilerde bulunarak, hafta içi yaptıkları basın açıklamasını hatırlattı ve ekonomiyi önemli ölçüde etkileyen yanlış sübvansiye kararlarını eleştirdi. “Hükümet artık her ağlayana meme vermekle ekonomiyi idare edemeyeceğini anlamalıdır” diyen Şadi, toplum olarak ortak akılda birleşilirken hükümet etmekte olanların bu akıldan uzak kararlarla ekonomiyi yaraladıklarını kaydetti.

 

“Kararlar bumerang etkisi yarattı”

 

Alınan kararların bumerang etkisi yaratarak hayat pahalılığı olarak geri döneceğine de dikkat çeken Şadi, “Bu tedbirlerin sonunda büyük bir hayat pahalılığı olacak. Ekonomi ve finans başka yerlere kayacak. Kötü bir duruma sürükleniyoruz. Biz üretime karşı değiliz ancak nasıl bir üretim yapılacağına önem veriyoruz. Üretim, çok ciddi yönlendirilmedir” dedi

 

Kerem: Bu, koltuk değil, gemi kavgasıdır

 

Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem de konuşmasında toplum olarak tüm kesimlerin aynı gemide olduğuna vurgu yaparak, “İŞAD, önder bir örgüt. Üyeniz olmasak da aynı pencereden bakıyoruz. En çok üzüntü duyduğumuz konu, devletin en çok istihdam yaratan, vergi veren kurum ve şahısların ekonomik aklına kulak vermemesidir” dedi.

 

Kerem, tüm kesimlerin aynı gemide olduğunu, üretimi baltalamak değil sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Kerem, “Bu, koltuk ya da kazanç değil, gemi kavgasıdır” dedi

 

“Güçlerimizi birleştirmek için ziyarete geldik”

 

Kerem, ekonomik pastayı büyütme hedefiyle hükümetin veya Cumhurbaşkanlığının yetkili bir Ekonomik Kurul oluşturması gerektiğine işaret ederek, Hükümetin aldığı diğer ekonomik kararlardan da memnun olmadıklarını da hatırlattı. Başkan Kerem “Üniversiteler ülkesi olarak anılıyoruz ama akademik, alanında uzman beyinlerden yararlanmayı beceremiyoruz” dedi. Hükümetle tek başına mücadele etmenin yararlı olmadığını belirterek, güçlerimizi birleştirerek İŞAD’ın desteğini almak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

GIBİR bu akşam da GİAD yetkilileriyle görüşecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ