19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Fon iyi bir fırsat”
06 Nisan 2011 Çarşamba 14:16

“Fon iyi bir fırsat”

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği, fonun önemini vurguladı

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB), süt ürünlerine getirilen fonun iyi bir fırsat olduğunu açıkladı. SÜİB Başkanı Avunduk, Hükümet yetkililerinin yıllardır haksız rekabete maruz kalan üreticilerin korunmasını ve geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu fark etmeye başladıklarını kaydetti…

 

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB), Süt Ürünlerine getirilen fonun, sadece süt imalatçıları değil tüm hayvancılar için çok iyi bir fırsat olduğunu belirtti.


SÜİB Başkanı Candan Avunduk yaptığı yazılı açıklamada, ülke ekonomisinde yapısal sorunlarla beraber ürettiğinin çok üzerinde bir tüketimin de söz konusu olduğunu kaydederek, “Bu gerçekler bütçe, ticaret ve cari açıklarda çok net bir şekilde görülmektedir. 2011’de tahmini bütçe açığı yaklaşık 715 milyon TL’dir. TC yardımlarından sonra açık 315 milyon TL’ye inmektedir” dedi.“Üretici korunacak”

 

Hükümet yetkililerinin yıllardır haksız rekabete maruz kalan üreticilerin korunmasını ve geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu ve fon uygulamalarının da turizm adaları dahil, Türkiye, ABD ve AB’de de yapılmakta olduğunu fark etmeye başladığını vurgulayan Avunduk şöyle devam etti:
 


“Güney’den daha uygun fiyatlarımız var”

“Fiyat İstikrar Fonu uygulaması için; maksatlı olarak hayat pahalılığı yarattığı iddia edilmektedir. Ancak ülkemizde çok ilginç bir gerçek vardır; Yerli Üretimi olan muadili ithal ürünlerde, Güney Kıbrıs’tan daha uygun fiyatlarımız varken, yerli üretimi olmayan ürünlerde pahalılıkların olduğunu gözlemlemekteyiz. Yeterince üretimi olan boya, deterjan, hellim, peynir ve diğer gıda ürünleri, ithal edilen ürünlere bir sübab görevi görmektedir. Ancak üretimi olmayan araba parçası, elektronik eşyalar, çocuk bezi/maması, nescafe, Avrupa tipi peynirler v.b. ürünler Kuzey’de daha pahalıdır.”

 “Tüketici de korunuyor”

 

Yerli üretimin, tüketiciyi koruduğunu ve fiyat istikrarı sağladığını kaydeden Avunduk, bunun ithalatçıların ise acımasız kar amacı içerisinde olduklarını gösterdiğini savundu.

 


Dünya’da gelişmekte olan ve gelişmiş birçok ülkenin gümrüklerde yerli üretimini koruyan uygulamalar yapmakta olduğunu belirten Avunduk, bu uygulamaların genel olarak tarifeli veya tarife dışı olarak yapılmakta olduğunu ifade etti. Avunduk, Türkiye’de yerli üretimi ithalat esnasında korumak için, Zeytinyağı İthalat Yasağı, Süt Ürünlerinde yüzde 180 fon, ABD’de ise Süt Ürünlerinde ortalama yüzde 35 fon veya kilo başına 2.7 dolar fon uygulanmasını örnekleri arasında verdi.
Avunduk, AB’ın ise Bazı Süt Ürünlerinde İthalat Yasağı (Gümrük Birliği üyeleri dahil) ve AB Gıda/Tarım ürünlerinde ortalama yüzde 20 fon uygulamakta olduğuna dikkat çekti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ