17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fona bir destek daha
28 Nisan 2011 Perşembe 14:19

'Fon'a bir destek daha

Zeytinciler de hükümetin yeni fon uygulamasını destekledi

Kıbrıs Türk Zeytin ve Zeytin Ürünleri Üreticileri Birliği, hükümetin ithal ürünlere fon uygulanması kararını desteklediğini açıkladı. Birlik, ülkede zeytin ve zeytinyağı tüketiminin artırılması için de çağrı yaptı.

 


Birlik Başkanı Gazi Güney, yazılı açıklamasında, her ülkenin kendi mal ve hizmet üretimi için çaba sarf ettiğini belirterek, hükümetlerin görevinin üretici kesimi korumak, geliştirmek ve sürekliliği yakalama projelerini sunmak olduğunu kaydetti.


Güney, üretimin, o ülkenin kendi iradesi üzerinde durmasıyla özdeşleştiğini kaydederek, zeytin sektöründe 2010’da ithal zeytin ve zeytin ürünlerine verilen para miktarı 2 bin TL’yi aştığını, bu miktarın konulan fonla ülke üreticisinin kasasına girmesi ve iç ekonomiye katkıda bulunacağını vurguladı.

 


 

Girdi maliyetleri çok yüksek


Üreticilerin elinde kalan zeytin ve zeytinyağının tüketilmesi için ihracat yapılmasının ve halka zeytinyağının faydalarının anlatılması gerektiğini belirten Gazi Güney, ihracatta, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı birçok engelle karşılaştıklarını; birliğin bu sorunları aşmak için çalıştığını anlattı.

 “Analizler hayati önem taşıyor”

 

İkinci alternatifin ise ithal zeytinyağına konan fonu avantaja çevirip bir toparlanma süreci zemini hazırlayarak yıllık 1 litre olan zeytin yağı tüketimini 3-4 litreye çıkarmak olduğunu belirten Güney, zeytinyağının insan sağlığına faydalarını sıraladı. Kıbrıs Türk Zeytin ve Zeytin Ürünleri Üreticileri Birliği Başkanı Gazi Güney, zeytin üretimini artırmak için toprak, gübre ve yaprak analizlerinin hayati önemi bulunduğunu bildirerek, üye üreticilere destekle bu analizleri düşük fiyata yaptırıp, farkındalığı ve üretimde verimliliği sağlayacaklarını belirtti.

 “Fidanı dikkatli seçin”

 

Açıklamasında zeytin üreticilerine de çağrıda bulunan Gazi, şunları kaydetti:


“Fidan seçimine dikkat edilmesi: Fidelerin türlerinin iyi tespit edilmesi ve ülkemizin iklim ve coğrafik koşullarına uygun olanının seçilmesi.


Elde kalan yağın plastik bidonlardan cam testilere ya da çelik kazanlara aktarılması ve güneş ışınlarından uzak tutulmasını sağlamak çünkü plastik bidonlar ve güneş zeytinyağındaki asit oranını yükseltmekle piyasa değerini düşürüyor.


 

Nisan’a göre ilaçlama yapın”


İçerisinde bulunduğumuz Nisan ayında uygun gübrelerin ve böcek ilaçlarının kullanılması çiçek tutumu için çok önemlidir.


Klasik budama olan bir yıl budanmayıp bir yıl sonra derin budama yerine her yıl az ve seyreltme yöntemiyle ağaçları goble şekline koymak Sulama sistemlerinin ve sulamanın da verimi artırma hususundaki konumunun da altını çiziyoruz”.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ